Hlavní navigace

Pomohl by vašemu podnikání revolvingový úvěr? Pak si dejte pozor na poplatky

5. 10. 2018
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Revolvingový úvěr je typ provozního úvěru a mezi jeho výhody patří, že jej lze zároveň čerpat i splácet. Podívejte se, jaká je jejich nabídka na našem trhu.

Revolvingový úvěr se splácí postupně a klient má možnost si jej automaticky obnovit. Jedná se krátkodobý provozní úvěr, který může být využit například na nákup zboží, surovin nebo zaplacení pohledávek či na neočekávané výdaje.  

V praxi se tento bankovní produkt podobá kontokorentnímu úvěru, ale rozdíl je v tom, že je účelový, je zde vyšší úroková míra, a navíc není svázaný s běžným účtem. Klient si sjedná úvěrový limit a jeho účelové čerpání a zároveň tak čerpá i splácí. Když uhradí splátku, tak zároveň spoří a peníze může opět využít. K jeho dalším výhodám patří také administrativní nenáročnost a dostupnost finanční rezervy. Naopak nevýhodou je nízký úvěrový rámec, vyšší minimální splátky a také vysoké úroky v případě prodlení.

Pozor na změny

Nabídka úvěrů pro podnikatele obecně je ve většině případů založena na individuálním přístupu. Bankovní instituce tedy posoudí klientovu situaci a přednesou mu nabídku přímo pro něj, a to včetně úrokové sazby. Ta je nejčastěji pohyblivá a odvíjí se tedy ze sazeb na mezibankovním trhu. Rozdíly v nabízených produktech tak nejsou na první pohled patrné a je potřeba věnovat se ostražitě ceníkům. 

Pozor byste si měli dát především na změny ve smlouvě z vaší strany, za které můžete zaplatit několik tisíc korun, především tehdy, když se částka vypočítává z výše úvěru. Sáhnout do peněženky musíte také kvůli vedení účtu, a to až pro 500 korun. Očekávaným vysokým poplatkem jsou pak sankce z prodlení a také zasílání upomínek a někde si připlatíte také za samotné posouzení žádosti o úvěr.

Creditas 

Creditas posuzuje žádosti o firemní financování individuálně a posléze klientům nabízí jeden z těchto typů financování: investiční úvěr, provozní úvěr: splácený termínovaný úvěr, provozní úvěr: kontokorent, úvěr na projektové financování, revolvingový úvěr a bankovní záruku. Tyto produkty nabízí také ve vybraných cizích měnách. Výše úvěru i úroková sazba je tedy rozdílná a při žádosti o úvěr je potřeba předložit daňová přiznání za poslední 2 uzavřená kompletní účetní období, výroční zprávu a predikci hospodaření na dobu jednoho roku. Přijetí a posouzení žádosti o úvěr je zdarma, jeho měsíční vedení stojí 100 Kč a zaslání upomínek při neplnění smluvních podmínek vás vyjde na 200 Kč při té první a 500 korun při dalších. Poplatky za ostatní služby, jako je například nečerpání úvěru nebo předčasné splacení, jsou posuzovány individuálně. 

Překlenout špatné období může také factoring, o kterém jsme nedávno psali: Nedělejte si starosti s pohledávkami. Můžete využít stále oblíbený factoring

Česká spořitelna 

U revolvingového úvěru nabízeného Českou spořitelnou si může klient zvolit typ úrokové sazby a splácet podle své potřeby. Čerpání může být jednorázové nebo průběžné. Posouzení a vyhodnocení žádosti o úvěr se v tomto případě posuzuje individuálně a jedná se o 0,5 až 2 % z výše úvěru, minimálně 5000 Kč a maximálně 150 tisíc korun. Správa a vedení úvěru vychází na 300 Kč měsíčně a do 30. října tohoto roku zaplatíte také 10 Kč za transakci na úvěrovém účtu. Tento poplatek se posledním říjnem ruší. Pokud by klient požadoval změnu smluvních podmínek, zaplatí 0,3 % z aktuálního zůstatku a minimálně 2500 Kč.

ČSOB

Také v ČSOB se u revolvingu poplatky stanovují individuálně a za podání a vyhodnocení žádosti klient zaplatí minimálně 2000 korun a 0,3 % z výše úvěru, přičemž při jeho poskytnutí jde o částku minimálně 5000 Kč (0,5 % z výše úvěru). Za služby spojené se správou úvěru si ČSOB účtuje minimálně 500 Kč měsíčně. Při žádosti o revolvingový úvěr u ČSOB budete potřebovat: poslední daňové přiznání s přílohami, doklad o zaplacení daně z příjmu za poslední zdaňovací období, doklad totožnosti a také je nutné mít některý z těchto účtů: ČSOB Podnikatelské konto, ČSOB Firemní konto a ČSOB Obchodní konto.

