Hlavní navigace

Středočeský kraj má vysoký počet bankrotů, je proto jeden z nejproblémovějších

12. 11. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 546762
Blízkost Prahy ovlivňuje Středočeský kraj ve všech směrech. Region z něj profituje v podobě vyšších mezd, nízké nezaměstnanosti nebo investiční atraktivity. Tento vztah však s sebou nese i problémy, které kulminují v přetížené infrastruktuře anebo nárůstu počtu satelitních měst.

Středočeský kraj zabírá největší plochu České republiky (14 procent) a bydlí v něm 1,2 milionu obyvatel, což je třetí nejvyšší počet. Nemá příhraničí, zato však zcela obklopuje Prahu, což dává kraji ve srovnání s ostatními regiony atypickou pozici. Z této blízkosti kraj těží, ale také na ni doplácí kupříkladu přetíženou dopravou. Praha reprezentuje středočeské administrativní centrum.

Kraj je mezi obyvateli velmi oblíben. Zaznamenává totiž v republice druhý nejvyšší počet přistěhovaných. Důvod představuje především blízkost hlavního města, kam také velká část dojíždí za prací. Průměrná mzda se tak pohybuje výše, než je ve zbytku Česka obvyklé. Za první pololetí tohoto roku se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyšplhala přes 22 tisíc korun. Také s nezaměstnaností se umí kraj relativně dobře vypořádat, neboť v srpnu 2009 se evidovala šesti procentní míra nezaměstnanosti. I když je tento údaj lepší než průměr ČR, musí se kraj podle náměstka pro regionální rozvoj Marcela Chládka vyrovnávat s propouštěním zaměstnanců i u velkých firem. Čtěte více: Práci hledají statisíce, ale řemeslníků je pořád málo

Navzdory tomu, že kraji chybí vysokoškolské zařízení, vzdělanost nijak významně nevybočuje z republikového průměru (nepočítá-li se Praha). Diplomem se tak ke konci roku 2007 chlubilo devět procent populace. Na středoškolské vzdělání dosáhlo 35 procent obyvatel.

Automobilkám se ve středních Čechách líbí

V kraji působí téměř 300 tisíc ekonomických subjektů. Z celého Česka si tak za své sídlo zvolilo Středočeský kraj 12 procent podniků. Jejich ekonomická síla je vysoká, protože kraj generuje přes deset procent hrubého domácího produktu České republiky (ČSÚ 2007). Více se eviduje pouze v Praze, která obstarává celou čtvrtinu českého HDP. Nejvíce – 38 procenty – pak ke krajskému HDP podle údajů ČSÚ v roce 2007 přispěl zpracovatelský průmysl, kde působí zhruba 12 procent ekonomických subjektů. Podobné množství podniků se zabývá stavebnictvím. Dominantním odvětvím je ale stejně jako v ostatních krajích obchod. V malo- či velkoobchodě tak působí každý čtvrtý podnikatel (dělení podle převažující činnosti CZ-NACE, k 30. červnu 2009, ČSÚ). Čtěte více: Karlovarsko exceluje v podnikání cestovním ruchem a lázeňskou péčí

Co si myslíte o vztahu Prahy a Středočeského kraje?

Ze všech odvětví se v kraji nejvíce prosazuje automobilový průmysl, reprezentovaný automobilkou Škoda AUTO v Mladé Boleslavi a TPCA v Kolíně. Kraj tak díky těmto podnikům patří mezi tahouny české ekonomiky. Velký význam má v regionu i potravinářství.

Úspěchy slaví také město Lysá nad Labem, které bylo letos vyhlášeno Městem pro byznys Středočeského kraje. S našimi podnikateli pravidelně komunikujeme a snažíme se udržet život v centru města jejich podporou. Například velmi pečlivě zvažujeme povolení pro každý supermarket, řekl při předávání cen tajemník Městského úřadu Lysé nad Labem Miloš Dvořák. Jedná se o srovnávací průzkum týdeníku Ekonom, kde se hodnotilo padesát kritérií z šesti oblastí (podnikatelské prostředí, lokalita, podmínky pracovního trhu, veřejná správa, cenové podmínky a výzkum mezi podnikateli).

