Hlavní navigace

Stěhovat se za prací? Ochota by byla, praxe je ale jiná

12. 3. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Vydat se za prací do světa už není nic, co bychom neznali. S věkem ale ochota a nadšení pracovat v zahraničí klesá. Mladí mají zatím jen silná slova.

Možnost vycestovat za prací do zahraničí máme zhruba dvacet let. Stále to ještě není běžná záležitost, ale ochota a zájem vyměnit stávající zázemí za neznámo kvůli práci rok od roku roste, ukázal průzkum agentury STEM/MARK.

V rámci telefonického výzkumu, který si dal za cíl prověřit názory na možnost stěhování se za zaměstnáním, byla oslovena ekonomicky aktivní populace České republiky ve věku 18 až 65 let.

Čtěte také: Změny v cestovních náhradách od roku 2014

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

Mladí jsou ochotní stěhovat se za prací do zahraničí.

Ochotu vycestovat za prací za hranice projevila téměř polovina oslovených respondentů. Častěji jsou ochotni se stěhovat mladí lidé, kteří jsou teprve na začátku svého profesního života, a jejich skutečnou ochotu ke stěhování za prací ověří až budoucnost, prozradil analytik agentury Petr Šipula.

Ve věkové kategorii 50 – 65 let připouští ochotu k takovému kroku pouze přibližně čtvrtina lidí. Další skupinou jsou lidé, kteří již tuto zkušenost mají. I u nich je ochota znovu změnit prostředí značná. Za prací by se vydalo 57 % oslovených.

Praxe mluví jinak

V kontrastu s udávanou ochotou měnit bydliště kvůli práci je praxe samotná. Podle statistik Českou republiku v minulosti kvůli práci opustilo pouze 16 procent ekonomicky aktivní populace.

Čtěte také: Nezáviďte šéfům plat. V porovnání se světem jsou to žabaři

Nástroje v marketingu

Zkušenost portálu Profesia.cz říká, že zájem o práci za hranicemi mají převážně kvalifikovaní dělníci a zaměstnanci ve službách. Polovina těchto uchazečů je ochotna přestěhovat se do Německa. Následuje Rakousko, Velká Británie, Nizozemsko a Švýcarsko, přiblížila pro server Deník.cz marketingová manažerka portálu Kateřina Jaroňová.

Čtěte také: Roční zúčtování mezd, vyúčtování a jejich opravy

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).