Hlavní navigace

Klame vás společník? Odhalte ho přímo při činu

4. 7. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 631791
Společnosti vydávající kreditní karty vám dovedou říci dva roky dopředu, jestli se u vás schyluje k rozvodu. Jsou zde ovšem i jiné finanční ukazatele, a to takové, které vám pomohou odhalit podvody vašeho společníka.

Podle britského deníku The Guardian ví peněžní domy dva roky dopředu, že se budete rozvádět, a to s 98% přesností na základě změny nákupních návyků. Toto překvapivé odhalení je navíc podloženo dostupnými bankovními výpisy z účtů spotřebitelů. Pokud si tedy myslíte, že váš partner (zejména v podnikání) hraje nekalou hru, existuje spolehlivý způsob, jak také jej odhalit. A to tak, že půjdete po finančních stopách, které po sobě a svém jednání zanechává. Čtěte více: Extrémní nárůst podvodů, mají na tom podíl i podnikatelé

Uvažujte o zřízení podnikatelského účtu

V minulosti bylo velmi složité zjistit podvodné jednání svého společníka. Podrobnější bankovní výpisy nebyly zrovna levnou záležitostí a společný podnikatelský účet stále není zákonnou podmínkou pro start podnikání. Pokud však budete používat účet soukromý, budou výdaje na vedení účtu nedaňovým výdajem, což vám mnoho nepomůže. Banka nebo záložna vám navíc neumožní získat produkty určené pro firemní zákazníky, tj. např. investiční úvěr, firemní platební karty apod. Proto abyste měli nad svým společníkem větší dohled, aniž by to zaregistroval, je vhodné možnost zavedení podnikatelského účtu důkladně zvážit.

Podnikatelský účet si vybírejte podle rozsahu nabízených výhod, doplňkových služeb a dostupnosti pobočky (či elektronického bankovnictví) dané banky. Se svým výběrem nejste přitom omezeni na jednu banku, nýbrž si můžete zřídit účet i u více bank a využívat tak maximální rozsah služeb. K účtu si zvolte takové služby, které skutečně potřebujete a využijete. Co třeba právě podrobný výpis z účtu, abyste poznali, kde všude se platební či kreditní kartou platilo a za co? Zkontrolujte, kde byly nejčastěji debetní karty používány. Čtěte více: Firemní karty na zahraničních služebních cestách

Nenechávejte vše čistě na tom druhém

Před zahájením obchodního partnerství se snažte se svým společníkem nejprve dobře poznat, stejně jako je tomu před manželstvím. Pracujte dohromady nejdříve na menších projektech, abyste získali dobrou představu o typu člověka, na kterém budete v budoucnosti do určité míry závislí, co se přísunu peněz týče.

Vykonávejte dohled nad veškerou činností, a to buď přímo, nebo tím, že najmete další, třetí stranu, například účetní. To neznamená, že se zbavíte zodpovědnosti. Není vhodné říkat věty typu: Ty se postarej o vše, co se týká peněz. Financím moc nerozumím. Čtěte více: 7 věcí, které nikdy neříkejte svým zaměstnancům

Zvýšený počet výběrů z bankomatu

Jestliže váš společník hraje neférovou hru, jeho „otisky prstů“ lze nalézt nejen na výpisu položek, který naznačuje vysoké útraty v restauracích, hotelích či přemrštěné částky za pohonné hmoty na čerpacích stanicích. Zaměřte se také na frekvenci a výši výběrů z bankomatu a dejte si pozor na nesmyslné online transakce, které vám váš společník dokáže obhájit jen stěží.

Možná také na sídlo vaší firmy začalo chodit zvýšené množství faktur. Čím je to způsobeno? Třeba váš společník získává nové klienty a je ve svém podnikání úspěšný. S tím by také úměrně souviselo to, že tráví čas spíše mimo sídlo firmy. Máte ovšem v ruce uzavřené kontrakty mezi zákazníky a vaší společností, nebo je jeho cestování a dlouhé telefonování bez valných výsledků a žádné kontrakty nenese? Čtěte více: Kdo podcení plánování růstu, může podnik přivést ke zkáze

Potřebujete poradit? Nevíte si s něčím rady? Zeptejte se, redakce zajistí odpověď.
Tlačítko: Nový dotaz

Příklad z diskuzního fóra

Na redakci serveru Podnikatel.cz se obrátil pan Ladislav s následujícím dotazem:

Investoval jsem nemalé peníze do svého podnikání a nyní mám pocit, že mě můj společník šidí a není férový. Zatím jsem tuto situaci nijak neřešil, nemám důkazy. Co mám udělat, abych si nějakým způsobem kryl záda a potažmo celé podnikání, na kterém mi velmi záleží a které mě živí? Zatím mezi námi není žádná společná smlouva.

Ať už jste byl či nebyl podveden svým společníkem, zde je pár tipů, jak se do budoucna před neférovým jednáním ochránit.

1. Využijte služeb kvalifikovaného účetního pracovníka, aby přezkoumal vaše účetní a finanční záznamy, výkazy zisků a ztrát, stejně jako bankovní výpisy, výpisy z kreditních karet, apod. To by vám mělo poskytnout představu o tom, jak je s penězi v podnikání nakládáno. Jako vlastník firmy byste se měl seznámit s těmito finančními dokumenty (zejména zprávami) a dále je vhodné tyto záznamy pravidelně revidovat, což je základem pro dobrou obchodní „hygienu“.

2. Pořiďte si kopie všech důležitých obchodních kontraktů a smluv s obchodními partnery, které si nemůžete dovolit ztratit. Originály můžete pochopitelně využívat společně, ale doporučujeme, abyste kopie těch zásadních dohod měl uzamčené ve své skříni.

školení účto leden 23 Kučerová

3. Spojte se s kvalitním právníkem, který má zkušenosti s obchodními vztahy ve společnosti, aby přezkoumal vaše stávající ujednání se společníkem. Pokud jej ještě nemáte, urychleně se na něm dohodněte a vytvořte bezpečnou společenskou smlouvu s jasnými pravidly. Stahujte smlouvu pro společné provozování podnikatelské činnosti pod obchodním jménem

4. Pokud již máte pocit, že vás obchodní partner podvádí, není to dobrý základ pro další setrvávání v obchodního vztahu. Jestliže mezi vámi zatím není žádné ustanovení o společenství, zřejmě budete usilovat o návrat vložených investic do podnikání. Učiňte tak ještě předtím, než byznys s nedůvěryhodným partnerem rozjedete naplno, a nechte si poradit od svého právníka, aby bylo vše správně ošetřeno hlavně z hlediska zákonných nařízení.

Foto: Isifa.com
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).