Hlavní navigace

Také podnikatel může mít elektřinu levnější. Poradíme, jak ušetřit

12. 6. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed
Vybrat ideálního dodavatele elektřiny a vyznat se v nabídce tarifů, to je dnes téměř nadlidský úkol. Vyplatí se ale počítat, náklady klesnou i o tisíce korun.

Elektřina v roce 2015 zlevní živnostníkům i podnikům, tento článek koncem loňského roku udělal radost nejednomu podnikateli. Platby za energie totiž dokážou pořádně zamávat s firemními financemi. Proto je důležité, že se cena silové elektřiny snížila o 2 až 5 %, a díky tomu mohou ušetřit i maloodběratelé z řad podnikatelů.

Největší podnikatelé uzavírají individuální smlouvy s cenami těsně svázanými s velkoobchodním trhem, na němž měla cena klesající trend a i nyní se drží na poměrně nízkých hodnotách. U těchto zákazníků záleží na tom, v jak vhodný čas a na jak dlouho smlouvu uzavřeli. Obecně ale můžeme říct, že v jejich případě cena poklesla. Další podnikatelé využívají ceníky s fixací ceny, u nichž cena také meziročně poklesla. Ostatní podnikatelé mají standardní ceník, jehož cenu jsme na rok 2015 neměnili, ale oslovujeme je v kampaních nebo jsou jim k dispozici nabídky produktů s nižší cenou, říká Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON Česká republika. Ano, ušetřit se dá ještě víc, jen je potřeba mít správně nastavené podmínky a sáhnout po nejideálnějším produktu.

Jak se trefit do nejlepší distribuční sazby a tarifu? 

Účty za elektřinu si můžete ponížit už jen přechodem do správné distribuční sazby. Těch je celkem 12 a všechny určené pro podnikatele začínají písmenem C. Podle charakteru sazby se určuje cena za distribuci elektřiny. Pokud se jedná o maloodběratele, vystačíte si s jednotarifovou skupinou, která je určena pro běžné elektrospotřebiče a jednotka elektřiny je po celý den stejně drahá. V tomto případě lze vybrat malou spotřebu s označením C01d, střední C02d a velkou C03d. Dvoutarifová skupina je vhodná pro náročnější spotřebiče, kteří část dne odebírají levnější elektřinu v nízkém tarifu. Volit můžete například C25d pro akumulační vytápění nebo ohřev vody s nižší spotřebou nebo C56d pro tepelné čerpadlo uvedené do provozu po 1. 4. 2005. Třetí skupinou jsou speciální sazby. Sem spadají například ty, které řeší osvětlování veřejných prostranství nebo jsou vhodné pro konstantní odběr, který by byl jen obtížně měřitelný, například internetové připojení po distribuční síti.

Ilustrační obrázek.
Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Pak je potřeba vybrat ještě zmíněný tarif. To už je konkrétní produkt každého dodavatele a stejně jako například známé tarify mobilních operátorů, i tyto nesou nejrůznější označení podle firmy. Neexistuje proto žádný jednoduchý klíč pro srovnání výhodnosti tarifů. Liší se velikostí spotřeby, dobou fixace ceny, vliv na cenu má také velikost hlavního jističe a mnoho dalších faktorů. Srovnávat ceníky mezi dodavateli tedy prakticky nejde a případné srovnání vychází velmi zkresleně a nepřesně. Naše společnost proto jedná s každým podnikatelem – odběratele individuálně, podrobně se vyptáváme na charakter jeho spotřeby elektřiny, náročnost, vybavení podnikatelské provozovny a podobně, a pak uděláme nabídku doslova na míru, kterou v podstatě ani nemusíte zaškatulkovat do některého ze základních tarifů, uvádí Petr Holubec, mluvčí Pražské energetiky.

Distribuční sazby jsou dány instalovanými spotřebiči, takže se vlastně tak úplně o volbu nejedná. K určitému počtu a typu spotřebičů se automaticky přiřazuje odpovídající sazba. Jinou spotřebu bude mít kancelář, jinou obchod nebo malá výroba. V případě podnikatelských sazeb se podmínky přiznání sazby řídí stejně jako u domácností Cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu. Zákazník musí v první řadě vědět, k čemu bude elektřinu využívat (vytápění, ohřev vody, tepelné čerpadlo…), případně zohlednit svou podnikatelskou činnost i předpokládanou spotřebu a podle toho se rozhodnout.

