Hlavní navigace

Výhodnější provozní úvěry se přiblížily i podnikatelům ze sektoru služeb

26. 11. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Od 16. listopadu 2009 mohou nově žádat o poskytnutí záruky na provozní úvěr nejen podnikatelé z odvětví průmyslu. Umožnilo to opatření ministerstva průmyslu a obchodu, které rozšířilo program Záruka na malé a střední podnikatele z oblasti obchodu a služeb.

V polovině listopadu vyrukovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) s rozšířením programu Záruka. Změna se dotkla především malých a středních podniků z oblasti obchodu, ubytování, stravování, pohostinství a služeb. Právě na ně se totiž oproti původní verzi, kdy měly možnost žádat záruku při zřizování provozního úvěru na projekty na území České republiky pouze firmy z oblasti průmyslu a stavebnictví, rozšíření vztahuje. Čtěte více: Při žádosti o provozní úvěr často rozhoduje cash-flow firmy

Podnikatelské svazy na tento krok čekaly dlouho a snažily se jej jednáními urychlit. Nevyhovovala jim zejména situace, kdy program zcela opomíjel podporu terciérního sektoru. Asociace malých a středních podniků a živnostníků o toto rozšíření delší dobu usilovala a upozorňovala MPO na nevyváženost programu. Je přece nemyslitelné, aby se v takové situaci, jako je hospodářská recese, pomáhalo překonat důsledky krize jen některým podnikatelům, komentuje situaci pro business server Podnikatel.cz Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP).

Přidává se k ní i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) Zdeněk Juračka: Mimo oborová specifika není rozdíl mezi potřebami podpory malého a středního podnikatele v maloobchodu a podobného podnikatele například ve zpracovatelském či jiném průmyslu.

Program Záruka je pro některé podnikatele novinkou

Ne všichni však o rozšíření programu Záruka vědí. O tomto programu jsme nikdy neslyšeli, říká pro business server Podnikatel.cz Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Ani samotní podnikatelé nejsou o nových možnostech příliš informováni. Nevím o tom, říká například ekonomický ředitel Lukáš Mariánek z firmy Zinest, která je členem SOCR ČR.

Jsou úvěry pro podnikatele i nadále dostupné?

Podpora z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) v rámci Národního protikrizového plánu, která má malým a středním podnikatelům usnadnit přístup k bankovním úvěrům na financování provozních potřeb a udržet jejich konkurenceschop­nost, však mohla podle Svobodové přijít i dříve. Smysl mají především ty podpůrné programy, které reagují na aktuální situaci v ekonomice, říká Svobodová. Proto doufá, že v nejbližší době MPO učiní podobná opatření také u investičních úvěrů. Čtěte více: V Česku nejvíc investují samotní Češi

MM_socky3

Nyní se tedy o záruky u Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) může hlásit podstatně více subjektů. Podle Bedřicha Dandy, předsedy Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR, je ověřeno, že na to peníze u banky jsou. Malí a střední podnikatelé tak mohou využít jednu ze dvou záruk podle toho, do jaké výše plánují úvěr čerpat. Při úvěru do dvaceti milionů lze zjednodušeně zažádat o M-záruku. U vyššího závazku se uplatňuje S-záruka.

M-záruka

Používá se pouze u úvěru do 20 milionů korun včetně. Posílá se zjednodušená žádost o záruku s možností podat žádost e-mailem. Doba vyřizování žádosti je krátká. Lze ji poskytnout pouze k úvěrům bank, které mají s ČMZRB uzavřenu smlouvu o spolupráci.

S-záruka

Používá se u úvěrů nad 20 milionů korun. Lze ji poskytnout k úvěrům od kterékoliv banky. Maximální výše záruky je stanovena na základě vyhodnocení rizik poskytnutí záruky.

Program Záruka odstartoval v únoru letošního roku. Úspěšnost poskytnutých záruk se podle posledních údajů ČMZRB pohybuje kolem 76 procent. Z přijatých 515 žádostí (ke konci října 2009) se tak záruky na provozní úvěr dočkalo 392 subjektů. Největší měrou podnikatelé využívají úvěry u České spořitelny, Komerční banky a Raiffeisenbank. Čtěte více: Jak financovat své podnikání z fondů EU?

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).