Blízkost Prahy zpomaluje dopad krize

Naopak útlum zažívá těžba nerostných surovin, zejména v okrese Kladno. Problémy ale kraj očekává i v dalších oblastech. Dopad hospodářské krize nejvíce pocítí stavební firmy – především co se týče pozemních staveb, říká pro business server Podnikatel.cz náměstek pro regionální rozvoj Marcel Chládek. Připouští tak, že se krize ve Středočeském kraji teprve projeví. Zpoždění dopadu přičítáme především blízkosti Prahy, jakožto hospodářsky nejvyspělejšímu městu ČR, vysvětluje Chládek. Jako značný handicap vidí také to, že velké firmy nepověřují subdodávkami menší firmy, čímž je ochuzují o výdělek. Čtěte více: Některé stavební firmy mohou v Česku kvůli krizi skončit

Přesto se kraj snaží podniky podporovat. V současnosti to zajišťuje například dotační titul Středočeský Fond cestovního ruchu a podpory podnikání. V rámci něj mohou podnikatelé v „Oblasti podpory podnikání“ žádat do konce tohoto roku o dotace. Konkrétně se to týká tradičních řemesel (například kominictví, provaznictví, hrnčíři, košíkářství) a drobných a středních firem. Podporu nabízí také programy Agentury CzechInvest. Čtěte více: Jak financovat své podnikání s fondů EU?

Bankrotuje o 75 procent více podniků

Ve Středočeském kraji vznikl za prvních devět měsíců tohoto roku druhý nejvyšší počet nových podnikatelských subjektů, téměř 9,5 tisíce právnických i fyzických osob. Necelá polovina tohoto počtu ale své podnikání ukončila. Region však i přesto vykazuje jeden z nejvyšších čistých přírůstků. Oproti totožnému období loni to ale znamená zpomalení růstu o deset procent. Vyplývá to z šetření, které pro business server Podnikatel.cz připravila společnost CCB – Czech Credit Bureau, která spravuje informační portál Cribis.cz (informace právě z tohoto portálu má Podnikatel.cz exkluzivně k dispozici v sekci „Ekonomické ukazatele firem“).

Ani bankroty se středočeským podnikatelům nevyhýbají. Firem, které se dostaly do potíží a byly na ně podány návrhy na bankrot, bylo za prvních devět měsíců letošního roku 228. S tímto údajem se řadí mezi nejproblémovější regiony. Vyhlášených bankrotů pak sice bylo méně – pouze osmdesát, i tak je ale počet bankrotů středočeských podniků jeden z nejhrozivějších. Množství vyhlášených bankrotů tak o tři čtvrtiny převýšilo počet za stejné loňské období. Čtěte více: Bankrot není katastrofa, ale podnikatelská realita

Jen o trochu lépe je na tom kraj, co se týče finančních ukazatelů firem. I když i zde zaznamenává značný propad. V roce 2008 totiž obsadil sedmou pozici, přičemž rok předtím se umístil o tři příčky výše, tj. na čtvrtém místě. Žebříček CCB indexu představuje souhrnné hodnocení firem, kdy je východiskem analýza základních finančních a nefinančních ukazatelů a výstupem jeden ze sedmi ratingových stupňů.

školení účto leden 23 Kučerová

Peníze se ze zahraničí jen sypou

Z pohledu přílivu investic si Středočeský kraj nemůže stěžovat. Podle posledních údajů České národní banky (ČNB) čerpal od zahraničních investorů za rok 2007 kraj hned po Praze druhou nejvyšší částku – přes 230 milionů korun. V kraji je tak patrné silné zastoupení kapitálu zahraničních firem, zejména pak v odvětví automobilového průmyslu, strojírenství a logistiky.

Relativně atraktivní jsou Střední Čechy také podle šetření MasterCard česká centra rozvoje 2009, kdy si drží pátou pozici. V hodnocení měst pak uspěla Mladá Boleslav, která se zařadila na druhou příčku za Prahu. Studie hodnotila celkovou investiční atraktivnost pomocí indikátorů, jako je například HDP na obyvatele, míra nezaměstnanosti, průměrný výdělek v podnikatelském sektoru, počet a vývoj registrovaných subjektů na tisíc obyvatel nebo přímé zahraniční investice (PZI) na obyvatele.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).