 Nejsnazší je proto skutečně kontaktovat jakoukoliv cestou dodavatelskou společnost. Způsobů je u nás několik. Od zákaznické linky, která je přístupná nonstop, přes zákaznická centra, kontaktní místa smluvních partnerů až po on-line řešení z pohodlí domova. Specializovaný tým poradí zákazníkovi vhodný tarif dle výše spotřeby, podle spotřebičů používaných v domácnosti či podle spotřebitelského chování, dodává Barbora Půlpánová, mluvčí společnosti ČEZ.

Obecně platí, že pro ekonomický provoz se vyplatí při nižší spotřebě mít vyšší cenu za odebranou kilowatthodinu a platit tím pádem nižší měsíční poplatek. V opačném případě se vyplatí mít nižší cenu za odebranou energii a vyšší paušální poplatek. Používáte-li v podnikání jen běžné domácí elektrospotřebiče, volte jednotarifové sazby. Čím větší odběr, tím vyšší číslo kódu a u dvoutarifových sazeb pak zároveň i více hodin, kdy lze elektřinu odebírat v levnějším tarifu.

Mohlo by vás zajímat: Jak ušetřit až pětinu nákladů během pár minut? Nakupujte v e-aukcích

Podnikatelské C sazby nejsou vždy nutné

Není výjimkou, že člověk podniká a bydlí na stejné adrese. Smí si potom vybrat z výhodnější nabídky pro domácnosti? Nejprve je nutno zmínit, že využití sazby je definováno legislativou a je jednoznačně určeno, kdo má nárok na sazbu kategorie D (domácnost). Jedná se o osobu, která odběrné místo využívá pro vlastní spotřebu a na tomto odběrném místě nedochází k podnikatelské činnosti. Takže pro podnikatelské účely zákazník nemůže sazbu pro domácnost využít nikdy, připomíná Vladimír Vácha z E.ON Česká republika. Jenže zákony jsou jedna věc a praxe druhá. A navíc záleží na tom, zda má podnikatel v místě bydliště i pevnou provozovnu nebo jde jen o formální sídlo jeho firmy.

Výrazně bude záležet na charakteru spotřeby elektřiny. Pokud má podnikatel v garáži nějakou výrobu, například lisovnu CD, musí mít měření elektřiny oddělené od domácí spotřeby a platit za elektřinu v podnikatelské sazbě. V takovém případě je pak vhodné nainstalovat v domě dva elektroměry a platit v podnikatelských prostorách podle podmínek a ceníků stanovených pro podnikání a ve zbytku domu pak využívat běžné tarify pro domácnosti. 

Jsou ale obory činností, které s pevnou provozovnou spjaty nejsou. Takový daňový poradce, designér nebo učitel hudby může svou činnost vykonávat kdekoli jinde. Pak je možné odebírat levnější elektřinu v kategorii domácností. Stejné je to i u takzvaných „obývákových e-shopů“. V případech, kdy má nějaká domácnost kancelář v obýváku a podniká třeba jen s počítačem a internetem, tak se to na celkové spotřebě objektu nepozná. Bylo by složité oddělit měření pro podnikání a pro bydlení a v takových případech asi nemá energetická společnost možnost tento fakt ověřit. Samozřejmě by ale bylo správné, aby takový podnikatel svoji činnost přiznal a dohodl si správné platby elektřiny, komentuje za Pražskou energetiku Petr Holubec.

školení-leden22-legislativní novinky

A uvažovat byste měli i s ohledem na daně. Ať už zvolíte D či C sazbu, zásadním kritériem je, jestli si chce náklady na energie dávat do účetnictví. Sazby D jsou určeny pouze pro domácnosti a nelze je uplatnit v účetnictví. Pokud podnikatel chce náklady uplatnit, pak musí mít vždy sazbu C, upozorňuje Ladislav Šticha, mluvčí dodavatele CENTROPOL ENERGY. V případě oddělených elektroměrů je vyúčtování jednoduché. V opačném případě je pak nutné spotřebu energie prokázat. 

Nejčastěji používanou pomůckou pro rozklíčování celkových výdajů na energie je poměr podlahových ploch užívaných k bydlení a k podnikání. Zjednodušeně řečeno, pokud celková obytná plocha rodinného domu činí například 100 metrů čtverečních a podlahová plocha využitá výhradně k podnikání je 20 metrů, pak vhodným přepočtovým koeficientem bude 20 % (20/100). Lze se ale setkat i s dalšími metodami, třeba se stanovením spotřeby elektřiny podle příkonu jednotlivých spotřebičů a počtu hodin provozu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).