Hlavní navigace

Inspirace slovenskou účtenkovou loterií? Pravděpodobnost výhry činí 1:7350

1. 9. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vláda by ráda v rámci propagace EET spustila i účtenkovou loterii. Čtěte, jak vypadá účtenková loterie na Slovensku, kde se ČR může inspirovat.

Ačkoli se tuzemské podnikatelské asociace staví proti účtenkové loterii, ministerstvo financí stále počítá s tím, že by ji rádo v rámci elektronické evidence tržeb (EET) zavedlo. Konkrétní podobu nebo představu však zatím nezveřejnilo. Možnou inspirací ale může být Slovensko, kde účtenková loterie funguje již tři roky.

Čtěte také: K #EET chceme i účtenkovou loterii, a to od března 2017, uvedlo ministerstvo

Jak se mohou lidé účtenkové loterie zúčastnit

Účtenková loterie (slovensky Národná bločková lotéria) se na Slovensku spustila v polovině září roku 2013. Může se jí zúčastnit každý občan, který dovršil alespoň 18 roků a má k dispozici platný doklad z elektronické registrační pokladny. Účtenka nicméně musí být v minimální hodnotě 1 euro a v den slosování nesmí být starší než dva kalendářní měsíce. Aby se občané mohli loterie zúčastnit, musí účtenka obsahovat DKP (daňový kód pokladny), datum a čas vyhotovení pokladního dokladu, celkovou hodnotu nákupu a také ochranný znak.

Kdo se chce s účtenkou loterie zúčastnit, má několik možností. Nejjednodušší postup má ten, kdo nakoupí u vybraných prodejců, kteří automaticky zaregistrují doklad do loterie při nákupu, pokud jsou splněny podmínky. Jedná se o věk kupujícího, výše hodnoty nákupu a souhlas kupujícího s účastí v loterii.

Ostatní pak mohou zvolit jeden z následujících postupů. Mohou dojít na jakékoli sběrné místo společnosti TIPOS, která loterii spravuje, a zde vyplnit tiket. Na něj musí uvést údaje z bločku (DKP, datum, čas a hodnota). Po podání tiketu dostanou lidé potvrzení o registraci ve hře, které slouží jako jakýsi slosovací tiket. Za tuto registraci u TIPOSu však musí občané zaplatit manipulační poplatek 0,20 eura. Další možností je poslat SMS s danými údaji. Cena se odvíjí od toho, kolik si za SMS účtuje operátor.

Pokud se chce někdo do loterie zaregistrovat zdarma, musí využít internetové stránky loterie, kde lze po vytvoření uživatelského účtu účtenky registrovat. Lidé mohou rovněž využít mobilní aplikace pro chytré telefony, kde lze také po registraci účtenky do loterie zařadit.

Ať už účtenku registrujete do loterie jakkoli, každý pokladní doklad se může vždy zúčastnit pouze jednoho slosování.

Jaké jsou odměny v loterii

Když byla účtenková loterie spuštěna, lidé o ni měli poměrně velký zájem. Ten však brzy opadl. Slovenská vláda proto zvýšila počet odměňovaných a zavedla rovněž jackpot. Každý týden vyhraje jeden vylosovaný jackpot a dalších sto občanů 100 eur. Hodnota jackpotu se počítá z celkového počtu zaregistrovaných účtenek daný týden. Za každý platný pokladní doklad se dává 0,01 eura, přičemž 70 % z částky se následně vyplatí výherci jackpotu a zbylých 30 % se převede na jackpot do dalšího týdne. Poslední jackpot činil 6654 eur (přibližně 180 tisíc Kč).

Účtenková loterie je přítomná i na televizních obrazovkách RTVS, a to díky kvízové soutěži TV ŠANCA. V ní se hraje o 3000 eur a o další ceny. Měsíčně tak má slovenská účtenková loterie 408 vítězů. Aktuálně se počet registrovaných účtenek pohybuje okolo 700 tisíc každý týden. V prvních týdnech po spuštění přitom lidé registrovali týdně až několik milionů účtenek. Důvodem je i malá pravděpodobnost výhry, která je nyní zhruba 1:7350. Lidé ale samozřejmě mohou registrovat více účtenek a tak je pravděpodobnost výhry vyšší.

Pro srovnání, pokud byste vsadili Sportku, máte pravděpodobnost na výhru Jackpotu zhruba 1:14 milionům při jednom tahu. Na výhru čtvrtého pořadí (v průměru asi 620 korun) máte pravděpodobnost 1:1032 při jednom tahu. Tahy Sportky ale jsou vždy 2, takže pravděpodobnost výhry je vyšší.

Úřady si loterii pochvalují

Přestože si účtenkovou loterii slovenští vládní představitelé pochvalují, do rozpočtu výraznější prostředky nepřinesla. Za rok 2013 odhadlo tamní ministerstvo možný pozitivní vliv loterie na roční výnos daně z přidané hodnoty na sedm až osm milionů eur (okolo 200 milionů korun).

Slovenská finanční správa nicméně tvrdí, že díky účtenkové loterii se zvýšila efektivnost při odhalování nelegálních elektronických pokladen. Například v roce 2013 realizovala slovenská finanční správa 14 520 kontrol elektronických pokladních zařízení, přičemž zjistila 7 509 porušení, což představovalo více než polovinu z kontrolovaných. V roce 2014 realizovala finanční správa 22 075 kontrol pokladen, přičemž zjistila 6 488 porušení, tedy zhruba 30 procent.

Čeští podnikatelé se staví proti loterii

Každopádně, proti zavedení účtenkové loterie v Česku se staví většina podnikatelských asociací, a to i ty, které jinak zavedení e-tržeb podporují. S účtenkovou loterií například zásadně nesouhlasí Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP), podle které jde o neúčinný nástroj. To se prokázalo na Slovensku, kde na 5 miliard eurových příjmů z DPH se za rok vybralo díky účtenkové loterii jen asi o 7 milionů euro více, což je pod rozlišovací schopnost. Navíc se budou vytvářet fronty na prodejnách, kde si lidé, podobně jako na Slovensku, budou brát tři košíky kvůli třem účtenkám a budou zdržovat. Elektronická evidence tržeb může fungovat i bez celonárodní Matějské pouti, a to na seriózní bázi, tvrdí Karel Havlíček, předseda AMSP.

Čtěte více: #EET s účtenkovou loterií? Podle podnikatelů je celonárodní Matějská zbytečná

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).