Hlavní navigace

Naděje umírá poslední, platebních bran by se #EET nakonec týkat nemusela

Daniel Morávek

E-shopům a dalším podnikatelům svítá naděje, že by se elektronická evidence tržeb (EET) nakonec nemusela týkat platebních bran.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes totiž Asociace pro elektronickou komerci (APEK) informovala, že se její šéf Jan Vetyška sešel s ministrem financí Andrejem Babišem, aby projednali problematické body elektronické evidence tržeb (EET) ve vztahu k e-commerci. Mezi ně patřily i platební brány, které by podle APEK neměly pod EET spadat.

Zveřejněná metodika nepomohla

O nejasnostech ohledně platebních bran a EET se ví již dlouho. Finanční správa sice před 10 dny vydala nový metodický pokyn, jasno tím ale do celé problematiky nevnesla. Vyjádření v rámci metodiky je totiž natolik nejasné, že běžný podnikatel výkladu rozumět nemůže. V případě platebních bran je nutné vyhodnotit, zda je příslušný převod peněžních prostředků uskutečněn způsobem dle § 3 odst. 1 písm. c) bod 3. nebo písm. d) bod 3. zákona o platebním styku a jsou tak splněny formální znaky dle § 5 písm. b) nebo písm. e) zákona o evidenci tržeb. V ostatních případech bezhotovostních převodů formální znaky evidované tržby splněny nejsou a platby realizované tímto způsobem tedy nebudou evidenci tržeb podléhat, uvádí se v metodickém vyjádření.

Čtěte více: Další zmatky kolem platebních bran a #EET. Nová metodika podnikatelům nepomůže

Daň z nemovitosti tip

Teď ale internetovým podnikatelům svitla naděje, že by mohly být platební brány z evidence vyloučeny. Lobuje za to APEK, jejíž výkonný ředitel Jan Vetyška se včera sešel s ministrem financí Andrejem Babišem a jeho týmem. Jednání se týkalo především právě platebních agregátorů, které fungují na principu poskytovatele platebních služeb.

Podle názoru APEK by tyto platby neměly spadat pod EET, jelikož se v podstatě jedná o platbu formou převodu z účtu na účet. Obchodník totiž dostává finanční prostředky v úhrnu najednou od provozovatele platební brány na svůj účet, nepřijímá tak jednotlivé on-line platby za každou objednávku zvlášť. Věřím, že naše schůzka byla plodná a že jsme na dobré cestě, jak přístup k EET a internetovým obchodům zjednodušíme. Byla by velká škoda omezovat například nabídku on-line platebních metod, které jsou pro zákazníky nejpohodlnější, doplnil Vetyška, podle kterého budou jednání s ministerstvem financí a Generálním finančním ředitelstvím pokračovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).