Hlavní navigace

Údaje o všech účtech na jednom místě. Evidence účtů dostala v Senátu zelenou

26. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Další z Babišovy řady opatření proti únikům na dani má blíž k realizaci. Senát návrh podpořil. Evidence účtů by mohla začít fungovat v polovině roku 2018.

Rychlejší informovanost o existenci účtů podezřelého subjektu, to má přinést zavedení centrální evidence účtů. Všechny existující účty jak fyzických, tak právnických osob u bank a družstevních záložen tak budou k dispozici na jednom místě. Nové opatření proti únikům na dani a praní špinavých peněz přichází od Ministerstva financí ČR a České národní banky, která by měla evidenci účtů spravovat. Evidence nebude obsahovat údaje o pohybech ani zůstatcích na účtech klientů, pouze samotnou informaci o existenci účtu, říká ministr financí Andrej Babiš.

Psali jsme: Evidence účtů a prověřování majetku. Další Babišovy páky proti daňovým únikům

Oprávněná osoba by se k informaci o existenci účtu měla dostat do 24 hodin. V současnosti je získání požadované odpovědi o účtech otázkou několika dní až týdnů. Získat informaci budou oprávněny pouze osoby vyjmenované v návrhu. Každý přístup do registru bude zaevidován a bude tak snadno zpětně dohledatelný. V průběhu legislativního procesu jsme navíc souhlasili s návrhem na parlamentní kontrolu fungování systému a ta je teď součástí návrhu zákona, doplňuje Andrej Babiš.

Jde o další důležitý krok v boji proti daňovým únikům a praní špinavých peněz, nechal se již dříve slyšet předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Psali jsme: Stát zavede centrální evidenci účtů. Sloužit má k odhalení daňových podvodů

BRAND Startupy

Ač je ministerstvo financí přesvědčeno, že centrální evidence účtů sníží riziko úniku informací, opozice se netají svým opačným názorem. Dlouhodobě upozorňuje právě na možnost narušení soukromí a svobody občanů. V ohrožení jsou soukromá data. Vzhledem k tomu, jak často dochází k úniku dat, je to další nebezpečný útok na soukromí slušných a poctivých lidí v rámci boje s daňovými podvody, uvedl už dříve předseda strany ODS Petr Fiala.

Podobný systém funguje například ve Francii, Španělsku, Německu, Rumunsku nebo také v Itálii. Zřízení takového registru doporučuje nová směrnice EU a v současné době jej má v návrhu „protiteroristického balíčku“ Evropská komise. K jejímu zprovoznění dojde po 16 měsících od uvedení zákona v platnost, pravděpodobně v první polovině roku 2018.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).