Hlavní navigace

Manuál: Jak používat databáze na serveru Podnikatel.cz

15. 12. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Užitečnou součástí serveru Podnikatel.cz jsou databáze. Vyhledávejte v zákonech a smlouvách nebo svůj byznys zdarma prezentujte v katalogu živnostníků.

Business server Podnikatel.cz změnil svůj vzhled a proměnou prošly také databáze, které jsou jeho součástí. Nyní jsou přehlednější, jednoduše využitelné a lépe přístupné z titulní strany. Čtěte více: Server Podnikatel.cz mění strukturu obsahu, logo a modernizuje de­sign

Server obsahuje následující databáze:

Zákony

Na serveru Podnikatel.cz jsou zákony, které úžeji či obecněji souvisejí s podnikáním. Na prvním místě se vypisují zákony podnikateli nejžádanější, jako je zákon o daních z příjmů, občanský zákoník, živnostenský zákon, zákoník práce nebo obchodní zákoník.

Zákony jsou systematicky členěné do kategorií podle oblastí tak, aby byly co nejpřehlednější pro vyhledávání – občanské právo, ochrana spotřebitele, zaměstnanci, veřejné zakázky a hospodářská soutěž a podobně. V konkrétním zákonu pak je možné vyhledávat podle jednotlivých kapitol nebo si rovnou rozkřiknout úplné znění zákona, které se rozbalí na jedné stránce.

Formuláře

Výhodou databáze formulářů na serveru Podnikatel.cz je, že tu podnikatel najde frekventované a nejpotřebnější formuláře na jednom místě a nemusí je složitě vyhledávat na webech jednotlivých úřadů. U každého formuláře je krátký popis informující o oblasti jeho užití a také číslo zákona, ke kterému se formulář vztahuje. Formulář lze velmi jednoduše, tedy jedním kliknutím myší, stáhnout v praktickém formátu pdf.

Smlouvy

Užitečným nástrojem jsou pro podnikatele vzory smluv z oblasti občanského a obchodního práva, k zaměstnanecké problematice a také pro začínající podnikatele. Vzory jsou většinou velmi jednoduché, ukazují, jaké základní náležitosti by měla ta která smlouva obsahovat. Je pak na podnikateli, aby si smlouvu přizpůsobil vzhledem k situaci, pro niž ji potřebuje využít.

Kalkulačky

Vypočítat daně, nemocenské nebo čistou mzdu není jednoduché, proto server Podnikatel.cz nabízí řadu kalkulaček zaměřených na nejžádanější problematiku. Do kalkulačky stačí zadat konkrétní údaje a kliknout pro výsledek.

Firmy a Hospodářské výsledky

Zdrojem dat pro katalog firem na serveru Podnikatel.cz je stabilně Evropská databanka. Databáze obsahuje přehled českých firem, členěný do sekcí Výroba a řemesla, Velkoobchod, Maloobchod a Služby. V každé sekci pak členění pokračuje dále k ještě detailnějším kategoriím. Firemní záznam obsahuje název firmy, její IČ, adresu, kontaktní údaje, logo a popis činnosti. Nahlásit změnu a aktualizovat údaje je možné klikem na příslušné tlačítko přímo z firemního záznamu.

Databáze Firem je přímo propojená s databází firemních Hospodářských výsledků. Ty se zobrazují vždy u jednotlivé firmy, ale také v nich lze vyhledávat pomocí názvu společnosti, respektive jejího IČ.

Živnostníci

Do databáze živnostníků a OSVČ se mohou podnikatelé zdarma registrovat a také v ní mohou podle oborů činnosti vyhledávat. Z názvu je evidentní, že databáze neslouží obchodním společnostem (společnostem s ručením omezeným, akciovkám atd.), ale skutečně živnostníkům, osobám samostatně výdělečně činným a jiným nezávislým profesionálům. Ti se zde mohou prezentovat pomocí fotografie, popisu podnikatelské činnosti, svých kontaktů a dalších doplňujících údajů. Klikem na modré tlačítko lze opět rychle nahlásit změnu údajů a tak záznam udržovat stále aktuální.

Nejen registrovaným podnikatelům, ale všem čtenářům business serveru Podnikatel.cz pak slouží diskusní Fórum Podnikatel.cz. Zde si mohou podnikatelé vyměňovat zkušenosti z praxe nebo pokládat dotazy v široké podnikatelské problematice.

Poptávky, Úřady a Výběr tisku

Partnerem databáze poptávek je specializovaný server ePoptávka.cz. Poptávky se třídí podle oborů, podle nichž je možné v nich vyhledávat.

školení účto leden 23 Kučerová

Databáze úřadů obsahuje přehledné kontakty na jednotlivé CzechPointy, finanční úřady, zdravotní pojišťovny, pobočky České správy sociálního zabezpečení a Jednotná inkasní místa. A to včetně mapy umístění konkrétního úřadu nebo odkazu na jeho internetové stránky.

Výběr tisku obsahuje rychlé, zajímavé zprávy z českých deníků s ekonomickou tematikou, na denní bázi. Umožňuje tak rychlý přehled o aktuálních událostech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).