Hlavní navigace

Je možné čerpat kompenzační bonus a zároveň program Covid Nájemné?

29. 10. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Vzhledem k tomu, že jsou jednotlivé podpory ze strany státu nekoordinované, často se objevují otázky, zda je kombinovat. Jak je to s bonusem a Covid Nájemné?

Na nesoulad v souběhu jednotlivých podpor upozorňuje Asociace malých a středních podniků ČR. Podnikatelé často tápou například v možnosti kombinovat podporu v podobě programu Covid Nájemné a kompenzační bonus

Jak uvádí AMSP ČR, souběh kompenzačního bonusu a Covid Nájemného je nyní možný, protože rozhodným obdobím u Covid Nájemné je červenec až září, zatímco kompenzační bonus začíná rozhodným obdobím 5. října. 

Dle vyjádření Ministerstva financí ČR je potvrzeno, že se rozhodné období toho současného programu liší od období, za které je možné vyplácet daňový bonus, tj. kompatibilita obou těchto podpor by tam měla být možná. Samozřejmě, pokud by se období prodlužovalo, pak by některé dny mohly být vyloučeny.

Dotaz zní: Mohu si požádat souběžně o Covid-Nájemné, když mám zavřenou provozovnu, a o kompenzační bonus na sebe jako na poškozeného živnostníka? 

Ministerstvo financí potvrzuje ve své odpovědi: 

Pokud jde o program Covid – Nájemné, kombinování s kompenzačním bonusem není explicitně vyloučeno, neboť v tuto chvíli nedochází ke kumulování vládní pomoci v daném kalendářním dni. Zatímco u kompenzačního bonusu je dle současného návrhu nastaveno bonusové období od 5. října do 4. listopadu 2020, aktuální výzva k programu Covid-Nájemné je vyhlášena pro rozhodné období třetího čtvrtletí (červenec, srpen a září 2020).

Co se aktuálně kompenzačního bonusu týká, není namístě nyní podávat žádost o kompenzační bonus. Zákon o kompenzačním bonusu je stále ve fázi legislativního procesu. Zájemci musí tedy vyčkat, až budou k podávání žádostí vyzváni, upozorňuje finanční správa. 

Co je zakázáno a na co mám nárok?

Tady je přehled všech opatření, která jsou platná pro podnikatele i veřejnost. Přečtěte si také seznam všech podpor, které lze ještě aktuálně čerpat. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).