Hlavní navigace

Výdajové paušály se prý nesníží. Čtěte, jak jich využít na maximum

11. 8. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 631791
Premiér Petr Nečas prohlásil, že výdajové paušály se živnostníkům nesníží, odmítl tak návrh šéfa resortu financí Miroslava Kalouska. Čtěte návod, jak ještě nyní z paušálů vytěžit maximum a i další rady, které přinášíme z naší redakční poradny.

I když vláda odložila finální jednání o daňové reformě o dva týdny, již včera premiér Petr Nečas prohlásil, že nedopustí snížení výdajových paušálů u OSVČ tak, jak to navrhoval ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj by tento návrh pouze osobním názorem Kalouska a pokud by snížení paušálů došlo, zvýšilo by to určité části podnikatelů daně, čímž by ODS, jako jeden z členů vládní koalice, porušila předvolební slib. Finální jednání však budou až za 14 dnů, kdy nejdříve tripartita a poté vláda bude projednávat podmínky zřízení Jednotného inkasního místa (JIM) a další daňové výjimky.

Server Podnikatel.cz již nyní přináší tip z naší redakční poradny, jak ze současných výdajových paušálů vytěžit maximum. Čtěte i další tipy.

OSVČ bez živnosti nebo živnostník?

Jsem OSVČ bez živnosti a působím jako ilustrátor, autor. Můžu uplatňovat paušál na náklady 40 %. Přemýšlím o tom, zda si neudělat volnou živnost – grafické a kresličské práce, kde bych mohl následně uplatnit paušál na náklady 60 %. Nevidím důvod, proč toto nezměnit k výhodnější pozici. Ale nevím, zda se pro mě mění nějaké další záležitosti a závazky?

Musel bych změnit své účetnictví? Musel bych změnit práci na smlouvy? Musím něco měnit na OSSZ nebo pojišťovně? Podnikám prvním rokem. Mám povinnost platit sociální pojištění?

Jako autor uplatníte paušální výdaje 40 %. Pokud získáte oprávnění na grafické a kresličské práce a svá díla nebudete považovat za jedinečná dle autorského zákona, budete svou činnost společnosti fakturovat, např. na základě smlouvy o dílo (pozor na švarcsystém).

Jinak se nic nemění. Účetnictví vést nemusíte, uplatníte paušál 60 % (platí pro rok 2011, rok 2012 je stále s otazníkem). Pojišťovně a ČSSZ nic nehlásíte. Druh převažující činnosti oznámíte až spolu s podáním přehledů za uplynulý rok. Musíte být samozřejmě u obou registrován, a to i jako autor.

Minimální zálohy neplatíte pouze v případě:

ČSSZ – jste OSVČ vedlejší z důvodu zaměstnání, studia, pobírání důchodu apod.
ZP – máte splněn odvod z minimálního vyměřovacího základu, tj. alespoň z 8000 Kč, jste osobou, za kterou je plátcem pojistného stát (student, poživatel důchodu atd.).

Souhlas s provozovnou

Nedávno jsem si zařídil ŽL a náhodou jsem si dnes prohlížel živnostníky u nás v ulici a zjistil jsem, že paní, co si cca před dvěma lety ode mne pronajala byt, si tu zřídila provozovnu. Je zajímavé, že jsem ji nedával žádný souhlas, jediné, co měla, byla nájemní smlouva. Moje otázka je, zda mi z toho vznikají nějaká nebezpečí? Popřípadě jak postupovat, aby jí byla provozovna zrušena?

Pokud jste jako majitel nedal souhlas s otevřením provozovny, jedná se o porušení živnostenského zákona a současně podmínek vyplývajících z nájemní smlouvy (předpokládám, že byt byl pronajatý za účelem bydlení). Rozhodně doporučujeme se obrátit na příslušný živnostenský úřad.

Změna sídla u živnostníka

Spousta firem přechází se sídlem firmy do jiného okresu z důvodu, aby je nenavštěvoval FU. Chci se zeptat, zda toto jde i u živnostníků? Popřípadě zda to lze, co k tomu potřebuji?

To právě bohužel nejde. Pokud jste fyzická osoba, řídí se příslušnost finančního úřadu převážně trvalým bydlištěm. V případě právnických osob sídlem firmy. Ty sídlo firmy změnit mohou. Fyzická osoba musí změnit trvalé bydliště.

Místní příslušnost berňáku se řídí u fyzické osoby místem jejího pobytu. U občana České republiky jde o adresu trvalého bydliště České republiky, u cizinců o adresu hlášeného místa pobytu cizince. Pokud nelze takto místo pobytu fyzické osoby určit, rozumí se jím místo na území České republiky, kde se fyzická osoba převážně zdržuje. U právnické osoby se místní příslušnost řídí jejím sídlem. Čtěte více: Jaké úřady můžete vyměnit a kde se naopak bez přestěhování nepohnete?

Zaměstnanec a současně podnikatel

Jsem zaměstnancem neziskové organizace a chtěl bych ještě mimo rámec této neziskovky podnikat v pohostinství, můžu si za těchto podmínek založit s.r.o. a vystupovat jako vlastník společnosti a jednatel zároveň, aniž bych přitom ohrozil svou stávající práci v neziskové organizací?

Pokud se nejedná o shodnou činnost s činností neziskové organizace, nemusíte mít souhlas zaměstnavatele. Dle § 304 zákoníku práce totiž mohou zaměstnanci vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Kolik platit na pojištění

Začínám podnikat jako živnostník a snažím se zjistit, jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? Moc nerozumím tomu, kolik skutečně mám platit. Vyčetl jsem, že musím zaplatit minimální zálohu na zdravotní, což je 1670 Kč. Stačí platit minimální, nebo se podle něčeho řídí výše?

Stejně tak mě zajímá, jak je to se sociálním. Vyčetl jsem, že pokud podnikám první rok, stačí platit minimální zálohy. Ale jak je to s dalšími roky? Částka 50 % ze základu se mi zdá nějak moc.

Mohou se vám zdát zálohy vysoké, ale je to tak. Podnikatel, pro kterého je podnikání jeho hlavní činností, platí v prvním roce podnikání minimální zálohy ČSSZ 1807 Kč a zdravotní pojišťovně 1670 Kč. Minimální nemocenské pojištění je 92 Kč. Není povinné, případná nemocenská bude zanedbatelná, ale pokud budete nemocen déle než měsíc, nemusíte alespoň platit zálohy na pojistné. V tom je nesporná výhoda nemocenského pojištění. Čtěte více: Změny v sociálním a zdravotním pojištění v roce 2011

Nové zálohy se stanoví příští rok po podání přehledů. Minimální zálohy na zdravotní a nemocenské se ale zvyšují už od ledna, to si musíte pohlídat. Změny pro příští rok ještě nejsou schváleny. Pro orientaci si můžete zkusmo zadat váš odhadovaný příjem, včetně skutečných nebo paušálních výdajů, do daňového kalkulátoru pro rok 2010.

Dodatek: Nešlo o platbu 50 % z daňového základu. Výpočet sociální pojistné 2010 = (daňový základ (zisk – výdaje) x 50 %) x sazba pojištění 29,2 %. Vychází se buď z 50 % daňového základu, a je-li nižší, tak z minimálního vyměřovacího základu.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).