Hlavní navigace

Máte poslední den na podání přehledů. 2 věci, které udělejte hned poté

2. 5. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Dnešním dnem končí lhůta pro podání přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Odevzdáním přehledů ale vaše povinnosti nekončí. Musíte ještě udělat dvě věci.

Většina OSVČ má poslední den na to, aby České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) a své zdravotní pojišťovně podala přehled o příjmech a výdajích za rok 2015. Víme, jak můžete přehledy podat, na co si dát při jejich vyplňování pozor a co hned po jejich odevzdání udělat.

Dokdy přehledy podat

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Máte poslední den na podání přehledů.

OSVČ, které nepoužívají daňového poradce, musí mít nejpozději dnes podané přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Oba přehledy je totiž nutné odevzdat nejpozději do jednoho měsíce od doby, kdy měli podnikatelé podat daňové přiznání. OSVČ bez daňového poradce tak musí přehledy odevzdat nejpozději první pracovní den v květnu. Vzhledem k tomu, že 1. května byl svátek a navíc neděle, končí lhůta pro podání přehledů dnes v pondělí 2. května. Pokud OSVČ použijí služeb daňového poradce, musí přehledy podat do pondělí 1. srpna. Do konce dubna ale musí tuto skutečnost doložit místní správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

Pozor rovněž na to, že přehledy mají za povinnost podat i OSVČ, které nemusí odevzdat daňové přiznání. Zatímco přehled pro zdravotní pojišťovnu dokonce už musíte mít podaný (termín vypršel v pátek 8. dubna), přehled pro ČSSZ stačí odevzdat do pondělí 1. srpna.

Na rozdíl od daně z příjmů podnikatelům v případě zpoždění s přehledem sankce automaticky nenabíhají. ČSSZ i zdravotní pojišťovny nejprve podnikatele zpravidla upozorní, že přehled nepodali. Pokud by ale podnikatel výzvy ignoroval a přehled nepodal, může dostat pokutu až v řádu desetitisíců korun. Zdravotní pojišťovna může udělit pokutu až do výše 50 000 korun a ČSSZ až 20 000 korun (při opětovném nesplnění povinnosti až 100 000 korun). Jak uvedla ČSSZ, za loňský rok vystavila 4493 pokut.

Tip: Přehled pro Českou správu sociálního zabezpečení stahujte na serveru Podnikatel.cz. Jedná se o interaktivní formulář, který vám vyplnění usnadní.

Tip: Přehled pro VZP stahujte na serveru Podnikatel.cz. Jedná se o interaktivní formulář, který vám vyplnění usnadní.

Jak přehledy podat

Před pár lety to vypadalo, že přehled pro ČSSZ budou muset podnikatelé podávat elektronicky, nakonec z této povinnosti ale sešlo. Přehledy tak můžete podat jak elektronicky, tak v papírové podobě. U elektronického podání přehledu pro zdravotní pojišťovnu si sice OSVČ nemusí ve většině případů pořizovat datovou schránku ani elektronický podpis, bez předchozí registrace do systému zdravotních pojišťoven se však neobejdou.

Pokud chcete podat elektronicky i přehled pro ČSSZ, bez e-podpisu nebo datové schránky neuspějete. ČSSZ sice chystá novinku, která by měla fungovat na podobné bázi jako podání u zdravotních pojišťoven, dříve jak na konci letošního roku ji však nezprovozní. Pro zjednodušení můžete využít interaktivní přehledy, které počítají za vás. Ty na počítači vyplnit, následně vytisknout a doručit na příslušnou zdravotní pojišťovnu nebo OSSZ. Samozřejmě nic nebrání ani tomu, abyste formulář vyplnili propiskou.

