Hlavní navigace

Finanční správa omezuje úřední hodiny podatelen

16. 3. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V rámci bezpečnostního opatření omezily finanční úřady své úřední hodiny. Stále však platí, aby plátci využívali raději komunikaci na dálku.

Finanční správa už v minulém týdnu apelovala na plátce, aby místo osobního kontaktu raději využili pro své daňové povinnosti ostatní způsoby komunikace. 

Daňové přiznání a jiné formuláře lze podat elektronicky nebo poštou bez nutnosti návštěvy. Podání však musí být autorizováno prostřednictvím kvalifikovaného prostředku (např. datové schránky, uznávaného elektronického podpisu).

Psali jsme: Snažte se vyhnout úřadům, komunikujte na dálku, doporučuje Finanční správa ČR

Omezené úřední hodiny podatelen berňáků

Úřední hodiny podatelen finančních úřadů budou pouze v pondělí a ve středu od 8:00 do 11:00. Tato rozhodnutí jsou v souladu s opatřeními, která mají minimalizovat riziko přenosu nemoci mezi občany, uvádí finanční správa na svých webových stránkách. 

Ani pro úhradu daní není třeba osobní návštěva

Placení daní je možné bezhotovostním převodem bez návštěvy úřadu nebo pošty. V případě, že dotyčná osoba nemá internetové bankovnictví k dispozici, je možné zaplacením daně pověřit jinou osobu (např. příbuzného). Daňový řád pamatuje i na tyto případy a umožňuje, aby správce daně přijal jakoukoliv platbu daně i přesto, že není provedena přímo daňovým subjektem. S touto platbou zachází stejným způsobem, jako by ji vykonal daňový poplatník. 

Máte otázky?

Zajistěte si konkrétní odpovědi. Vyzkoušejte bezplatné diskuzní fórum na BusinessCenter.cz, kde odpovídají odborníci z řad uživatelů. Vše zdarma.

Nicméně, v rámci tzv. liberačního balíčku který byl Vládou ČR schválen, jsou termíny pro daňové povinnosti posunuty. Lhůta pro podání daňových přiznání se prodlouží o tři měsíce a úlevy budou i u pokut u kontrolních hlášení a EET. Poslední vlny EET se nicméně odkládat nemají. Podrobněji v článku Termín pro přiznání se odloží, EET má ale odstartovat dle plánu. Co další úlevy?

Další změny a omezení spojené s koronavirem: 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).