Hlavní navigace

Podnikatelé, dáte sbohem českým úřadům?

22. 1. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podnikatelé jsou z tuzemské legislativy zoufalí. Podmínky pro rozvíjení jejich aktivit jsou oproti ostatním zemím EU u nás podle průzkumu společnosti KPMG tristní. Řada podnikatelů nachází řešení v tzv. evropských společnostech (SE) – nové právní formě podnikání, která nedávno dorazila i do Česka.

Evropská společnost, známá pod latinským názvem Societas Europaea (SE), je právní forma podnikání postavená na právu Evropského společenství (dnešní EU). Jde o nejprestižnější právní formu podnikání, kterou lze v současné době založit. Smyslem SE je především usnadnit volný pohyb kapitálu v rámci celé Evropské unie a sjednotit právní formy obchodních společností v EU.

Vznik SE umožnilo přijetí Nařízení Rady ES o statutu evropské společnosti z roku 2001 a jeho následná implementace do jednotlivých národních zákonů. Členské státy EU ukončily implementaci v říjnu 2004, první SE však začaly vznikat až začátkem roku 2006. Něco přes rok tedy trvalo, než se SE z pouhého legislativního vymezení stala skutečnou praktickou možností, která úspěšným podnikatelům nabízí nespočet mimořádných výhod.

Jsou Vám některé pojmy neznámé a nevíte, co znamenají? Využijte našeho slovníčku pojmů.

Pokud jste nějaký pojem v našem slovníčku nenašli a chcete jej vysvětlit:

ZADEJTE DOTAZ »

Založení SE je ovšem pro běžného podnikatele velmi náročným procesem a časově velmi zdlouhavou záležitostí. Tato překážka však spadla s příchodem tzv. ready-made SE – společností, které byly založeny výhradně za účelem následného prodeje. Díky této službě mohou firmy, které se zabývají prodejem firem na klíč, nabídnout možnost stát se majitelem evropské společnosti už do 24 hodin.

V kontextu s výsledky posledních průzkumů přináší SE pro české podnikatele pravděpodobně největší výhodu v možnosti přemístit si sídlo firmy (zapsané) do jiného státu EU. Sídlo SE je možné přesunout do zahraničí bez zrušení s likvidací, tedy při zachování kontinuity právní osobnosti. Společnost se po přesunu začne řídit právem země, kde je umístěno nové sídlo. SE tak během své existence může volně vybírat zemi v rámci EU, kde je pro ni podnikání nejvýhodnější. Nejčastějšími důvody tohoto kroku jsou:

Tip na titulku - content - témata

  • využití smluv o ochraně investic uzavřených Českou republikou: Přenesení sídla evropské společnosti do zahraničí přináší silnější pozici firmy při jednání s českým státem. SE se může opřít i o smlouvy o ochraně investic uzavřených Českou republikou.
  • výběr nejvhodnějšího daňového systému v rámci EU: SE může dle výběru sídla například využívat nízké daně z příjmů na Kypru (10%), nebo využít vhodného holdingového režimu v Nizozemí. Přesunem společnosti lze také řešit optimalizaci zdanění připravovaných transakcí, například prodeje podílů nebo obchod s pohledávkami.
  • nalezení ideálního právního systému: Právní systémy starších členských států EU jsou výrazně stabilnější než české. Přinášejí větší jistotu pro podnikatele a vyšší vymahatelnost práva.

Kromě přesunu sídla přináší SE také další výhody v podobě lepší image, úspory nákladů na správu a řízení a anonymitu vlastnictví.

David Vidomus, Společnosti Online, s.r.o.

Anketa

Přesunuli byste sídlo Vaší společnosti do jiné země EU?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).