Hlavní navigace

Výpočet daně z nemovitostí se bude od nového roku měnit. Jakým způsobem?

27. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Nový občanský zákoník zamotá i výpočet daně z nemovitosti. Ta se v některých případech nepatrně zvýší. Přinášíme vyjádření finančního ředitelství.

Nový občanský zákoník mění věcná práva u staveb spojených se zemí pevným základem. Na základě toho přijal senát zákonné opatření, kterým se mění zákon o dani z nemovitostí (nově zákon o dani z nemovitých věcí). Pokud sněmovna toto zákonné opatření schválí, nová právní úprava bude účinná od 1. ledna 2014.

Co se konkrétně mění a jaký to bude mít dopad na vlastníky nemovitostí, popisuje Generální finanční ředitelství. Komentář publikujeme bez úprav. 

Některé změny daň zvýší, jiné sníží

Poplatníkovi, který vlastní kromě bytu/nebytového prostoru a podílu na společných částech domu i podíl na společném pozemku přesahujícím zastavěnou plochu domu nebo na pozemcích užívaných společně s jednotkami, se daň může nepatrně zvýšit. Stane se tak v důsledku vynásobení podlahové plochy bytu/nebytového prostoru novým koeficientem 1,22, zohledňujícím existenci tohoto pozemku, který již nově nebude předmětem daně z pozemků.

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com

V některých případech se výpočet dani z nemovitostí možná změní.

Vlastníkovi bytu/nebytového prostoru v domě, který zcela pokrývá plochu vlastněného pozemku, se nic nemění. Základem pro výpočet jeho daně zůstává podlahová plocha vynásobená stávajícím koeficientem 1,20. V prvním případě (zvýšení daně) majitel nemusí podávat nové daňové přiznání, původní daň mu přepočte a vyměří správce daně z moci úřední. Ve všech ostatních případech při změně okolností rozhodných pro vyměření daně nebo osoby poplatníka, je potřeba daňové přiznání (případně dílčí daňové přiznání) podat správci daně do 31. ledna. 

Vyzkoušejte: Kalkulačka daně z nemovitostí pro rok 2014

Mění se také výpočet u staveb pro podnikání

U vícepodlažních staveb pro podnikání dojde ke zvýšení základní sazby daně jen v případě, že každé další nadzemní podlaží přesahuje jednu třetinu zastavěné plochy stavby. 

Oproti současnému stavu, kdy podnikatel platí daň za každé další nadzemní podlaží bez ohledu na velikost plochy, tak v řadě případů dojde fakticky ke snížení daně z těchto staveb. Novinkou dále je, že do zpevněných ploch pozemků užívaných k podnikání náleží i pozemky, jejichž povrch je zpevněn vlečkou, přičemž vlečky již nebudou předmětem daně ze staveb. To reálně znamená snížení stávající výše daně z pozemků. 

Pozemky určené k zastavění vybranými stavbami (vodárny, kanalizační zařízení, stavby rozvodných zařízení a stavby pro veřejnou dopravu) budou nově do doby dokončení výstavby zdaňovány jako pozemky stavební. 

Čtěte také: Zjistili jsme za vás nové koeficienty pro daň z nemovitosti 2014. Tady je přehled

Zákon též mění pojmy a názvosloví. Například stavbami podléhajícími dani ze staveb a jednotek se nyní rozumí budovy, inženýrské stavby a jednotky (jednotku tvoří byt/nebytový prostor, podíl na společných částech domu a podíl na pozemku). Poplatníkem daně je nově také svěřenský fond (fond umožňující vyčlenění majetku a jeho oddělenou správu), podílový fond, stavebník oprávněný z práva stavby a pachtýř (za obdobných podmínek jako nájemce).

Zpracovala: Petra Petlachová, tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).