Hlavní navigace

Úřady vyhlašují válku švarcsystému, zvýší počet kontrol

20. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Úřady se v letošním roce chtějí ještě více zaměřit na boj proti švarcsystému. Pomoci jim má nová právní úprava a vyšší tresty.

V poslední čtvrtletí loňského roku provedly Státní úřad inspekce práce, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a Úřad práce ČR 38 198 kontrol, ve kterých se zaměřily na dodržování pracovněprávních předpisů a předpisů v oblasti zaměstnanosti. Kontroly se především snažily odhalit případné nelegální zaměstnávání a obcházení placení odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Při těchto kontrolách úřady uložily 1 486 pokut v celkové výši 28 592 064 korun.

Za celý rok 2011 pak došlo k 166 756 kon­trolám. Kontroly zaměřené na oblast nelegálního zaměstnávání budou pokračovat i v letošním roce. Na území ČR bude provedeno minimálně 6 mimořádných kontrolních akcí zaměřených na oblasti podnikání (trhu práce), kde je reálný předpoklad nebo již existující signály výkonu nelegální práce. V rámci 6 mimořádných kontrolních akcí bude provedeno 15 000 kontrol, doplnil Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí.

MM_socky3

Příklad úspěšné koordinované kontrolní akce

V jednom maloobchodě v Moravskoslezském kraji bylo zjištěno, že jednatelka společnosti vykonávala práci prodavačky bez pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy. Kontrola navíc přišla na to, že dotyčná osoba je navíc vedena jako uchazečka o zaměstnání. Podobnou situaci kontroloři zjistili i u druhé jednatelky, která také, ač na úřadu práce, vykonávala bez jakékoli smlouvy funkci prodavačky. Situace proto byla vyhodnocena jako výkon nelegální práce.

Zdroj: MPSV

Úřady rovněž letos plánují 20 000 kontrol zaměstnavatelů, u nichž je podezření na možnost nelegální práce. Celkově chce ministerstvo v roce 2012 uskutečnit 200 tisíc resortních kontrol, tedy všech kontrol v gesci Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) a ČSSZ. Od letošního roku navíc platí nová zákonná úprava, která opětovně stanovila výslovný zákaz tzv. švarcsystému, respektive výkonu závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah. Postihnout lze každý výkon závislé práce mimo pracovněprávní vztah, tedy i ty případy, kdy je výkon závislé práce zastíraný jinou, obchodněprávní smlouvou.

Novinkou je rovněž zvýšení pokut za tento způsob zaměstnávání. Pro zaměstnavatele se sankce zvýšila na dvojnásobek – až na 10 milionů korun. Fyzická osoba, fingovaný zaměstnanec, může dostat pokutu až 100 tisíc korun. Zároveň se zavedla minimální výše pokuty, kterou úřady zaměstnavateli uloží v případě zjištění švarcsystému, a to na 250 tisíc korun. Čtěte více: Švarcsystém se opět stane “ofiko” nelegálním, vysoké tresty hrozí i pracovníkům

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).