Hlavní navigace

Dolar vůči euru nejsilnější za poslední rok

12. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americký dolar se dostal vůči euru na nejsilnější pozici za uplynulý rok. Jeho pozice je silná také ve vztahu k předním evropským měnám. Naopak vůči japonskému jenu si nevede příliš dobře. Může za to americká obchodní bilance, která skončila překvapivě vysokým schodkem 62,2 mld. dolarů. Další měsíce však mohou přinést změnu: díky poklesu cen ropy menší zátěž z jejího dovozu ale také slabší dynamiku exportu kvůli nižší poptávce ve světě a silnějšímu dolaru. Uvedl analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš.

Poptávku po dolarech zvyšují američtí investoři, kteří stahují své investice ze zahraničí v obavách z výsledků světového hospodářství. Čtěte více: Po roce rekordů propad. Došel již koruně dech?

Euro se včera obchodovalo za 1,3920 dolaru. K oslabení eura přispělo i prohlášení lucemburského předsedy vlády Jeana-Claudea Junckera a zároveň předsedy takzvané Euroskupiny ministrů financí eurozóny, který uvedl, že kurz eura je stále nadhodnocen.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).