Hlavní navigace

S červnem přichází změny v oddlužení. Začíná platit novela insolvenčního zákona

3. 6. 2019
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

1. června začala platit novela insolvenčního zákona. Mění se podmínky pro oddlužení. Jak se změny dotknou zaměstnavatelů?

Změny, které přináší novela insolvenčního zákona, se dotkne jak dlužníků, tak také zaměstnavatelů. A to těch, kteří provádí insolvenční srážky.

Nové podmínky pro oddlužení

V souladu s ustanovením § 412a insolvenčního zákona bude oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty splněno, jestliže

  • a) dlužník splatil nezajištěným věřitelům jejich pohledávky v plné výši (takzvané 100% oddlužení),
  • b) dlužník v době 3 let od schválení oddlužení splatil nezajištěným věřitelům alespoň 60 % jejich pohledávek,
  • c) po dobu 5 let od schválení oddlužení nebylo dlužníku oddlužení zrušeno a dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí, které po něm bylo možno spravedlivě požadovat, k plnému uspokojení pohledávek svých věřitelů; má se za to, že tuto povinnost neporušil, jestliže v této době splatil nezajištěným věřitelům alespoň 30 % jejich pohledávek.

Vstup do oddlužení se na začátku procesu výrazně zjednoduší, avšak po pěti letech splácení budou muset soudy většinu případů individuálně posuzovat. Aby bylo oddlužení úspěšné, nemělo by být zrušeno a současně má dlužník vyvinout maximální úsilí pro úhradu dluhů. Tuto podmínku neporuší, pokud zaplatí alespoň 30 procent svých dluhů.

Soudy budou po uplynutí lhůty pro oddlužení rozhodovat, zda oddlužení odsouhlasí, a to i v případě, kdy dlužníci udělali maximum pro zaplacení, ale přesto nedosáhli třicetiprocentní hranice. Není vůbec jasné, jak se k otázce oddlužení postaví a zda budou ve svých rozhodnutích jednotné. 

A to je právě skutečnost, která dopadne také na zaměstnavatele. Dá se předpokládat, že se bude podle nových podmínek více zaměstnanců pokoušet o vstup do oddlužení. Pro zaměstnavatele z toho plynou samozřejmě jisté povinnosti, především deponování exekučních srážek do okamžiku rozhodnutí insolvenčního soudu o způsobu oddlužení. Provádění insolvenčních srážek v případě povolení vstupu do oddlužení je naopak jednodušší než provádění srážek exekučních. Zaměstnavatel nemusí komunikovat s vícero exekutory, stanovovat pořadí či poměrně uspokojovat. Odesílá jednu srážku v souladu s rozhodnutím insolvenčního soudu.

Podrobně k jednotlivých změnám v oddlužení, které se týkají jak dlužníků, tak zaměstnavatelů, v článku Změny v oddlužení od června 2019 z pohledu zaměstnavatelů

Co dalšího přinesl uplynulý týden na serveru Podnikatel.cz?

Nejedna firma poskytuje motivační příspěvek budoucím zaměstnancům. Jak ale postupovat, pokud student nebo žák pracovní poměr po ukončení studia neuzavře? Odpověď nabízí článek Dodanění vráceného motivačního příspěvku? Tady je návod, jak postupovat

Pracovní poměr byl uzavřen k 1. květnu, tedy ke státnímu svátku. Zaměstnavatel zaměstnance k platbě pojistného přihlásil až den poté. Je tento postup v pořádku? Odpověď čtěte v článku K platbě pojistného ji přihlásil den po uzavření pracovního poměru. V pořádku?

V měsíci květnu byly svátky dva. Kompenzaci za odpracovaný svátek stanovuje zákoník práce. Je možné namísto svátku čerpat dovolenou? Odpověď nabízí článek Může zaměstnanec odmítnout pracovat ve svátek?

Pokud má podnikatel v provozovně funkční televizor, ještě to automaticky neznamená, že musí platit poplatky kolektivnímu správci, připomněl Ústavní soud. Podrobněji v článku Máte v šenku funkční TV? To ještě neznamená, že musíte platit Intergramu a spol.

Pokud přemýšlíte, jak zhodnotit své peníze, můžete je vložit do fondů. Začít s investováním je snadné a s ostatním vám pomohou specialisté. Více v článku Máte přebytek peněz? Pak zvažte investici do fondů 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).