Hlavní navigace

Kdy se z brigády musí platit zdravotní pojištění? Čtěte podrobný návod

10. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Pojem brigáda zákon nezná, a proto se nedá jednoznačně říci, kdy a jak se z brigády platí zdravotní pojištění.

Zdravotní pojištění se v době letních brigád platí na základě toho, kolik brigádník odpracoval hodin. Studenti to mají jednoduché, za ně platí zdravotní pojištění stát, ale existuje i výjimka, při které i za pracující studenty musí platit zdravotní pojištění zaměstnavatel.

Pojem brigáda není vymezen ani v zákoníku práce ani v zákona o veřejném zdravotním pojištění. Brigáda je proto vykonávána buď na základě dohody o pracovní činnosti, nebo na základě dohody o provedení práce.

Rozdíl v dohodách je v počtu odpracovaných hodin

Rozdíl mezi těmito dvěma dohodami je v počtu odpracovných hodin. U dohody o provedení práce nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce. Proto v dohodě o provedení práce musí být uvedena doba, na kterou se uzavírá.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Pojištění platíte podle toho, kolik odpracujete.

U dohody o pracovní činnosti zase není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Může se však uzavřít i za podmínky, že rozsah práce nebude celkově přesahovat 300 hodin.

Pokud si brigádník, který uzavře dohodu o provedení práce, nevydělá v kalendářním měsíci více než 10 000 korun, nemusí zaměstnavatel odvádět zdravotní pojištění. V případě dohody o pracovní činnosti je rozhodnou výši částka 2500 korun. Je však třeba zdůraznit, že pojistné na zdravotní pojištění za každého pojištěnce vždy placeno být musí, za studenta ho ale platí stát, připomíná Oldřich Tichý, mluvčí VZP. 

Čtěte také: Za koho platí stát pojištění? Detailně to říká zákon

V případě, že bude měsíční příjem nižší, nebude uvedený pojištěnec pro účely zdravotního pojištění považován za zaměstnance. Jestliže nezačal vykonávat ještě jiné zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost, případně za něj není plátcem pojistného ani stát, je povinen nadále hradit pojistné na zdravotní pojištění sám jako osoba bez zdanitelných příjmů. V této kategorii musí být u příslušné zdravotní pojišťovny také přihlášen.

Čtěte více: Zdravotní pojištění a dohoda o provedení práce

Mladiství brigádníci mají zákonnou ochranu

Podnikatelé by měli být také obezřetní při zaměstnávání mladistvých. Takoví brigádníci jsou chráněni zákoníkem práce. Zaměstnavatelé smějí mladistvým přidělit pouze práce, které jsou přiměřené jejich fyzickému a rozumovému vývoji a poskytnout jim při práci zvýšenou péči. Je zakázáno přidělovat práce, které neodpovídají anatomickým, fyziologickým a psychickým zvláštnostem v tomto věku a mohou být pro ně nepřiměřené, nebezpečné nebo škodlivé.

V souladu s § 245 zákoníku práce nesmí mladiství pracovat přesčas a v noci. Je povolena pouze výjimka pro noční práci nepřesahující 1 hodinu pouze mladiství zaměstnanci starší 16 let, a to pod dohledem zaměstnance staršího 18 let, jestliže je pro ochranu mladistvého tento dohled nezbytný.

Čtěte více: Vyvarujte se chyb při zaměstnávání brigádníků

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).