Hlavní navigace

Jak postupovat při uplatňování DPH u stravenek?

2. 8. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Od března 2019 se na uplatnění DPH u poukázek vztahují nová pravidla. Jak se dotkla stravenek a jak správně postupovat?

Na jaře tohoto roku byla do českého zákona o DPH implementována Směrnice Rady EU 2016/1065 (dále jen „Směrnice“), která zavedla nová pravidla pro uplatnění DPH u poukazů. Stravovací poukázky, tedy stravenky, a benefitní (volnočasové) poukázky těmto novým pravidlům podléhají.

Jaký režim DPH mají poukázky na stravování? 

Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) společně s daňovými experty společnosti Mazars nabízí stanovisko pro interpretaci „poukázkové směrnice“ zákona o DPH a její aplikaci v účetní praxi. 

Čtěte také: Poskytování stravenek jako daňově uznatelný náklad včetně příkladu

Na základě obchodních podmínek vydavatelů poukázek sdružených v asociaci APROPOS lze stravenkami a benefitními poukázkami uhradit položky podléhající jak první snížené sazbě DPH, tak i položky podléhající druhé snížené sazbě DPH. Jde tedy tzv. „víceúčelového poukazu“. Na základě této skutečnosti jsou stravenky a volnočasové poukázky i nadále distribuovány bez DPH. DPH bude aplikována pouze u případné distribuční/ zprostředkovatelské služby poskytnuté v souvislosti s distribucí stravenek/ benefitních poukázek. 

Tip: Na trhu práce je stále téměř liduprázdno. Firmy vědí, že musí „přitlačit na pilu“. Nové lidi tak nelákají pouze na finanční ohodnocení, ale i na benefity. Více v článku Firmy zvažují další zaměstnanecké benefity. Co nabízí v roce 2019?

Asociace tak potvrzuje, že při samotném vydání/prodeji stravenek a benefitních poukázek k praktické změně uplatnění DPH pro klienty (zaměstnavatele) a smluvní partnery nedochází. 

Klienti, tedy zaměstnavatelé, budou nadále od svého dodavatele stravenek/ benefitních poukázek dostávat daňový doklad, na kterém bude DPH účtována pouze u distribuční/ zprostředkovatelské služby (např. formou provize či jiných obdobných poplatků), nikoliv však u nominální hodnoty objednaných poukázek.
Smluvním partnerům (akceptantům) bude u všech typů stravenek/ benefitních poukázek účtována zprostředkovatelská služba případně jiná smluvně sjednaná služba podléhající základní sazbě DPH.

školení-leden22-molín

Asociace nabízí schéma, které názorně ukazuje, jak na DPH u stravenek a dalších benefitních poukázek

Vedle stravenek je celá řada dalších benefitů pro zaměstnance. Například vymoženosti pracovního prostředí. Nahlédněte do fotogalerie: 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).