Hlavní navigace

Tisíce plátců DPH nepodaly kontrolní hlášení. Jsou mezi nimi daňoví podvodníci?

16. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
K 25. únoru přistálo na stole finanční správy 245 tisíc hlášení k DPH. Tisíce jich však stále ještě chybí. Že by Babišova novinka dopadla na podvodníky?

Historicky první podání kontrolního hlášení k DPH už je za námi. K 25. únoru obdržela Finanční správa ČR nově zavedené lejstro od 245 tisíc plátců DPH. Tato povinnost, tedy podávat hlášení k DPH měsíčně, se však týká přibližně 288 tisíc plátců. Velká většina těch, kteří v kontrolním hlášení chybovali, zejména tedy ve struktuře či formátu, si podání stihli opravit ještě před výzvou k odstranění vad ze strany finanční správy. Původní chybovost ve struktuře či formátu podání tak klesla ze 4 % na méně než 1 %.

Psali jsme: Každá 6. firma nepodala kontrolní hlášení. Jak to bude skutečně s těmi sankcemi?

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Mám radost, že se tento přelomový systém v boji s daňovými úniky rozjel takto zlehka a bez výraznějších problémů, komentoval už dříve první statistiky ministr financí Andrej Babiš.

Plátce, který je právnickou osobou, podává kontrolní hlášení za kalendářní měsíc, a to do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce (pokud připadá 25. den na víkend či svátek, posouvá se lhůta na nejbližší pracovní den). Plátce, který je fyzickou osobou, je však povinen podávat kontrolní hlášení ve lhůtě pro podání daňového přiznání. Čtvrtletní plátci fyzické osoby tedy jednou za tři měsíce, a to 25 dnů od skončení čtvrtletí. Na rozdíl od „nulového“ přiznání k DPH se „nulové“ kontrolní hlášení nepodává.

Čtěte také: Pokuty u kontrolních hlášení budeme zatím udělovat jen výjimečně, slibuje úřad

Z měsíčních plátců podalo hlášení k DPH celkem 173 tisíc. Na základě údajů z podaných přiznání k DPH 15 tisícům plátců nevznikla za leden 2016 povinnost podat kontrolní hlášení. Zbylých 10 tisíc plátců porušilo nepodáním kontrolního hlášení svou zákonnou povinnost.

Z právnických osob – čtvrtletních plátců DPH – podalo kontrolní hlášení celkem 72 tisíc subjektů. Vzhledem k tomu, že příslušná daňová přiznání k DPH budou podávána až v dubnu 2016, není možné určit, kolik ze zbylých 18 tisíc plátců nepodalo kontrolní hlášení v rozporu se zákonem, uvádí v tiskové zprávě Finanční správa ČR. 

Čtěte také: 5 problémů, které se pojí s kontrolním hlášením

Zatím se nám potvrzují původní kvalifikované odhady, vyplývající ze zkušeností analytiků finanční správy. Je více než pravděpodobné, že mezi plátci, kteří nepodali kontrolní hlášení, se skrývají i takzvaní bílí koně nebo jiné problémové subjekty, dodává Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí pro daně a cla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).