Hlavní navigace

Hospodští na „cigaretové“ zákazníky spoléhat už nemohou. Proč?

8. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Boj s kouřením v EU neutichá. Vedle plánovaného zákazu kouření v českých restauracích se u německých sousedů chystá plošný zákaz reklamy na tabákové výroby.

Konec kouření v restauracích, barech, ale také na zábavách a koncertech. Přísný zákaz kouření by měl v České republice začít platit od příštího roku. Předtím si však ale ještě musí projít schvalovacím kolečkem přes Parlament a návrh zákona musí podpořit také prezident republiky Miloš Zeman. Očekává se, že novela zákona dostane zelenou. Vítám, že je tu jasná podpora další skupiny poslanců, se kterou můžeme počítat při našem komplexním protikuřáckém zákoně, komentoval už dříve ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Čtěte také: Úplný zákaz kouření v restauracích a na zábavě. Vláda posvětila nový zákon

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Proti plánu zakázat plošně kouření v restauracích vystoupila Asociace hotelů a restaurací. Hovoříme i o pohostinstvích a hospůdkách na vesničkách. Pokud dojde k zákazu kouření, budou mít problém s klientelou, protože místní si pivo klidně dají na zahradě a zapálí si u něj cigaretu, upozornil už dříve Václav Stárek, šéf asociace.

Plošný zákaz kouření je téma, které se řeší už několik měsíců. Také server Podnikatel.cz se mu intenzivně věnoval a věnovat bude dál. Jaký dopad bude mít například na čajovny, si můžete přečíst v článku Zákaz kouření nepostihne jen hospody, potopí i řadu čajoven s vodními dýmkami

Novela zákona, která má za cíl bojovat s nešvarem v podobě kouření, neřeší pouze zakouřené prostory restaurací a hospod. Navrhuje také zrušit prodej tabákových výrobků a alkoholu v automatech. Provozovatelé restaurací budou muset také do svých nápojových lístků začlenit jeden nealkoholový nápoj, za který zákazník zaplatí méně než za pivo.

V Německu jdou ještě dál. Chystá se konec tabákové reklamy

U našich západních sousedů se chystají plošně zakázat reklamu na všechny tabákové výrobky. Informovala o tom ČTK. Pokud se podaří návrh zákona prosadit, bude to poprvé, kdy nebude možné inzerovat legální produkt. Kromě Bulharska je Německo poslední zemí Evropské unie, která stále umožňuje venkovní reklamu na cigarety.

Odpudivé fotografie na krabičce a větší varovné nápisy

Nová směrnice Evropské unie vyžaduje, aby se od května příštího roku zavedla další opatření, která mají pomoci s bojem proti kouření. Všechny členské státy by měly zavést podstatně větší varovné nápisy na tabákové produkty, a také by se měly na krabičkách cigaret objevit odpudivé fotografie upozorňující na dopad kouření na zdraví člověka. Odrazující fotky a varování mají pokrýt nejméně 65 % obalu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).