Hlavní navigace

Konsolidační balíček bude mít dopad i na služby. Kde dojde ke zdražení?

28. 11. 2023
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Součástí konsolidačního balíčku jsou také změny v sazbách DPH, které se v mnoha případech dotknou také služeb.

Konsolidační balíček podepsal prezident v minulém týdnu a novinky by tak měly platit od ledna příštího roku. Těch spojených s DPH je celá řada.

školení květen 24 - novinky

Co se dozvíte v článku
  1. Proč se přistoupilo ke změnám?
  2. U kterých služeb se zvýší DPH?
  3. Co stálo za zvýšením sazeb?
  4. Jaké služby se přesunou do snížené sazby DPH?
  5. Které služby zůstanou ve snížené sazbě DPH?
  6. Podávání nápojů zůstalo v základní sazbě

Proč se přistoupilo ke změnám?

Daně z přidané hodnoty se týká redukce sazeb a snížení daně s tím, že se nově sjednotí dvě snížené sazby (10 a 15 %) do jedné ve výši 12 procent. Ministerstvo financí k tomu dodává, že opatření povede k vyšší efektivnosti a transparentnosti systému DPH, k omezení příležitostí k daňové optimalizaci a v neposlední řadě k odstranění absurdit jako v případě aplikace tří různých sazeb DPH u točeného piva. Sjednocením snížených sazeb DPH ve výši 12 % se současně sníží DPH (a tím i inkaso veřejných rozpočtů) u řady aktuálně citlivého zboží a služeb jako např. u potravin bez většiny nápojů, stavebních prací, dětských autosedaček nebo pohřebních služeb, popisují dále.

Do základní sazby DPH budou přesunuty některé služby, které tam zařadila minulá vláda v reakci na některé skutečnosti, jako byl například covid nebo povinnosti spojené s EET. Jedná se například o kadeřnické a holičské služby, točené pivo, služby autorů a umělců, sběr, přeprava a zpracování komunálního odpadu, opravy obuvi, kožených výrobků a kol nebo úklidové práce.

U kterých služeb se zvýší DPH?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).