Hlavní navigace

Kdy se podnikatelům vyplatí e-aukce elektřiny nebo plynu?

25. 11. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Jednou z možností, jak uspořit, je snížit platby za elektřinu nebo plyn. A to díky elektronické aukci. Co byste měli vědět, než se do aukcí zapojíte?

Důvod, proč se zapojit do elektronické aukce elektřiny nebo plynu je prozaický – snížení nákladů na energie. E-aukce skutečně slibují zajímavé úspory oproti cenám na trhu. Určitě je možné ušetřit ve srovnání se současným účtem za elektřinu nebo plyn, uvedl Jiří Gavor, analytik a jednatel společnosti ENA.

Čtěte také: 5 užitečných tipů, jak šetřit tepelnou energii ve firmě

Ilustrační obrázek.
Autor: www.sxc.hu

Aby firma ušetřila, snižte platby za plyn a elektřinu pomocí e-aukcí. 

Jako vše mají ovšem i elektronické aukce jisté nevýhody. Ceny elektřiny a plynu se v aukcích soutěží na určité období. Pojí se tedy s podpisem smlouvy na dobu určitou, často na dva roky. A účastníci aukcí z minulých let obvykle prodělali, protože další vývoj na trhu se silovou elektřinou by jim přinesl úsporu vyšší, než vyplynula z aukce, upozornil analytik.

Na druhou stranu, vývoj ceny elektřiny a plynu se velmi těžko odhaduje i odborníkům. Podle některých názorů dosáhly ceny elektřiny v současné době svého dna. Letos je dodavatelé na energetických burzách nakupovali za třetinovou cenu oproti roku 2008. 

Čtěte také: Který podnikatelský účet je pro vás nejvhodnější? Nabízíme srovnání

Cena silové elektřiny pro rok 2015 se na pražské energetické burze letos na jaře dostala na své historické minimum – tedy přibližně na 33 euro za megawatthodinu, potvrdil Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy. To pro odběratele znamená jediné – elektřina bude od nového roku pravděpodobně zlevňovat, což se bezesporu promítne i do cen vysoutěžených v elektronických aukcích. 

Kolik může firma v aukci ušetřit?

Nechme nyní pro lepší představu promluvit čísla. Jako příklad uvedeme středně velkou výrobnu, která spotřebuje ročně 50 MWh elektřiny (v distribuční sazbě C02d) a 150 MWh zemního plynu. Níže uvedené výpočty jsou pouze orientační.

Za megawatthodinu elektřiny aktuálně u dominantního dodavatele platí 1 464 korun, měsíční poplatek za odběrné místo činí 55 korun. Pokud by se zapojila do aukce, mohla by dosáhnout úspory 50 640 korun (bez DPH) za dva roky. Vyjádřeno procenty se rovná o úsporu 33,7 procent oproti aktuální platbě.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Za megawatthodinu plynu tato firma zaplatí u dominantního dodavatele 990,89 korun, měsíční poplatek za odběrné místo je stanoven na 150 korun. V případě aukce by společnost mohla ušetřit 97 767 korun (bez DPH). To znamená úsporu 31,7 procent oproti aktuální platbě.

Je třeba podotknout, že výše uvedené úspory se týkají pouze neregulované (tržní) složky ceny elektřiny a plynu. Nejedná se tedy o úspory z celkové platby, do které jsou započítány regulované poplatky (například distribuce). Důležité je si uvědomit, že výše úspory se vždy odvíjí od cen, které má odběratel nastavené. Před vstupem do samotné elektronické aukce by si měl každý zájemce nechat od aukční společnosti spočítat tzv. předpoklad úspory. Ten je počítán na základě výsledků předešlé elektronické aukce. 

Nižší cena není to jediné

Takže si to shrňme, v elektronické aukci je možné za určitých podmínek ušetřit. Obecně řečeno se o elektronických aukcích vyplatí přemýšlet podnikatelům, kteří nemají tak velkou spotřebu, aby dosáhli na individuální ceny u dodavatelů. Kvalita dodávek je v případě elektřiny a plynu vždy stejná. V tomto smyslu se elektronická aukce jeví jako ideální nástroj pro sjednání výhodnější ceny. Důležité ale je, aby bylo pamatováno na kvalitní smlouvu a správný výběr dodavatelů, kteří jsou do aukce zahrnuti, uvedl Jiří Vícha ze společnosti EnterPlex, která e-aukce již několik let pořádá.

Čtěte také: V podnikání se letos nedaří? Požádejte o snížení záloh na pojistném

Na to, že je důležitá kvalitní příprava aukce, upozorňuje i Jiří Gavor. Z mnoha aukcí vyplynulo zklamání, protože odběratelům nebyly jasně stanoveny smluvní podmínky budoucí smlouvy (například penalizace při odstoupení), závaznost či nezávaznost přistoupení na smlouvu s vítězem aukce apod. 

Důležité proto je seznámit se pečlivě s podmínkami elektronické aukce a jejím průběhem. Solidní společnosti vám určitě rády poskytnou reference a veškeré nejasnosti vysvětlí. I přesto, že nějaký čas budete záležitostem kolem elektronické aukce věnovat, ve výsledku pro vás může být přece jen snazší než poptávání ceny u jednotlivých dodavatelů. Výhodou pro drobného podnikatele, který se neorientuje v nabídkách dodavatelů, je prostě fakt, že to někdo za něj zařídí. Nevýhodou naopak může být, že výsledek aukce nemusí být optimální možností, upozornil Jiří Gavor.

Zásady pro hladký průběh e-aukce

Vlastní podnikání vás zaměstnává na více než plný úvazek, takže by mohlo být celkem příjemné, kdyby pro vás někdo zajistil nižší ceny elektřiny a plynu. Aby vše klaplo bez problémů, mějte na mysli následující:

  1. Nechte si spočítat možnosti úspory v elektronické aukci elektřiny nebo plynu u různých společností, které se aukcím věnují.
  2. Ptejte se na výši jejich provizí. V tom byste měli mít rozhodně jasno.
  3. Zajímejte se, jaké sankce budete platit v případě, že smlouvu s vítězným dodavatelem nepodepíšete.
  4. Ptejte se, jakým způsobem jsou do e-aukce dodavatelé vybíráni, jaká kritéria aukční společnost zvolila. 
  5. Nezapomeňte si důkladně přečíst smlouvu, kterou s aukční společností podepisujete. Měli byste všemu rozumět. 
  6. Aukční společnost by jasně měla deklarovat, jaký servis vám s výběrem dodavatele a jeho následnou změnou zajistí (příprava smlouvy, výpověď u stávajícího dodavatele atd.).

Autor článku

Jana Poncarová se tématu úspor a cen energií věnuje od roku 2008. Působila jako šéfredaktorka a redaktorka tištěných i online médií. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).