Hlavní navigace

Podnikatelé na “nové odpadové” zákony doplatí, tvrdí Hospodářská komora

18. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Současný odpadový zákon by měly nahradit dva nové předpisy. Podle Hospodářské komory však na pravidla, která zavádějí, podnikatelé doplatí.

Ministerstvo životního prostředí chce nastavit nová pravidla pro nakládání s odpady. A to jak pro občany, obce, tak i pro firmy. Současný odpadový zákon tak mají nahradit dva nové předpisy. Zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností.

Čtěte také: Produkujete při podnikání odpad? Běžné popelnice jen tak využívat nemůžete

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Nové odpadové zákony budou mít negativní vliv na podnikatele.

Podle slov prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého však budou mít nová pravidla na podnikatele negativní dopad: Očekávaný dopad na živnostníky v některých bodech představuje až 50% navýšení nákladů. První chybný předpoklad ekonomické analýzy, jež zásadním způsobem ovlivňuje podnikatele, je nerealistický nárůst počtu živnostníků zapojených do odpadových systémů měst a obcí. Druhý chybný předpoklad ovlivňující celkově špatnou kvalitu ekonomické analýzy je celkový pokles množství odpadů, který není nikterak smysluplně odůvodněn.

Mohlo by vás zaujmout: Up-cycling je ekologický a nabízí spoustu nápadů pro podnikání. Co to je?

CHP21_temata tip

Na základě návrhu se počítá s postupným zvyšováním poplatku za skladování tun odpadu, který se zřejmě dotkne jak občanů, tak také firem. Firmám také vznikne povinnost pojistit zařízení pro nakládání s odpady kvůli ochraně životního prostředí, aby v případě, že firma zanikne, nezůstal odpad a následná likvidace na státu. Drobným živnostníkům se má ulevit v případě hlášení nebezpečného odpadu. Jejich limit se zvýší ze 100 kilogramů na 600 kilogramů.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Připomínky k věcnému záměru zákona o odpadech má také Česká asociace odpadového hospodářství, která na svém webu uvádí: Základním problémem věcného záměru zákona o odpadech jsou citelné finanční dopady na občany i na průmysl. V zákoně se počítá s dokonce několikanásobným zdražením zákonných poplatků za skládkování, které se promítnou do poplatků, které platí občané a firmy. Pro podporu recyklace, úpravy odpadů a další omezení skládkování by postačovalo zdražení z nynějších 500 Kč na finálních maximálně 700 Kč. Vyšší zdražení je nutné pro podporu nových spaloven odpadů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).