Hlavní navigace

Co se změní u výdajových paušálů? Čtěte základní přehled

17. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Po vládě také poslanci odklepli omezení výdajových paušálů pro OSVČ. Přinášíme základní přehled změn i návod, jak se některým omezením vyhnout.

Vzhledem k negativnímu výhledu vývoje ekonomiky navrhlo ministerstvo financí soubor opatření, který má v příštích letech udržet deficity státního rozpočtu na plánovaných úrovních.

Ministr financí Miroslav Kalousek se proto opět pustil do škrtání i v oblasti výdajových paušálů pro OSVČ. Ty chtěl původně snížit na úroveň roku 2004. Podle jeho původních plánům měl zemědělcům klesnout paušál z 80 % na 50 %, řemeslníkům z 80 % na 25 %, ostatním živnostníkům z 60 % na 25 %, ostatním podnikatelům ze 40 % na 25 % a lidem živícím se autorskou tvorbou ze 40 % na 30 %.

Čtěte také: Kalouskova opatření pro OSVČ: Nižší výdajové paušály a vyšší daň z příjmů

To se ale nakonec nepotvrdilo. Stávající výše výdajových paušálů bude zachována, bude však omezena absolutní výše odpočtu prostřednictvím paušálu. U činností spadajících do paušálů ve výši 40 procent (30 procent) bude výše odpočtu omezena 800 tisíci korun (600 tisíci korun v případě paušálu ve výši 30 procent), tedy maximálním možným odpočtem rovným 40 procentům (30 procentům) z mezního příjmů stanoveného ve výši dvou milionů korun.

Čtěte také: Máme návod, jak u nových výdajových paušálů nepřijít o některé slevy

OSVČ, které budou chtít využít výdajový paušál, nebudou moci uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manžela či manželku bez vlastních příjmů, pokud budou mít příjmy pouze z podnikatelské a jiné výdělečné činnosti. V případě souběhu příjmů z více druhů činností pak bude nárok na daňové úlevy zachován za podmínky, že součet základů daně s využitím paušálu bude nižší než 50 % celkového základu daně.

Navržená úprava § 7 zákona o dani z příjmů od roku 2013

Neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a 
udržení příjmu, může uplatnit výdaje, s výjimkou uvedenou v § 11 nebo 12, ve výši: 

  • a) 80 % z příjmů podle odstavce 1 písm. a) a odstavce 1 písm. b) z příjmů ze živností řemeslných, 
  • b) 60 % z příjmů podle odstavce 1 písm. b), s výjimkou příjmů ze živností řemeslných, 
  • c) 40 % z příjmů podle odstavce 1 písm. c) nebo z příjmů podle odstavce 2 písm. a), s výjimkou příjmů podle odstavce 6, anebo z příjmů podle odstavce 2 písm. b) až d); nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč, 
  • d) 30 % z příjmů podle odstavce 2 písm. e); nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč.

Opatření bude pro poplatníky představovat možnost volby. Budou se rozhodovat, zda uplatnit výdajové paušály a přitom neuplatnit slevu na dani na vyživovanou manželku či manžela a daňové zvýhodnění na děti nebo raději uplatnit výdaje ve skutečné výši.

Čtěte také:  Čtěte také: Štěstí v neštěstí, omezení paušálů se výrazně promítne „jen“ na OSVČ s dětmi

školení účto leden 23 Kučerová

Pokud má však OSVČ zaměstnanou manželku (manžela), může daňové zvýhodnění uplatnit u svého zaměstnavatele ona (on). Například i dodatečně ročním zúčtováním po skončení zdaňovacího období nebo podáním daňového přiznání k dani z příjmů ze závislé činnosti a žádostí o přeplatek na sražené daňové záloze. Podnikatel sice zaplatí daň z příjmů fyzických osob, ale jeho manželce se následně vrátí v podobě vyplaceného daňového bonusu. Jiná situace nastává, pokud jsou oba manželé výhradně osobami samostatně výdělečně činnými nebo je druhý z manželů na mateřské či rodičovské dovolené. Tady si skutečně daňové zvýhodnění a dokonce ani slevu na manželku s využitím výdajů stanovených procentem neuplatní.

Návrh omezení výdajových paušálů už prošel sněmovnou a čeká na potvrzení senátem a podpis prezidenta.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).