Čtěte více: Jde podat daňové přiznání a přehledy bez datovky či e-podpisu? U sociálky nikoli

Jaké jsou nejčastější chyby v přehledech

Ačkoli vyplnění přehledů zabere pouze pár minut, dá se v nich nasekat řada chyb. V případě přehledu pro zdravotní pojišťovnu jde o těchto 7 nejčastějších chyb:

 1. Chybějící e-mail či telefon
 2. Chybějící číslo účtu
 3. Chyby u počtu měsíců
 4. Nedodání potvrzení
 5. Špatně vypočítané zaplacené zálohy
 6. Špatně stanovené zálohy na další období
 7. Chybějící podpis

Čtěte více: 7 chyb, které OSVČ nejčastěji dělají v přehledu pro zdravotní pojišťovnu

ČSSZ pak upozorňuje hlavně na 5 chyb:

 1. Špatně sečtené zálohy
 2. Chybně uvedený počet měsíců
 3. Špatně zapsané měsíce v případě DPN či PPM
 4. Neoznámení vedlejší činnosti
 5. Jako variabilní symbol vyplněné rodné číslo

Čtěte více: 5 chyb, kterých se OSVČ nejčastěji dopouští u přehledu pro ČSSZ

Výše zmíněné chyby můžete eliminovat tím, že přehled budete vyplňovat za pomoci tzv. inventury OSVČ (tabulky se souhrnem předpisů a plateb), kterou v předchozích týdnech rozeslala ČSSZ podnikatelům.

Čtěte také: Udělali jste chybu v přiznání nebo v přehledech? Poradíme vám, jak ji napravit

Dvě věci, které musíte po podání udělat

1. Doplaťte pojistné

Podáním přehledů však vaše povinnosti nekončí. Jakmile podáte přehled, máte 8 dní na doplacení pojistného. Pozor na to, že pojistné musíte uhradit do 8 dnů od reálného podání přehledů. Pokud tedy podáte přehled dříve než v poslední den lhůty, musíte pojistné rovněž doplatit dříve. Za den platby se považuje den, kdy má ČSSZ nebo zdravotní pojišťovna peníze na účtě. Doplatek je možné uhradit hotově, převodem nebo klasickou poštovní složenkou.

Při platbě převodem nebo poštovní poukázkou hlavně dobře vyplňte variabilní symbol. Zatímco u zdravotního pojištění se používá rodné číslo, u sociálního pojištění musíte vyplnit speciální číslo, které vám ČSSZ přidělila při registraci.

2. Změňte zálohy

Po případném doplacení pojistného navíc musíte udělat ještě jednu věc, a to změnit zálohy na zdravotní a sociální pojištění pro rok 2016. Postup se navíc u obou pojištění liší. U zdravotního pojištění se totiž zpravidla mění už v lednu. Kdo v loňském roce platil minimální zálohy (či zálohy nižší než 1823 korun), musel jejich výši změnit už za leden 2016. Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění se totiž zvýšila o 26 korun z 1797 na 1823 korun.

Splatnost zdravotního pojištění je do 8. dne následujícího měsíce. U lednových změn tedy už únorová platba musela odcházet v nové výši. Jestliže vám však v přehledu pro zdravotní pojišťovnu vyšla vyšší záloha než 1823 korun, musíte výši záloh opět změnit. Novou zálohu zaplatíte prvně za měsíc, ve kterém jste přehled podali. Kdo tedy podá přehled v dubnu, musí za duben (tedy v květnové platbě do 9. května) již platit novou zálohu.

sociálního pojištění je situace nicméně odlišná. OSVČ, které již vykonávaly činnost v předchozím roce, platí zálohy stejné jako v loňském roce až do té doby, než podají přehled za rok 2015. Novou výši minimálních záloh platí od ledna jen podnikatelé, kteří teprve začali podnikat. Všichni ostatní změní výši záloh až za měsíc, ve kterém podají přehled o příjmech a výdajích za rok 2015, a to na částku, která jim v přehledu vyjde. Pokud jim vyjde suma nižší než minimální záloha, budou platit právě minimální zálohu.

Rozdíl je i ve splatnosti záloh. Zatímco u zdravotního pojištění se zálohy platí do 8. dne následujícího měsíce, u sociálního pojištění je splatnost záloh od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Výše minimálních záloh na sociální pojištění pro OSVČ hlavní činí pro rok 2016 1972 korun. Nová záloha se pak stejně jako v případě zdravotního pojištění uhradí poprvé za měsíc, ve kterém byl podán přehled. Kdo podá přehled v dubnu, musí novou zálohu zaplatit již v platbě do 20. května. Minimální záloha pro samostatnou činnost vedlejší vrostla o 11 Kč, záloha se zvedla z 778 Kč na 789 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).