Hlavní navigace

Jak přerušit živnost? Čtěte, kde a dokdy je třeba změnu nahlásit

23. 1. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V případě, že chce živnostník pozastavit živnost, je povinen skutečnost oznámit hned několika úřadům. Může ale využít také snadnější cestu.

Jestliže se živnostník rozhodne přerušit živnost, a to z jakéhokoli důvodu, není třeba změnu ohlašovat na živnostenském úřadě. Tato povinnost byla zrušena už v roce 2010.

Ohlašovací povinnost ohledně pozastavení živnosti se ale týká ostatních úřadů, Jedná se o Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), zdravotní pojišťovnu, kde je živnostník registrovaný, a finanční úřad. 

Jaké jsou lhůty pro oznámení přerušení živnosti?

Přerušit živnost je možné na libovolnou dobu. Tuto skutečnost je však nutné oznámit ČSSZ, respektive okresní správě sociálního zabezpečení, nejpozději do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, kdy k přerušení živnosti došlo. Živnostník si bude muset udělat výlet také do zdravotní pojišťovny, kde je třeba skutečnost o přerušení živnosti oznámit nejpozději do 8 dnů. V případě finančního úřadu, kde musí být o změně také informováni, je lhůta 15 dnů.

Neoznámit přerušení živnosti se nevyplatí

Pokud živnostník svou oznamovací povinnost zanedbá, může se dostat do problémů. V případě zdravotní pojišťovny, kde platí zdravotní pojištění, a ČSSZ, kde hradí sociální pojištění, tak bude stále povinen platit zálohy. V případě nezaplacení pak po něm může být vymáháno krom záloh také navíc penále.

Hned jak živnostník svou živnost přeruší a nevykonává jinou výdělečnou činnost, není povinen dál platit zálohy na sociální pojištění. U zdravotního pojištění je však povinen minimální zálohy platit jako osoba bez zdanitelných příjmů. Pokud za něj tedy nehradí zálohy na zdravotní pojištění stát.

Snadná cesta? Centrální registrační místo

Přesto,že byla povinnost informovat živnostenský úřad zrušena, vyplatí se ho přeci jen navštívit. Funguje zde totiž tzv. centrální registrační místo (CRM). Díky němu a vyplnění jednotného registračního formuláře (JRF) může živnostník oznamovací povinnost vyřídit najednou.

Stahujte na Podnikatel.cz:

Dále je možné využít dvoustránkový změnový list JRF, kterým lze ohlásit změny všech údajů příslušným úřadům, nejen živnostenskému úřadu. Přes změnový list se lze například zaregistrovat při překročení obratu pro DPH na finanční úřad. 

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).