Hlavní navigace

#EET je bičem na restaurace vyplácející zaměstnance na „dlaňovku“, říká Babiš

27. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Ministr financí Andrej Babiš obhajuje elektronickou evidenci tržeb tím, že chce bojovat proti nepoctivým podnikatelům, kteří vyplácejí své zaměstnance načerno.

Už začátkem května doputuje na vládu návrh zákona o evidenci tržeb. Rozhodovat by o něm měla kolem 6. května. Řekl to ministr financí Andrej Babiš v pořadu Partie na TV Prima. Projednávání zákona by se tak do Sněmovny mohlo dostat již v průběhu května. S ohledem na to, že proti návrhu vystupuje pouze opozice v čele s TOP 09 a ODS, je pravděpodobné, že zákon poslanci odklepnou.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

EET je podle Babiše bičem na nepoctivé podnikatele, kteří neodvádějí DPH. 

Ministr financí se v pořadu Partie také více rozpovídal o tom, proč chce stát povinnou elektronickou evidenci tržeb (EET) zavést. 

Z restaurací bychom měli dostávat ročně asi 11 miliard v DPH a v současné době dostáváme 1,6 miliardy korun, řekl Babiš. 

Restaurace navíc podle něj podvádějí nejen stát ale i zákazníky. V jídle je započítáno DPH a oni ji nezaplatí. To je podvod na všechny a já to odmítám, prohlásil ministr financí. 

Podvodů se restaurace dopouštějí i tím, že neodvádějí za zaměstnace sociální a zdravotní pojištění tím, že je vyplácejí hotovostně na ruku: A máme také zprávy o tom, že ti, co jsou placeni na „dlaňovku“, berou ještě podporu v nezaměstnanosti, říká Andrej Babiš. 

Systém elektronické evidence tržeb vychází z již fungujícího chorvatského modelu, který by měl do Česka v brzké době přijet obhájit na velkou konferenci tamní ministr financí. 

Jak však uvedla TV Prima, nasazení povinné evidence tržeb mělo v Chorvatsku za následek úbytek podnikatelů v restaurační a pohostinnské činnosti. Ze 17 800 firem jich ve stravovacích a ubytovacích službách podniká podle Primy již pouhých 12 200. Tyto údaje však ministr financí Andrej Babiš zcela odmítá a ohrazuje se rovnými podmínkami pro všechny a zvýšením celkových tržeb: Tržby ve stravovacích službách se v Chorvatsku od zavedení EET navýšily o 55 procent, ohradil se Babiš. 

Právě podnikatelů ve stravovacích a ubytovacích službách by se měla povinná elektronická evidence tržeb týkat jako první. To by mělo s sebou přinést i snížení DPH v této činnosti na 15 %. Podnikatelé budou moci navíc využít jednorázové slevy na dani ve výši 5000 korun, kterou si mohou kompenzovat náklady na zavedení systému EET. 

Jako druzí na řadu pak přijdou osoby podnikající v maloobchodě a velkoobchodě. Poté vyhotoví Finanční správa analýzu, na základě níž by ministerstvo financí mohlo prováděcí vyhláškou zavést povinnost evidence tržeb i pro další podnikatele, kteří mají významný podíl hotovostních transakcí. Drobných řemelsníků by se EET týkat nemělo, ale nelze tuto povinnost zcela vyloučit. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).