Hlavní navigace

Osud zákona o zákonném pojištění zaměstnanců ve hvězdách

21. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dlouho očekávaná účinnost zákona o povinném úrazovém pojištění zaměstnanců je opět v ohrožení. Vláda hodlá zákon z roku 2006 zrušit. Co bude dál?

Osud nového zákona o úrazovém pojištění zaměstnanců je opět ve hvězdách. Dosavadní právní úprava úrazového pojištění je považována za nevyhovující a zastaralou. Ovšem nový zákon, který měl podle původních předpokladů platit již od roku 2013, nyní vláda navrhuje zrušit. Odbory jsou zásadně proti, zaměstnavatelé souhlasí.

Nová úprava zákona o úrazovém pojištění

Vláda navrhne sněmovně zrušení sporného zákona o úrazovém pojištění zaměstnanců. Ten měl od příštího roku změnit odškodňování za pracovní úrazy a nemoci z povolání. Zákonné pojištění, které mají v současné době zaměstnavatelé sjednáno s pojišťovnou Kooperativou a u dřívějších smluv s Českou pojišťovnou, měla nově převzít Česká správa sociálního zabezpečení. Podle nové právní normy postavené na nekomerční bázi měla ČSSZ vybírat pojistné jako odvody ze mzdy. Zaměstnanci poškození pracovním úrazem nebo nemocí z povolání měli namísto náhrady dostávat rentu. Čtěte také o jednom inkasním místě: Kdy vypustí zákonodárci JIMa z láhve? 

Opět vše jinak …

Zákon o úrazovém pojištění zaměstnanců je sice platný již od roku 2006, ale dosud není účinný. Jeho účinnost se několikrát odsouvala, naposled byla stanovena na 1. ledna 2013. A ani toto datum zřejmě nebude poslední. V březnu letošního roku jednal kabinet o novele, která měla schválený systém novelizovat. Proti však byli jak odboráři, tak zaměstnavatelé. Vláda předlohu zamítla a rozhodla, že léta odkládaný zákon o úrazovém pojištění dále opravovat nebude. Jednoduše ho zruší. Čtěte také: Neplatíte pojištění za zaměstnance? Doplatíte na to

Důvodem k odkládání nového zákona a s ním i zcela nového systému úrazového pojištění zaměstnanců byl nedostatek finančních prostředků ve státním rozpočtu a obavy, že by ČSSZ nový systém kapacitně nezvládla.

Na podzim letošního roku má být předložena analýza i návrhy na řešení stávající situace, tedy nová podoba modelu úrazového pojištění. Legislativci by přitom měli vycházet z výsledků porady ekonomických ministrů, podle kterých by se měl nynější systém náhrad za škody a pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů upravit a otevřít komerčním pojišťovnám. Tedy nejen jedné pojišťovně jako doposud, ale i všem ostatním. Novinkou mají být bonusy a malusy.

MM_socky3

Odbory se zrušením zákona nesouhlasí

Podle vyjádření odborů by však úrazové pojištění neměly spravovat komerční pojišťovny. Měla by je to být opět zvolená veřejnoprávní úrazová pojišťovna nebo Česká správa sociálního zabezpečení.  Obdobně jako je tomu v dosud neúčinné podobě zákona o úrazovém pojištění z roku 2006. Podle jejich názoru by měl zákon nabyl účinnosti v roce 2013. Zaměstna­vatelé naopak aktuální postup vlády vítají. Čtěte o vše pojištění zaměstnanců i podnikatelů

Foto: www.isifa.com 

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).