Hlavní navigace

Rozumíte úřední řeči? Měli byste, jinak hrozí penále

14. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Kdy doplatit rozdíl na zálohách na zdravotním pojištění? Zákon je jasný, ale v něm obsažená formulace už tak docela ne. Nabízíme překlad z úředničiny.

Vyšel vám doplatek pojistného na zdravotním pojištění? Pak je potřeba ho co nejdříve uhradit, aby zdravotní pojišťovna nezačala k dlužné částce připočítávat penále. Obyčejně je člověk na tuto okolnost upozorněn, ale některé věty jsou formulovány poměrně komplikovaně. Příkladem je tato: Doplatek rozdílu mezi zálohami a skutečnou výší pojistného za uplynulý rok je splatný vždy nejpozději do 8 dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán přehled o příjmech a výdajích. Nabízí se otázka, zda je podstatné reálné datum podání, nebo ne?

Formulaci obsahuje zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění a ošetřuje situaci, kdy by osoba samostatně výdělečně činná přehled o příjmech a výdajích nepodala, respektive nepodala včas a pojistné nezaplatila. V takovém případě po 8 dnech ode dne, kdy měla podat přehled o příjmech a výdajích, začne nabíhat penále. To činí 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den. Pokuta za nepodání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně může být až 50 000 korun.

Vyplňujeme přehled pro zdravotní pojišťovnu

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek. 

Přehled o příjmech a výdajích se musí na zdravotní pojišťovu podat nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém člověk měl podat daňové přiznání za tento kalendářní rok. Posledním dnem pro samostatné podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob bez účasti daňového poradce byl 1. dubna. Přehled zdravotní pojišťovně proto musíte podat do pátku 2. května. Ať podáte daňové přiznání kdykoli před 1. dubnem, máte čas na podání přehledu zdravotní pojišťovně do jednoho měsíce od onoho 1. dubna, kdy jste daňové přiznání měl podat, tedy klidně až 2. května. Přehled můžete podat samozřejmě i dřív, ale pak do 8 dnů od reálného data jeho podání musíte doplatit případný rozdíl mezi zaplacenými zálohami a částkou pojistného, kterou si v přehledu vypočtete jako roční pojistné, vysvětluje Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

školení červen - novinky

Stahujte přehled o příjmech a výdajích za rok 2013 pro ČSSZ

Stejná formulace „byl nebo měl být podán“ se v zákoně vyskytuje u placení pojistného osobou samostatně výdělečně činnou, která je zároveň zaměstnancem a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů. Není tedy povinnen platit zálohy na pojistné. Pojistné zaplatí nejpozději do 8 dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán přehled o příjmech a výdajích. Totožné platí i u placení záloh nově vypočtených v přehledu. U plateb záloh a platby doplatku pojistného je tedy směrodatné skutečné datum podání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně, ovšem pouze v případě, že přehled je podán včas.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).