Hlavní navigace

Mobilní revoluce je tady. Přicházejí mobilní platby pomocí Mobito

17. 8. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Mobilní peněženka Mobito se chystá na svůj start. Prozradila ho demo verze nového internetového bankovnictví České spořitelny, která s ní počítá.

Česká spořitelna spustí na přelomu srpna a září nové internetové bankovnictví SERVIS 24 a BUSINESS 24. To prodělalo významnou změnu a nabídne jednodušší obsluhu celé aplikace.

Banka již spustila pro zájemce demo verzi, v níž si aplikaci mohou vyzkoušet. Demo však prozrazuje dlouho očekávaný start projektu mobilních plateb Mobito. Nový internetbanking s ním již počítá. Brzký start potvrdila serveru Podnikatel.cz i mluvčí Mobito Vendula Voláková: Je to tak. Přípravná fáze dospěla do svého konce. Začíná nová éra, řekla Voláková, která však přesný start projektu upřesnit nechtěla.

Za projektem Mobito stojí společnost MOPET CZ, jejíž akcionáři je sedm velkých hráčů: Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank, a všichni tři mobilní operátoři, tedy Telefónica 02, T-Mobile a Vodafone.

Čtěte také: Banky se zaměřují na mobily. Nahradí chytré telefony platební karty a hotovost?

Přes Mobitou budou moci uživatelé posílat peníze jiné osobě, dobít sobě či jinému kredit a platit v internetových obchodech. Jak dříve Hospodářským novinám potvrdila Vendula Voláková, tyto služby budou dostupné hned ve startu projektu. Postupně by se však mělo začít platit i v kamenných obchodech. Dále se mobilní platby budou moci využít na dopravu, parkování, platbu složenek i na vstupné na kultní akce a sportovní události. Stahujte návod, jak si nastavit Mobito u České spořitelny

Žádost o aktivaci Mobito v internetbankingu České spořitelny

Mobito by mělo fungovat na speciální aplikaci, kterou si klient stáhne do svého chytrého telefonu, nebo vytočí speciální číslo. Při placení u pokladny zadá své telefonní číslo a poté potvrdí svoji platbu čtyřmístným PINem. Tato technologie je tak přizpůsobena českému konzervativnímu trhu:  Bude se jednat o čistě lokální řešení, ušité na míru Čechům pro placení v Česku, řekl pro server Lupa.cz Tomáš Salomon, předseda představenstva a zakladatel společnosti MOPET CZ.

Mobito tak bude svádět boj s technologií NFC, která naopak potvrzení pomocí PINu nepotřebuje a platby mobilem fungují na krátké vzdálenosti. Ty ostatně již zavedla na všech svých prodejnách společnost Datart. Již v červenci dokončila kompletní výměnu platebních terminálů na všech prodejnách v České republice. Nově tak nabízíme všem svým zákazníkům možnost platit za své nákupy formou bezkontaktní platby, potvrdila mluvčí Datartu Jana Choroušová.

Technologie NFC se však musí k mobilnímu přístroji připojit, nebo ji přístroj už musí obsahovat. Je tomu tak například u vybraných modelů HTC, Nokia a Samsung. U současných modelů mobilního přístroje iPhone (iPhone 4 a iPhone 4s) to jde pomocí tzv. autorizovaného rámečku. Ten nyní nabízí například Komerční banka, která nabízí limitovanou edici iKaret.

Čtěte také: Platební karty už nefrčí. Hitem jsou platby mobilem

Jedná se o debetní karty k účtu, které mají své vlastní číslo a nejde je propojit s klasickou platební kartou. Po propojení účtu s telefonem přes speciální aplikaci a nasazení autorizovaného rámčku lze platit bezkontaktně.

Společnost Apple navíc zřejmě již brzy představí nový iPhone, který by měl podle spekulací technologii NFC v sobě obsahovat, odpadne tak nutnost mít autorizovaný rámeček. O využití technologie NFC v iPhone se poměrně intenzivně spekuluje déle než dva roky. Apple si totiž od roku 2009 registroval několik desítek patentů, které se týkají NFC. Má i vlastní systém iWallet pro platby, říká Libor Kubín, šéfredaktor serveru Jablíčkář.cz

Na technologii NFC postupně přejde i Mobito. To ale strategicky čeká na rozšíření nových platebních terminálů, které tuto platbu podporují. Mezitím si však již pojistilo eshopy, které Mobito jako elektronickou peněženku integrovalo.

Stalo se tak například u e-shopů na platformě OXyShop. Věříme, že platby mobilem budou tím správným krokem ke změně přístupu českého konzervativního zákazníka setrvávajícího u nepohodlné platby dobírkou, řekl Štěpán Mrázek, obchodní ředitel oXy Online.

Čtěte speciál o e-shopech: Jak na platební brány a systém plateb

Další výhodou Mobito bude jeho dostupnost. Nebude totiž záležet, jakou banku či mobilního operátora bude zákazník využívat. Zatímco u partnerských bank si zákazníci připojí Mobito ke svému bankovnímu účtu, u nepartnerských bank to bude pomocí platební karty. Pomocí ní si mobilní peněženku Mobito dobijí.

MM_socky3

Při samotné platbě se pak zákazník bude u pokladny identifikovat telefonním číslem či kódem. Platbu poté ověří čtyřmístným PINem, stejně jako u platební karty. Aby zákazník mohl aplikaci využívat, stáhne si do svého chytrého telefonu aplikaci.

Díky tomu, že jsou do projektu zapojeni všichni tuzemští mobilní operátoři, nebudou platby Mobitem zpoplatněny datovými přenosy. Navíc se nebudou zahrnovat do objemu stažených dat. Ti uživatelé, co nemají k dispozici chytrý telefon, vytočí speciální číslo a poté samotnou platbu budou ovládat pomocí kláves na telefonu. Platby Mobitem budou zdarma. Banky si totiž od této nové metody slibují větší průtok peněz a omezení výběrů z bankomatů a přepážek.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).