Hlavní navigace

OSVČ s daňovým poradcem mají poslední tři dny na podání přehledů

29. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Většina podnikatelů vyřešila své daňové povinnosti vůči státu už na jaře. OSVČ s poradcem ale mají lhůty posunuté. Nyní řeší přehledy pro pojišťovnu a ČSSZ.

Už jenom tři dny zbývají OSVČ, které využívají služeb daňového poradce, na podání přehledů o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Dalších 8 dní pak podnikatelé mají na to, aby doplatili zdravotní a sociální pojištění.

Dokdy podat přehledy

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Zatímco pro podnikatele bez daňového poradce platí termín pro podání přehledů 2. května, podnikatelé s poradcem mají tři měsíce navíc. Musí totiž přehledy odevzdat měsíc od podání daňového přiznání. To měli letos podat nejpozději 1. července. Na podání přehledů jim tak zbývají tři dny, protože nejpozději ve čtvrtek 1. srpna musí mít přehledy odevzdány. Za den podání se považuje den, kdy podnikatel donese přehled pojišťovně nebo ČSSZ, pošle ho elektronickou cestou či ho pošle Českou poštou.

Jestliže se podnikatelé s podáním přehledů opozdí, mohou dostat pokutu. OSVČ se však nemusí bát, že by ji dostaly automaticky, pokud by se opozdily o pár dní. Jak ČSSZ, tak zdravotní pojišťovny zpravidla nejprve podnikatele upozorní na pochybení a teprve v případě, kdy OSVČ ignoruje jejich výzvy, sankci udělí. Zdravotní pojišťovna může dát penále až do výše 50 000 korun a ČSSZ až 20 000 korun (při opětovném nesplnění povinnosti až 100 000 korun).

Pojistné musíte doplatit do 8 dnů od přehledu

Podáním přehledů to ale pro mnoho podnikatelů nekončí, kdo zaplatil na zálohách méně, musí ještě doplatit pojistné. Doplatek je splatný do 8 dnů od podání přehledu, a to v případě zdravotní pojišťovny i ČSSZ. Jestliže OSVČ podá přehled v poslední možný den, tedy 1. srpna, musí pojistné doplatit do 9. srpna. Pokud ale přehled odevzdala například už 25. července, má za povinnost uhradit nedoplatek do 2. srpna.

Poslední možný den lhůty musí mít ČSSZ a zdravotní pojišťovna již peníze připsané na svém účtu. V případě platby složenkou nebo převodem se proto vyplatí nechat si časovou rezervu. U pozdních doplatků pojistného totiž vzniká penále. Výši sankce mají ČSSZ a zdravotní pojišťovny shodnou a činí 0,05 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh na pojistném trvá. V případě, že příslušná správa sociálního zabezpečení povolila placení dlužného pojistného ve splátkách, činí penále z takového dluhu 0,025 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh trvá. Sankce nabíhá ode dne následujícího po dni splatnosti pojistného do dne úhrady dluhu včetně tohoto dne. Pokuta se ale nepředepíše, pokud částka za jeden kalendářní rok nepřesáhne v úhrnu 100 korun.

Více informací je k dispozici na daňovém speciálu serveru Podnikatel.cz: dane.podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).