Hlavní navigace

Přinášíme manuál, jak doplatit důchodové a zdravotní pojištění

16. 4. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Podobně jako u daní, i u pojištění musí OSVČ zpravidla ještě řešit nedoplatky či přeplatky. Přinášíme manuál, jak se s pře/nedoplatky u pojistného vypořádat.

Pro velkou část OSVČ, která vyplní přehledy pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), povinnosti vůči státu ještě nekončí. Do osmi dnů od podání přehledu totiž musí každý podnikatel, kterému vyšel na pojistném nedoplatek, svůj “dluh” uhradit. Přinášíme souhrn, jakým způsobem mohou OSVČ pojistné doplatit, na co si dát při platbě pozor a jak se zachovat, pokud vyjde na pojistném přeplatek.

Dokdy pojistné doplatit

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Jak správně doplatit pojistné

Termíny pro případné doplacení zdravotního a sociálního pojištění se už několik let shodují. Obě pojistné musí OSVČ doplatit do 8 dnů od podání přehledu. Zásadní je, kdy k podání přehledu reálně dojde. V případě, že podnikatel přehledy podá 16. dubna, musí pojistné doplatit do 24. dubna. Jestliže ale odevzdal přehledy už třeba 4. března, měl pojistné doplatit do 12. března. Za den splatnosti se považuje den, kdy má ČSSZ/pojišťovna peníze na svém účtu.

Pokud se s doplacením pojistného OSVČ opozdí, začne mu nabíhat penále. Pokuta činí jak u ČSSZ, tak zdravotní pojišťovny 0,05 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh na pojistném trvá. V případě, že příslušná správa sociálního zabezpečení povolila placení dlužného pojistného ve splátkách, činí penále z takového dluhu 0,025 % z dlužné částky za každý kalendářní den, ve kterém dluh trvá. Pokuta se začíná počítat ode dne následujícího po dni splatnosti pojistného do dne úhrady dluhu včetně tohoto dne. Podnikatelé se ale nemusí bát, že v případě zpoždění o pár dní budou muset hned hradit sankci. Penále se ale nepředepíše, jestliže částka za jeden kalendářní rok nepřesáhne v úhrnu 100 korun.

Pozor na odlišné variabilní symboly

Stejně jako u daní si podnikatelé mohou vybrat z několika způsobů úhrady. Kdo si zvolí bankovní převod nebo poštovní poukázku, měl by si dát několik dnů “fóra”. Za den platby pojistného se totiž považuje den, kdy dojde k připsání pojistného na účet příslušné OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno či zdravotní pojišťovny. Jestliže tedy zadáte platbu 16. dubna a na účet sociálce nebo zdravotní pojišťovně platba dojde 18. dubna, za den podání se považuje 18. duben. 

Kdo si vybere platbu bankovním převodem, musí u ČSSZ peníze zaslat na příslušné územní pracoviště, kde je hlášen. Pokud si podnikatel platí zálohy, jedná se o stejný účet jako u záloh. V případě, že OSVČ účet pracoviště nezná, musí ho dohledat na stránkách ČSSZ. U platby pak podnikatel nesmí zapomenout vyplnit variabilní symbol, který každý obdržel při registraci na sociálce. Kdo si svůj variabilní symbol nepamatuje, může ho opsat z korespondence se ČSSZ. Ta ho totiž vždy uvádí při komunikaci s podnikateli. Variabilním symbolem není u ČSSZ rodné číslo. Při platbě převodem by podnikatel měl též uvést konstantní symbol 938. Také u platby složenkou je postup stejný, jediná změna se nachází u konstantního symbolu, který je 379.

Kdo se rozhodne zaplatit sociální pojištění na pokladně ČSSZ, může do 3. května počítat s prodlouženými úředními hodinami. Každý pracovní den mají pokladny okresních správ sociálního zabezpečení otevřeno:

  • pondělí a středa od 9 do 15 hodin s polední přestávkou dle OSSZ,
  • úterý a čtvrtek od 9 do 13 h,
  • pátek od 9 do 12 h.

Podnikatelé by měli mít na paměti, že u zdravotních pojišťoven se situace odlišuje. Způsoby platby sice zůstávají, opět lze pojistné doplatit na pobočce, poštou nebo bankovním převodem, mění se ale charakteristiky jednotlivých plateb. Klíčová je především změna u variabilního symbolu, kde musí podnikatelé uvést rodné číslo bez lomítka. Číslo účtu najdou na stránkách své zdravotní pojišťovny. Při platbě složenkou se pak uvádí konstantní symbol 859 a při platbě převodem z účtu 858.

Pokud variabilní symbol podnikatel splete nebo na něj zapomene, měl by ihned kontaktovat příslušnou ČSSZ nebo zdravotní pojišťovnu. Následně musí podat žádost o převedení platby, kde bude uvedena částka, datum platby a na který variabilní symbol chce platbu převést.

Jak na přeplatek

Řada podnikatelů ale pojistné nedoplácí a naopak jim vychází přeplatek. V takovém případě si podnikatel může vybrat, jak s přeplatkem naloží. V přehledu ale musí OSVČ zaškrtnout, kterou možnost volí. Přeplatek na důchodovém pojištění může použít na úhradu záloh na pojistné a vybrat, na které měsíce. Druhou možnost pak tvoří vrácení přeplatku, a to buď převodem na účet, nebo poštovní složenkou. Ať už podnikatel zvolí jakýkoli způsob, musí vyplnit příslušné údaje (číslo účtu či adresu). U zdravotních pojišťoven musí OSVČ v části 5 přehledu vybrat, zda chce přeplatek vrátit nebo použít na zálohy a v části 1 ještě zaškrtnout, zda ho chce vrátit poštovní poukázkou, nebo převodem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).