Hlavní navigace

Jak na dovolenou z pohledu mzdového účetnictví? Radíme v odborné poradně

30. 7. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.SXC.hu
Jak je to s převodem dovolené a naopak s jejím zkrácením? Na co všechno mají a nemají zaměstnanci nárok? Radíme v odborných poradnách.

Potřebujete poradit od odborníka? K dispozici jsou odborné poradny, kde vám vybraní odborníci odpovědí rychle a kvalitně. Další informace v Podmínkách užívání.

Vybrané dotazy ze Mzdové poradny

Zaměstnanec nastoupil 14.12. 2011 do pracovního poměru. Od 6.3. 2012 do 20.4. 2013 měl nemocenskou. Zajímalo by mě, jestli má nárok na dovolenou za rok 2012, když neodpracoval ani 60 dní?

Aby měl zaměstnanec nárok na dovolenou za kalendářní rok (nebo její část), musí odpracovat v příslušném kalendářním roce alespoň 60 směn. Za výkon práce se přitom posuzuje také doba uvedená v § 348 zákoníku práce (doba čerpané dovolené, svátek atd.). V případě dlouhodobé nemoci se tento nárok následně krátí dle § 223 zákoníku práce.

Ilustrační obrázek
Autor: www.SXC.hu

Má zaměstnanec nárok na dovolenou, když neodpracoval ani povinných 60 dnů?

Při posouzení nároku na dovolenou za rok 2012 tedy záleží na harmonogramu směn zaměstnance, ve vašem případě v období od 1. ledna do 5. března 2012. Pravděpodobně nenapočítáte 60 dnů výkonu práce. Potom náleží v souladu s § 214 zákoníku práce dovolená za odpracované dny – v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých odpracovaných 21 dní. Bude se jednat o 1 nebo maximálně 2 dvanáctiny z celkového ročního nároku (dny opět napočítáte podle harmonogramu směn, nemusí se vždy jednat o po až pá). Tato dovolená se z důvodu nemoci zaměstnance nekrátí.

Podnikatel FO ukončil pracovní poměr se svými zaměstnanci a uzavřel s nimi nový pracovní poměr ve svém s.r.o. Zaměstnanci požádali a zaměstnavatelé se dohodli o převodu alikvotní části dovolené za 1. – 5. 2013. Kdy a jakým průměrem budou uhrazeny náklady vzniklé úhradou vyplacené náhrady mzdy druhému zaměstnavateli? Najednou např. 6/2013, nebo jednotlivě při čerpání dovolené zaměstnanci?

Převádět dovolenou od jednoho zaměstnavatele k druhému je možné za předpokladu, že zaměstnanci právo na tuto dovolenou vzniklo a že se na převodu dovolené zaměstnavatelé dohodli, tj. odsouhlasili výši náhrady mzdy (refundaci) za dovolenou. O poskytnutí dovolené u nového zaměstnavatele samozřejmě musí zaměstnanec požádat, a to nejpozději před skončením pracovního poměru u zaměstnavatele dosavadního.

Za dobu čerpání dovolené náleží náhrada mzdy ve výši takového průměrného výdělku, jakého dosáhne zaměstnanec u zaměstnavatele, který mu dovolenou poskytuje. V případě rozdílu výdělků u obou zaměstnavatelů, logicky může dojít k situaci, kdy zaměstnavatel, který bude poskytovat refundaci náhrady mzdy, vynaloží vyšší částku, než kterou by vyplatil zaměstnanci po dobu dovolené sám. Ve vaší situaci by mohl nový zaměstnavatel neprodleně určit její čerpání, nejlépe v následujícím období. Pak bude při podpisu dohody jasné, jakým průměrem se náhrada mzdy vypočítá a na jaké výši náhrady mzdy se mají zaměstnavatelé dohodnout.

V případě, že nebude předem určeno čerpání, zřejmě vzniknou větší rozdíly mezi skutečnou výší náhrady mzdy za čerpanou dovolenou a její refundací. Ovšem jedná se o dohodu a oba zaměstnavatelé (ve vašem případě fyzická osoba a právnická osoba zastoupená stejnou osobou) s výší refundace v okamžiku převodu dovolené a podpisu dohody souhlasili.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Chtěla bych se informovat na to, jak si spočítám, kolik dostanu za dovolenou, kterou budu čerpat po mateřské dovolené, kterou jsem nastoupila v říjnu 2012 a skončila duben 2013. Po celou dobu před mateřskou jsem chodila do práce bez nemocenské, akorát před nástupem na mateřskou jsem si vybrala dovolenou za rok 2012. Z čeho se mi dovolená v r. 2013 bude počítat? Prosím o postup, pokud je to možné? Mám nárok i na proplacení svátků, když čerpám klasickou dovolenou v květnu – tj. 2× svátek? Dovolená činí 20 dnů.

V souladu s § 217 zákoníku práce požádáte zaměstnavatele o čerpání dovolené bezprostředně po skončení mateřské dovolené. V takovém případě Vám nebude o následnou rodičovskou dovolenou celkový nárok na dovolenou krácen. Píšete, že dovolená z roku 2012 byla vyčerpána, zajímá nás tedy dovolená za rok 2013. V tomto roce jste čerpala mateřskou dovolenou v měsících leden až duben.

Pro nárok na dovolenou za celý kalendářní rok 2013 je třeba konat u zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Dny čerpání mateřské dovolené (na rozdíl od dovolené rodičovské) se považují za výkon práce. Spočítáte tedy dny výkonu práce v měsících leden až duben, tj. kolik dnů byste v tuto dobu odpracovala. Při klasickém rozvržení týdenní pracovní doby po-pá je to 5 dnů za každý týden. Pokud pracujete např. jen po, út, čt, tak jen 3 dny apod. Jestliže napočítáte alespoň 60 směn – Vašich pracovních dnů čerpání mateřské dovolené, máte právo na dovolenou za celý kalendářní rok. Tuto Vám nesmí dle § 223 zákoníku práce zaměstnavatel krátit.

Dny svátků, které připadnou na pracovní den zaměstnance, se do dovolené nepočítají. Čerpání dovolené se přeruší. Zaměstnanci přísluší za dny svátků náhrada mzdy od zaměstnavatele. Po vyčerpání řádné dovolené nastoupíte (nejlépe na základě písemné žádosti) na rodičovskou dovolenou.

Výše náhrady za dovolenou a za dny svátků mezi dobou čerpané dovolené se vypočítá z takzvaného průměru pro pracovněprávní účely. Ve Vašem případě se vyjde z pravděpodobného výdělku dle § 355 zákoníku práce, tj. z takového výdělku, kterého byste dosáhla při výkonu práce v předchozím kalendářním čtvrtletí. Přihlíží se přitom k obvyklým složkám mzdy, včetně příplatků, odměn apod.

Další postup je uveden v § 356 zákoníku práce. Zjednodušeně řečeno, pro průměr při dovolené čerpané v měsíci květnu se vyjde z pravděpodobného hrubého výdělku za měsíce leden až březen, který se vydělí počtem „odpracovaných“ hodin. Pokud tento výdělek násobíte hodinami čerpané řádné dovolené a svátků, vyjde Vám náhrada mzdy. Průměrným výdělkem pro pracovněprávní účely se obecně rozumí průměrný hrubý hodinový výdělek. Pro výpočet čisté mzdy můžete následně využít kalkulačku čisté mzdy za rok 2013.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).