Hlavní navigace

Elektřina v roce 2015 zlevní živnostníkům i podnikům, plyn jen někomu

9. 12. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Nový rok zdražení elektřiny a plynu nepřinese. Živnostníci a firmy dokonce ušetří. Ceny energie by měly totiž klesat.

Konec roku je každoročně ve znamení vyhlašování nových ceníků elektřiny a plynu. Menší živnostníci i větší podniky si mohou oddychnout. Jak se dalo předpovídat z příznivého vývoje cen na energetických burzách, zdražovat se nebude. Ceny elektřiny dokonce od ledna 2015 opět poklesnou.

Mohlo by vás zaujmout: Kdy se podnikatelům vyplatí e-aukce elektřiny nebo plynu?

Ceny elektřiny v novém roce klesnou. 

Platby za elektřinu nebo plyn tvoří v rozpočtu firem nemalou položku, a to především v případě výroben. Ještě před několika lety vypadaly scénáře vývoje cen energií hrozivě – někteří dodavatelé varovali před nárůstem cen a přicházeli s fixovanými produkty. Zdražení se ale nekonalo. Ceny elektřiny a plynu na energetických burzách klesaly a zvrat nenastal ani v průběhu letošního roku, kdy obchodníci nakupovali energie na příští rok. 

Cena silové elektřiny klesá

Elektřina obchodovaná na evropských burzách v eurech zaznamenala podle propočtů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) meziroční pokles přibližně o 13,9 procent. Výraznějšímu zlevnění elektrické energie zabránilo oslabení kurzu koruny vůči euru. I proto se české firmy nemohou těšit na markantnější pokles cen. 


Zdroj: ERÚ

Vývoj ceny elektřiny na energetické burze

Nové ceníky elektřiny na rok 2015 zlevňování potvrzují. Konkrétní snížení cen elektrické energie ale záleží na několika faktorech – regionu, ve kterém odběratel sídlí, na distribučním tarifu (např. C02d, C25d apod.) i na výši spotřeby. Někteří dodavatelé podmínili výraznější zlevnění sjednáním určitého typu produktu. V případě ceny dodávky elektřiny velmi záleží na tom, zda zákazníci využili v průběhu roku některou z našich nabídek na fixaci cen. Těmto zákazníkům cena klesá, ostatním zákazníkům se cena od 1. ledna 2015 nemění, upozornil například Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON. 

Čtěte také: 5 užitečných tipů, jak šetřit tepelnou energii ve firmě

Snížení ceny elektřiny oznámily i některé menší společnosti. Patří mezi ně třeba Europe Easy Energy. U zákazníků z řad podnikatelů jsme pro příští rok snížili cenu silové elektřiny výrazněji než v případě domácností, a to v průměru o 8,4 procent. Zlevnili jsme i stálý měsíční plat za odběrné místo ze stávajících 32 na 23 korun. Míra úspory je u každého podnikatele individuální s ohledem na jeho roční spotřebu, vysvětlil Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy. 

Zlevní i regulované poplatky elektřiny, Silová (neregulovaná) složka ceny elektřiny tedy zlevňuje. Celková platba za elektrickou energii je ovšem tvořena z více částí. Výraznou položku (v případě podnikatelů více než 58 procent) tvoří tzv. regulované platby, kam patří distribuce elektřiny, její přenos či příspěvek na obnovitelné zdroje energie. 


Zdroj: ERÚ

Složky ceny elektřiny pro malé podnikatele

Dobrou zprávou je, že regulované poplatky, které každý rok koncem listopadu vyhlašuje ERÚ, budou rovněž zlevňovat. Na snížení cen se pozitivně podílel setrvalý pokles cen silové elektřiny, uvedl místopředseda úřadu Jan Nehoda

  • Malí podnikatelé – meziroční průměrný pokles regulovaných složek v případě podnikatelů odebírajících elektřinu na hladině nízkého napětí (NN) je 1,9 procent. Platí přitom, že změna ceny pro konkrétního odběratele se bude lišit s ohledem na zvolenou sazbu, charakter a množství spotřeby, ale i dodavatele elektřiny a rovněž i na region, kde je zákazník připojen. 
  • Velké podniky – průměrný pokles regulovaných složek ceny dodávky na hladině vysokého napětí (VN) činí 1,6 procent, v případě velmi vysokého napětí (VVN) pak 2,1 procent. Změna regulovaných cen pro zákazníka se bude lišit v závislosti na regionu, ve kterém je zákazník připojen k elektrizační soustavě, charakteru a velikosti spotřeby

Plyn nezdraží, někomu i zlevní 

Černé scénáře ohledně zemního plynu se (alespoň prozatím) nenaplnily. Některé hlasy sice varovaly před možným výrazným zdražením této komodity díky konfliktu na Ukrajině, ale protože je na evropském trhu plynu dostatek, není důvod k navýšení jeho ceny. Přesto se od ledna 2015 mírně zvýší regulované ceny zemního plynu. 

Proč k tomu dochází, vysvětlila předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Obávali jsme se, že kvůli geopolitické situaci a rizikům spojeným hlavně s vývojem na Ukrajině ceny plynu výrazně porostou. Tento vývoj však nenastal. Na mírném růstu cen v regulované části mají vliv dva faktory, které ERÚ nemohl ovlivnit. Jedním z nich byla velmi teplá zima 2013/2014 a druhým je prudký nárůst ceny za tzv. službu flexibility.


Zdroj: ERÚ

Složky ceny plynu pro malé podnikatele (a domácnosti)

Dodejme, že cena za distribuci a přepravu plynu příští rok českým zákazníkům (firmám i domácnostem) naroste průměrně o 7,44 procent. Záleží přitom na konkrétním distribučním regionu, o kolik si konkrétní odběratel připlatí. Protože je ale cena plynu z větší části (76,59 procent) tvořena neregulovanou složkou, záleží především na cenové politice konkrétního dodavatele, o kolik se cena plynu pro odběratele změní.

Mohlo by se hodit: Ušetřete tisíce korun za plyn. Víme, jak toho dosáhnout

Pro zákazníky – podnikatele, kteří mají roční spotřebu plynu větší než 630 MWh, snižujeme pro příští rok platbu za roční rezervovanou kapacitu, a to o 56 procent. Pro ostatní odběry podnikatelů pak platí stejné ceny jako pro domácnosti, sdělil Zdeněk Mařík s tím, že plyn zlevní zejména domácnostem s ohřevem vody, kdy se cena megawatthodiny sníží o 1,20 procent. 

Jak uvedl Vladimír Vácha, ceny plynu pro podnikatele jsou zpravidla sjednávány individuálně. Jejich výše tak závisí především na okamžiku uzavření smlouvy, doplnil. Dodejme ještě, že právě s ohledem na složení ceny plynu je možné její větší část ovlivnit změnou dodavatele. Výhodnější nabídka obchodníka se zemním plynem tak může firmám přinést s ohledem na výši odběru úsporu několik tisíc až desítek tisíc korun. 

Autor článku

Jana Poncarová se tématu úspor a cen energií věnuje od roku 2008. Působila jako šéfredaktorka a redaktorka tištěných i online médií. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).