Hlavní navigace

Převrat v "dětském" byznysu: Místo soukromé školky dětské skupiny

11. 7. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 631791
Zájem o předškolní zařízení roste a poroste i v souvislosti s plánovanými legislativními změnami. Založení školky je složité, pro fyzickou osobu nereálné. Řešením je založení dětské skupiny.

Přemýšlíte o podnikání zaměřeném na děti? Na podnikání v oblasti jejich hlídání postačí živnost volná, například Poskytování služeb pro domácnost a rodinu. Po vyřízení potřebných náležitostí již můžete s nabídkou služby oslovit příslušnou klientelu. V diskusním fóru serveru Podnikatel.cz radili odborníci z živnostenského úřadu: Hlídání dětí jako podnikání

Se založením soukromé mateřské školy je to ale poněkud složitější. Zejména jestliže hodláte poskytovat služby i pro děti do 3 let. Bez počátečního kapitálu a odborného vzdělání takové zařízení nepořídíte. Při založení školky podle školského zákona jde o živnost vázanou, je třeba být právnickou osobou, splnit řadu opatření a řídit se příslušnými normami. Především se jedná o neúprosné hygienické předpisy. Čtěte více: Firemním školkám nahrává babyboom i boj o talentované lidi

Vzhledem ke zvýšené porodnosti a akutnímu nedostatku školek by se logicky dala očekávat příslušná legislativní opatření, která možnost otevřít zařízení na hlídání dětí podstatně zjednoduší. Po nečasově Prorodinném balíčku a slibované podpoře firemních školek konečně svitla naděje. A to v podobě dětských skupin zakládaných podle německého vzoru Kindergruppe.

Potřebujete poradit? Nevíte si s něčím rady? Zeptejte se, redakce zajistí odpověď.
Tlačítko: Nový dotaz

Dětská skupina nebude spadat pod školský zákon

Jedná se o navržené legislativní opatření na základě Programového prohlášení vlády. Podle Petra Sulka z tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí jde o vytvoření podmínek k dalšímu rozvoji rodinné politiky a péče o děti s cílem zvýšit společenskou prestiž rodiny a posílit zapojení obou rodičů do péče o děti, k podpoře rozvoje služeb péče o děti, částečných úvazků i k vytváření podmínek pro rychlejší návrat pečujících rodičů k výdělečné činnosti. V oblasti služeb péče o děti jako alternativy k mateřským školám a v oblasti sladění profesního, rodinného a osobního života při přípravě a tvorbě těchto opatření MPSV úzce spolupracuje s ostatními resorty, jako je například ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo financí či ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, uvedl Petr Sulek.

Tento návrh je aktuálně v jednání. Přinášíme proto pouze prvotní informace o jeho možné podobě. Pokud návrh projde schvalovacím řízením, měl by být účinný od poloviny roku 2012. Nejdůle­žitější a nejzásadnější informací je, že dětské skupiny nebudou podléhat ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy. Neřídily by se tudíž školským zákonem a nebyly by vzdělávacím zařízením. Naopak se má jednat o zařízení, které o děti pouze pečuje, i když dlouhodobě. S tím samozřejmě souvisí i rozdílné podmínky, jenž by v tomto ohledu mohly být benevolentnější. Pro dětskou skupinu nebude nařízeno minimálně třináct dětí, jako je tomu v běžné mateřské škole. Budou se zakládat malé, střední nebo velké dětské skupiny. Ve velké skupině by mohlo být až dvacet čtyři dětí, v malé nejvýše čtyři. A právě podle velikosti skupiny se budou lišit i požadavky na kvalitu péče. Pro malé a střední skupiny nebude platit hygienická vyhláška. Požadavky na vnitřní prostory a vnější zařízení pro pobyt dětí budou dostupnější. Jedná se ale také o stravování dětí. Strava nebude muset být bezpodmínečně poskytována. Rodiče jednoduše připraví dětem jídlo s sebou. Čtěte také: Čím si přivydělat na mateřské dovolené? Čtěte naše tipy

Dětské skupiny budou otevřeny i pro děti mladší tří let. Kvalifikaci k péči o nejmenší děti získá širší okruh osob. Nebude nutné zaměstnávat pouze pedagogy se specializací v předškolní výchově. Postačí například zdravotní sestra, zdravotnická asistentka nebo sociální pracovnice.

Kdo může Dětskou skupinu založit?

Předpokládá se, že dětské skupiny budou zakládat obce, zaměstnavatelé, neziskové organizace, ale i soukromí zřizovatelé. Jak již dříve pro ČTK uvedla Viktorie Plívová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí, samo ministerstvo hodlá dětskou skupinu namísto firemní školky založit. Ministerstvo práce hodlá v nejbližších týdnech otevřít dětskou skupinu střední velikosti pro děti svých zaměstnanců, potvrdila Plívová a dodala, že tím ministerstvo samo na sobě vyzkouší, jak bude novinka v praxi fungovat.

Legální bude i vzájemná rodičovská výpomoc

Návrh zákona by měl obsahovat i další alternativy péče o děti. Konečně by mohla fungovat dlouho slibovaná vzájemná rodičovská výpomoc, která chce umožnit lidem na rodičovské dovolené současně s péčí o vlastní dítě hlídat i několik dalších dětí. Institut poskytování rodičovské výpomoci bude mimo režim živnostenského zákona na základě smlouvy.

Podle připravovaného návrhu ministerstva financí by si rovněž od příštího roku mohli zaměstnavatelé odečíst náklady na zřízení firemní školky či dětské skupiny z daní. Cílem navrhovaných změn je usnadnění návratu rodičů do práce po rodičovské dovolené a skloubení péče o děti se zaměstnáním. V současné době mnoho možností nemají. Státem či obcí zřizované školky jsou přeplněné a soukromé školky často finančně nedostupné. Čtěte také: Podnikání a rodičovská dovolená jdou skloubit bez problémů

Tlak na umístění dětí do předškolních zařízení se ještě zvýší, pokud vstoupí v platnost plánovaná sociální opatření, která mají rodičům usnadnit návrat do práce. Nově budou moci na celý den umístit dítě do školky nebo jiného zařízení a nepřijít přitom o rodičovský příspěvek. Dosud byli omezení pětidenní či čtyřhodinovou variantou. Děti, jejichž rodiče pobírají rodičovský příspěvek, by navštěvovaly zařízení denně, a to už od dvou let. Právě založení dětské skupiny může být zajímavým podnikatelským záměrem. O situaci v projednávání tohoto opatření a konkrétních podmínkách podnikání v tomto oboru bude server Podnikatel.cz průběžně informovat.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).