Hlavní navigace

Dobírka skutečně ztrácí své výsadní postavení, potvrdila to studie

7. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
To, co velké e-shopy říkají už několik měsíců, nyní potvrdila studie Asociace pro elektronickou komerci. Dobírka ztrácí své výsadní místo na poli online nákupů.

Informaci, kterou nedávno zveřejnily velké e-shopy, že dobírka ztrácí své výsadní postavení, potvrdila nová Studie platebních metod, kterou připravila Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Dobírku vytlačuje především osobní odběr a platba kartou. 

Zákazníci se přestávají bát online plateb

Ještě v roce 2010 upřednostňovalo dobírku 44 % zákazníků, letos ji preferuje 37 % z nich. Pokud se jedná o internetový nákup služeb, dobírku pak dokonce volí pouze 8 % spotřebitelů. Na vzestupu jsou naopak platební karty. Zatímco v roce 2010 je volilo 8 % nakupujících, v roce 2013 platí nejraději kartou už 22 % zákazníků. Rozmach jiných forem placení, než je dobírka, je zapříčiněn několika faktory. Především je to větší zkušenost a důvěra nakupujících k prověřeným e-shopům. Po opakovaných úspěšných nákupech už se zákazníci nebojí, že přijdou o svá citlivá data a online platby jsou jednoznačně komfortnější než dobírka, komentoval výsledky studie výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Studie dále ukázala, že více než třetina zákazníků (37 %) nerozlišuje metodu platby v závislosti na ceně nákupu. Naopak 24 % nakupujích volí platební metodu s ohledem na výši nákupu. Ze studie rovněž vyplynul fakt, že pokud zákazník chce vybrané zboží co nejrychleji, klidně si vybere platební metodu, kterou běžně nepoužívá. Takto se chová 60 % nakupujích, 28 % z nich však tento způsob aplikuje jen u e-shopů, se kterými již mají zkušenost. Převedším rychlost a také samozřejmě pohodlnost jsou bezesporu hlavními výhodami hovořícími pro využití online platebních metod, doplnil Jan Vetyška.

Čtěte také: Máme srovnání firem, které e-shopům nabízí výdejní místa pro osobní odběry

Velcí hráči potvrzují, dobírka už nevyhrává

Že dobírka už nemá u zákazníků pozici jako před lety, potvrzují také velcí hráči na trhu. Například v internetovém obchodě Kasa.cz využívalo dobírku před dvěma lety 53 % zákazníků, nyní jde pouze o 30 %. Na 15 % (pětkrát více než před dvěma lety) naopak vzrostl podíl bankovních převodů. Většina zákazníků Kasa.cz, konkrétně 56 %, pak nejraději platí v hotovosti nebo kartou. Dobírku zákazníci obvykle využívají při dražších nákupech, dle našich statistik jde ve více než 80 % případů o nákupy nad 2000 Kč, dodala Jitka Součková, mluvčí Kasa.cz.

Podobné údaje sdělila serveru Podnikatel.cz rovněž nákupní galerie Mall.cz, kde se za poslední tři roky snížil podíl dobírky z více než 50 % na současných 37 %. Vysvětlení pro to máme několik. Nejdůležitějšími důvody jsou určitě růst obliby osobních odběrů a také větší důvěra v náš obchod a nakupování na internetu obecně – zákazníci se méně bojí dát obchodu své peníze předem, uzavřela se Michala Gregorová, mluvčí Mall.cz.

Čtěte také: Král je mrtev, ať žije král. Osobní odběr nahrazuje dobírku

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).