Hlavní navigace

Dali byste práci Romovi? Chtějí pracovat navzdory předsudkům

24. 9. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Zaměstnali byste Roma? Tato otázka byla položena čtyřem podnikatelům. S jedinou výjimkou by všichni práci Romovi dali. Tak v čem je problém?

Možná jste i vy narazili na kampaň Mypracujeme.cz, kterou organizuje občanské sdružení IQ Roma servis. Loni vyvolaly rozruch kontroverzně laděné slogany typu Cikán mi vybílil byt (Prostě nejlepší malíř), Zas mi to štípla cikánka (A krásně! Stříhá keře ze všech nejlíp) či Cikán mě dostal do špitálu (Prostě nejrychlejší saniťák). Letošní verze nebrnká na předsudky skryté v nás.

Práci najde zhruba každý pátý

Má vůbec kampaň nějaký efekt a daří se Romům opravdu najít práci? Během roku 2014 využilo při hledání práce služeb Centra poradenství a zaměstnanosti IQ Roma servisu 363 klientů. Práci se podařilo najít osmdesáti z nich, říká Ivona Parčiová zodpovědná za projekt.


www.isifa.cz

Je to dost nebo málo? Těžko říct. Na první pohled dvacetiprocentní úspěšnost není příliš vysoká. Podle ministerstva práce a sociálních věcí činí náklady na jednoho nezaměstnaného přes 170 tisíc korun. O devastaci psychiky člověka bez zaměstnání ani nemluvě. Dát někomu práci je už i z toho důvodu k nezaplacení.

Čtěte také: Zaměstnávat znevýhodněné se vyplatí. Budete mít výhody při veřejných zakázkách

Předsudky: Všichni Romové jsou stejní

U zaměstnavatelů se velmi často objevují předsudky, které Romům neumožňují při hledání zaměstnání rovné šance. Téměř každý klient se při hledání práce setkal s diskriminačním chováním zaměstnavatele, uvádí Ivona Parčiová.

Často jde přitom o předsudky, které máme spojené s Romy jako se skupinou, aniž bychom uvažovali o konkrétním jednotlivci. Odpověď je spíše ne než ano, reagoval jeden z podnikatelů na otázku, zda by dal práci Romovi. Musel bych ho poznat a přesvědčit se, že je snaživý, zodpovědný a poctivý… Existuje takový Rom? dodává podnikatel ze severu Moravy, který si nepřál být jmenován.

Přečtěte si také: Mýty a fakta o Romech, důchodech a lécích

Podnikatele barva pleti nezajímá

Většina podnikatelů ale potvrzuje, že je zajímají docela jiné věci, než jak kdo vypadá. Pro nás jsou hlavní pracovitost, samostatnost, svědomitost. Barvu pleti ani nic podobného v charakteristikách nemáme. Pokud by splňoval výše zmíněné podmínky, zaměstnat Roma bychom problém neměli, říká Ruslan Skopal z firmy DaniDarx, provozující e-shop Trenýrkárna.cz.

Pokud bych hledal zaměstnance, pak bych vybíral především podle znalostí a dovedností, případně dalších pracovních kvalit. Kdo z uchazečů umí nejlíp, má šanci. Předsudky netrpím, přidává se Petr Novák z internetového obchodu Mojekošile.cz.

V e-shopu se zákazníky moc pracovníků do styku nepřijde. Dostal by ale Rom šanci někde, kde by byl dennodenně na očích?

Čtěte také: Teprve krize ukáže, kdo umí podnikat. Podnikatel romského původu to umí

Nemáme problém zaměstnat šikovné lidi jiné národnosti. Doposud jsme v našem týmu měli několik osob cizí národnosti a byli jsme spokojeni, uvádí Tereza Křivinková, majitelka známého baru U staré studny. Je to individuální. Samozřejmě záleží na tom, aby příslušná osoba splňovala naše představy, měla patřičné vystupování, znalosti nutné pro práci v našem oboru, potažmo podniku a zapadla do našeho týmu. Tyto podmínky platí pro všechny potenciální uchazeče stejně, uzavírá Křivinková a vylučuje tak jakoukoli diskriminaci.

Učí se být lepší

I když všem lidem občanské sdružení práci nezajistí, i tak jim pomáhá, aby příště měli větší šanci. S klienty pracujeme i na zvyšování kompetencí pro lepší uplatnění se na trhu práce, potvrzuje Parčiová s tím, že sdružení zajišťuje rekvalifikační kurzy a nabízí i bezplatné počítačové kurzy a kurzy angličtiny.

 

Start: Začněte podnikat s Podnikatel.cz

Podle zkušeností Ivony Parčiové je právě nedostatečné vzdělání častým argumentem pro odmítnutí Roma: Velká většina klientů nemá vyšší formální vzdělání. I když mají bohaté pracovní zkušenosti, většina zaměstnavatelů se na místo praxe a efektivity zaměřuje na formální kvalifikaci.

Vyberte si sami

Máte volné místo? Hledáte šikovného kolegu? Zkuste dát práci Romovi. Každému podnikateli, který o zaměstnávání Romů přemýšlí, ale nemá na to zatím odvahu, doporučuji, ať to zkusí! Nezáleží na barvě pleti nebo sociálním zázemí. Pro Romy je velice těžké překonat předsudky, které o nich často majoritní společnost má, vybízí Ivona Parčiová.

Zadejte do svého prohlížeče adresu mypracujeme.cz – najdete tam reference firem, které to už zkusily, a také profily konkrétních zájemců, kteří by rádi pracovali.

Autor článku

Většinu profesního života je rozkročený mezi obchodem a marketingem či jako psavec, ať už jako novinář, jako bloger nebo jako copywriter.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).