Hlavní navigace

Jak se zdaňují příjmy z nájmu a kde jsou jejich úskalí?

22. 5. 2024
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Fyzické osoby mohou mít pět dílčích základů daně. Jedním z nich jsou příjmy z nájmu. Co se do nich řadí a jak se takové příjmy zdaňují?

Za příjmy z nájmu dle zákona o daních z příjmů se považují takové příjmy z nájmu, pokud se nejedná o příjmy zdaňované v § 6 až § 8 a jedná se o příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů a příjmy z nájmu movitých věcí, kromě příležitostného nájmu.

Příjmy z nájmu dle § 9

Za příjmy z nájmu, které se zdaňují v rámci dílčího základu daně, v návaznosti na § 9, jsou příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů a příjmy z nájmu movitých věcí. Jako příjmy z nájmu dle § 9 však nelze zdaňovat příležitostný nájem, který definuje § 10 odst. 1 písm. a).

V rámci dílčího základu daně nelze zdaňovat také příjmy z nájmu nemovitých věcí, které jsou vloženy do obchodního majetku. Takové se potom zdaňují v rámci dílčího základu daně dle § 7 zákona.

Za příjmy z nájmu se považují také příjmy, které plynou poplatníkovi z nemovitých věcí a jejich částí nebo bytů a jejich částí, případně i movitých věcí, které daný poplatník má sám v nájmu či podnájmu. Opět se sem však nezahrnují příjmy z příležitostného nájmu nebo příjmy zdaňované v dílčím základu daně dle § 7 zákona.

Jak je to se zálohami a službami souvisejícími s nájmem

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).