Hlavní navigace

#EET farmářské trhy nezničí, tvrdí ministerstvo. Náklady si prý odečtou z daní

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Daniel Morávek

Podle ministerstva se prodejci na farmářských trzích nemusí obávat, že je EET zničí. Podle ministerstva si náklady na zařízení budou moct odečíst z daní.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Prodejci na farmářských trzích se podle ministerstva financí nemusí bát toho, že je elektronická evidence tržeb (EET) přivede na buben. Jak uvedlo na svém webu ministerstvo, obavy farmářů pramení zejména z nedostatečné znalosti zaváděného opatření. Podle ministerstva je totiž zařízení na EET nebude nic stát, jelikož si náklady na pořízení budou moci odečíst z daní.

Zavedení EET nás zlikviduje, říkají farmáři

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Zavedení EET se nezamlouvá Asociaci farmářských tržišť, která sdružuje pořadatele farmářských trhů v České republice. Podle asociace totiž elektronická evidence tržeb omezí nabídku tradičních českých potravin na farmářských trzích. Jedním z hlavních důvodů jsou vysoké náklady na pořízení technologie k EET. Náklady jsou pro mnohé z nich vyšší než je samotný zisk. Pro drtivou většinu malých pěstitelů a nejmenších výrobců potravin představují farmářské trhy jediné odbytové místo, kde mohou prodat svou produkci nebo sezónní přebytky, a své zboží nabízejí třeba jen několik týdnů nebo měsíců v roce. Kvůli tomu si těžko budou pořizovat potřebné technologie a software, protože náklady na ně budou vyšší, než je nepatrný a sezónní zisk z prodejů jejich produktů, vysvětlil předseda Asociace farmářských trhů Jiří Sedláček ze spolku Archetyp a provozovatel farmářských trhů Jiřák a Náplavka.

Čtěte více: Nechceme #EET, protože náklady na to jsou pro nás vysoké, stěžují si farmáři

Tip-onlineucto

Náklady si můžete odečíst z daní, oponuje ministerstvo

S tím však nesouhlasí ministerstvo financí, podle kterého jde o neopodstatněné obavy. Podle ministerstva neznamená pro farmáře zavedení EET zdražení či dokonce konec podnikání. Pouze při počítání tržby vymění obyčejnou kalkulačku za mobil, tablet či pokladnu s internetovým připojením, jejichž pořízení je bude stát jednorázově maximálně několik tisíc korun a další náklady se omezí pouze na měsíční platbu za internet ve výši cca 200 – 300 korun. Ti nejmenší podnikatele, mezi které farmáři jednoznačně patří, nebude pořízení zařízení dokonce stát nic. Náklady na vybavení si totiž díky slevě na dani ve výši 5 000 korun odečtou od daně z příjmů, uvedla Gabriela Štěpanyová z ministerstva financí.

Jak navíc doplnila Štěpanyová, kromě minimální administrativní zátěže, která je omezena pouze na nákup pokladního zařízení a tisk účtenky při každé tržbě, nestojí za řeč ani časová náročnost, které se farmáři rovněž obávají. Zaevidování tržby proběhne okamžitě a celá transakce prý nebude trvat déle než platba kartou. Ve výjimečných případech, pokud by se trhy konaly na místě, kde je prokazatelně problém s připojením k internetu, lze požádat Finanční správu o zjednodušený (offline) režim a data zasílat do pěti dní. V žádném případě tedy zavedením EET nedojde k tvorbě front z důvodu časové a administrativní zátěže či případného výpadku internetu, ujistila Štěpanyová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).