Hlavní navigace

Leasing jako jediný způsob financování koupě vozu? Je více možností

19. 4. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Chcete si pořídit auto pro své podnikání a nevíte, jaký způsob financování zvolit? Rozhodněte se například podle toho, jak rychle na vlastnictví auta spěcháte. Možností financování je více, my vám nabízíme jejich přehled.

Doslovný překlad slova leasing zní „najímat“, ale v praxi se leasing blíží spíš financování. Podle druhu smlouvy je možné po uplynutí doby trvání leasingu získat předmět leasingu do vlastnictví. Zajistíte si jím finanční prostor a možnost využívat stále nové technologie. Je však leasing tím jediným způsobem, jak si pořídit služební vůz? Server Podnikatel.cz si na leasing a jiné způsoby financování posvítil. Čtěte více: Investiční aktivita skomírá. Vyřeší to leasing?

Jaké jsou možnosti financování

V současné době trh nabízí několik druhů financování movité věci. Nejrozšířenějším řešením pro pořízení si majetku je však stále leasing, který se dále dělí na finanční a operativní v závislosti na tom, zda-li klientovi po splacení vůz, který je předmětem leasingové smlouvy zůstane v držení, nebo jestli se po skončení splátkového kalendáře vrací zpět k leasingové společnosti. Ve hře je také spotřebitelský úvěr, který neomezuje spotřebitelská práva v takovém rozsahu jako leasing, na druhou stranu si déle počkáte na jeho získání. Čtěte více: V jaké ceně vložit auto po leasingu do podnikání a který odpis je nejvýhodnější?

Finanční leasing je forma dlouhodobého pronájmu nových i ojetých vozidel, autobusů, motocyklů. Předmět leasingu po ukončení leasingové smlouvy přechází do majetku nájemce za předem dohodnutou prodejní cenu, tzv. odkupní cenu.

Velkou výhodou finančního leasingu je pro klienta jeho flexibilita, nastavení leasingu na auto, autobus nebo motocykl dle jeho potřeb jako např. výše akontace, délka splácení, odkupní cena, pojištění, forma splácení a mnoho dalších úprav. Finanční leasing je určen fyzickým osobám podnikajícím a právnickým osobám.

Operativní leasing je forma dlouhodobého pronájmu vozidel. Pronajímatel na základě požadavku nájemce vozidla pořídí, zajistí všechny potřebné úkony pro jejich řádný provoz a převezme na sebe veškeré starosti týkající se jejich provozu včetně širokého spektra doprovodných služeb. Po uplynutí doby pronájmu pronajímatel převezme vozidla zpět a zajistí jejich prodej a v ideálním případě nájemci dodá, opět dle jeho požadavku, vozidla nová a celý cyklus se opakuje. Operativní leasing je určen výhradně pro podnikatele a právnické subjekty.

Účelový úvěr na auto je úvěr, který má charakter půjčky bez ručitele a je výhradně určen na nákup vozidla. Pro spotřebitelský úvěr na auto je charakteristické, že vozidlo se stává majetkem kupujícího v okamžiku nákupu, není potřeba volných peněžních prostředků. Účelový úvěr je určen fyzickým osobám podnikajícím a právnickým osobám.

Zdroj: Credium

Leasing vs. úvěr

V minulosti to byl právě leasing, který se těšil oblibě veřejnosti, jakožto způsob financování zvoleného produktu. Od roku 1995 je však rapidně na ústupu co se týče využívání, právě na úkor spotřebitelského úvěru, který je úrokově výhodnější. Zatímco v roce 2003 tvořily osobní vozy takřka polovinu (48,7 %) movitých předmětů, které byly financovány leasingem, v roce 2009 se tento poměr zmenšil na 27,3 %. Z výsledků České leasingové a finanční asociace za rok 2010 navíc v porovnání s rokem 2009 vyplynul pokles leasingu strojů a zařízení z 32,7 % na 21,4 %. Čtěte více: Dejte si auto do daňových výdajů. Přinášíme tipy, jak na to

Pořadí členských společností ČLFA podle vstupního dluhu v souhrnu všech produktů sloužících k financování osobních a užitkových vozidel a motocyklů v r. 2010
Pořadí Společnost Vstupní dluh
v mil. Kč
01 ŠkoFIN s.r.o. 5 605
02 UniCredit Leasing CZ, a.s. * 5 059,21
03 Credium, a.s. 3 540,06
04 ČSOB Leasing, a.s. 3 298,03
05 GE Money Auto, s.r.o. 2 487,39
06 s Autoleasing, a.s. 2 280,41
07 LeasePlan Česká republika, s.r.o. 1 998,5
08 Mercedes Benz Financial Services Česká republika s.r.o. 1 792,42
09 ESSOX, s.r.o. 1 593
10 ALD Automotive s.r.o. 1 587,88
11 ARVAL CZ s.r.o. 1 126,01
12 VB Leasing CZ, spol s r.o. 1 007,34
13 PSA FINANCE Česká republika, s.r.o. 999,66
14 BUSINESS LEASE s.r.o. 673,47
15 Toyota Financial Services Czech s.r.o. 532,12
16 FCE Credit, s.r.o. 414,94
17 CETELEM ČR, a.s. 379,01
18 D.S. Leasing, a.s.** 342,94
19 Home Credit, a.s. 314,38
20 Raiffeisen-Leasing, s.r.o. 252,05

* včetně výsledků RCI Financial Services, s.r.o. a UniCredit Fleet Management s.r.o.
** včetně výsledků D.S. Leasing Full Service, s.r.o.
Zdroj: ČLFA

školení účto leden 23 Kučerová

Co při zařizování leasingu neopomenout?

I přes klesající tendenci v pořizování si automobilů za pomoci leasingu nelze s jistotou určit, jaký způsob financování je ten nejlepší. Velmi záleží na nastavení aktuální nabídky a například i marketingových akcí bank a nebankovních leasingových společností.

V případě zvolení leasingu pro financování automobilu je doporučen tento postup:

 • vyberte si dobrou leasingovou společnost (zjistěte si informace o finanční stabilitě, délce působení na trhu). Leasingová společnost by měla být členem České leasingové a finanční asociace.
 • porovnejte nabídky několika leasingových společností (nechejte si udělat předběžné kalkulace splátek, porovnejte finanční varianty)
 • uzavření smluv (podpis leasingové a kupní smlouvy)

Výhody financování formou leasingu

 • vyřízení leasingové smlouvy bývá rychlejší než získání klasického bankovního úvěru
 • předmět leasingu vydělává v průběhu splácení na pokrytí své pořizovací ceny, zejména pro podnikatele
 • pokud se předmět využívá jen během sezóny, je možné po dohodě s leasingovou společností sjednat nepravidelné splátky

Nevýhody financování formou leasingu

 • pořízení auta na leasing může být dražší než pořízení na úvěr či za hotové (provize leasingové společnosti)
 • po celou dobu pronájmu patří daný produkt leasingové společnosti
 • některá vlastnická rizika jsou přenášena na nájemce, například v případě odcizení nebo totálního zničení předmětu
 • v případě, že by se leasingová společnost dostala do špatné finanční situace nebo až do bankrotu, musí nájemce vrátit předmět pronajímateli a jednat o vyrovnání
 • u leasingu víc než kdy jindy je potřeba důkladně se seznámit se smlouvou a všeobecnými podmínkami

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).