Equa Bank

U Equa bank je možné zažádat si o provozní úvěr ve variantně kontokorentu nebo právě revolvingu, a to jak v českých korunách, tak v eurech. Výše úvěru u nich není limitována a jeho parametry přizpůsobí požadavkům klientů. Podání a vyhodnocení žádosti je zdarma a poplatky za poskytnutí úvěru, správu obchodu nebo za nedodržení smluvních podmínek jsou individuální. Za zaslání poštovních upomínek však zaplatíte 499 Kč a v případě změny smluvních podmínek z podnětu klienta je účtováno 5000 Kč.

Půjčit si na své podnikání mohou také začínající podnikatelé, v našem článku najdete, jaké mají možnosti: Podívejte se na nabídku půjček pro začínající podnikatele

Komerční banka

Komerční banka nabízí podnikatelům a firmám krátkodobý i střednědobý úvěr v délce maximálně 3 roky na dobu určitou i neurčitou – s výpovědní lhůtou. Úroková sazba je pohyblivá a úvěr je možné čerpat i v cizích měnách. Pro jeho získání je nutné prokázat potřebu profinancování pracovního kapitálu nebo provozních nákladů a je možné jej poskytnout také na předfinancování dotací. Zpracování a vyhodnocení žádosti je zdarma, za realizaci klient zaplatí 1000 Kč plus 0,6 % z výše úvěru. Za spravování revolvingového úvěru si banka účtuje od 200 do 600 Kč měsíčně – podle sjednané výše úvěru a za změny ve smlouvě klient zaplatí stejně jako za jeho realizaci, tedy 1000 Kč plus 0,6 % z výše úvěru.  

Moneta Money Bank

Nabídka Monety je podobná jako u Equa Bank v tom, že je možné si vybrat provozní úvěr ve formě kontokorentu nebo revolvingu. Získat jej mohou jak živnostníci s trvalým pobytem v České republice a firmy se sídlem zde, tak také obce a rozpočtové a příspěvkové organizace. Žadatel nesmí být v exekuci, likvidaci nebo insolvenčním řízení a nesmí mít žádné závazky vůči finančnímu úřadu nebo ČSSZ. Předložit pak musí účetní výkazy za poslední dvě daňová období. 

Úroková sazba je v tomto případě individuální. Za podání žádosti o úvěr klient zaplatí jednorázově 5000 korun, za poskytnutí úvěru pak 0,5 % z výše úvěru a minimálně 5000 Kč. Změna podmínek z podnětu klienta vyjde na 4000 Kč a vedení účtu stojí 200 Kč měsíčně.

Podnikatelé by neměli zapomínat ani na pojištění, obzvláště když je jejich nabídka tak rozmanitá. Posuďte sami: Pojistit ve vašem podnikání můžete téměř cokoliv

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank revolvingový úvěr nabízí firmám a korporacím a lze jej spojit s kontokorentním úvěrem, bankovními zárukami a dokumentárními akreditivy pod jednu rámcovou smlouvu. Úvěr je poskytován v předem stanovených obdobích, takzvaných tranších o délce od 14 dnů po 3 měsíce. Splatnost úvěru je pak obvykle jeden rok s možností prodloužení. Tento úvěr je možné čerpat také v eurech a amerických dolarech. Žadatel o úvěr je oprávněn podnikat na území ČR a předkládá klasickou úvěrovou dokumentaci, mezi kterou patří finanční výkazy, výroční zprávy a případně zpráva od auditora. 

U provozních úvěrů od Raiffeisenbank je zpracování žádosti o poskytnutí zdarma, správa stojí 250 korun měsíčně a změna smluvních podmínek ze strany klienta vyjde na 5000 Kč. Za upomínku nebo oznámení o neplnění podmínek zaplatí pak klient 500 korun.

školení červen - novinky

Waldviertler Sparkasse Bank 

Rakouská banka Waldviertler Sparkasse Bank nabízí kontokorenty s možností opakovaného čerpání a financování jednotlivých zakázek formou revolvingových limitů s opakovaným čerpáním. U provozních úvěrů sází na flexibilitu, a především individuální přístup. V rámci něj přizpůsobí splátkový kalendář, výši úvěru, zajištění i úrok. Zajištění úvěru je u nich možné řešit blankosměnkou, zástavním právem na nemovitost, vinkulací životní pojistky, zajišťovacím převodem vlastnického práva na strojní zařízení nebo zástavou vkladu. 

Zpracování, vyhodnocení žádosti o úvěr a realizaci úvěru vychází na 2 % z úvěrové částky a minimálně 1000 Kč, za spravování dá klient 150 Kč čtvrtletně a změny ze strany klienta vychází na minimálně 500 Kč (2 % navýšené částky). Co se týče upomínek, tak zaslání upozornění stojí 50 Kč, výzva k zaplacení 300 korun a poslední výzva pak 500 Kč. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).