Hlavní navigace

Vyprahlý zaměstnanec? Za nezajištění vody ve vedrech můžete tvrdě platit

27. 6. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zajistit pitný režim zaměstnancům je nutnost. Při tropickém počasí je však nutné poskytnout i tzv. ochranné nápoje. Kterých profesí se to týká?

Letos by první tropické dny, kdy teploty přesahovaly 35 stupňů, měly zaměstnavatelům připomenout, jaké mají vůči svým zaměstnancům povinnosti. V případě, že jsou extrémně horké dny nebo při fyzicky těžších zaměstnáních je voda nezbytnou součástí (její zajištění se netýká pouze tropických dnů). Kdy stačí voda z kohoutku a kdy je nutné zajistit také ochranné nápoje, mezi které patří různé minerálky či iontové drinky?

Povinnost poskytnout zaměstnancům pitnou vodu upravuje nařízení vlády č. 361/2007 Sb. Vychází se přitom z obecného předpokladu, že ztráta tekutin snižuje pracovní výkonnost a zvyšuje riziko pracovních úrazů. Těm má za povinnost zaměstnavatel zajištěním pitné vody předcházet. Nejde však pouze o tekutiny, které pracovníci mohou pít, ale též o vodu, kterou lze použít při zranění zaměstnance a poskytování první pomoci.

Ochranný nápoj je daňovým nákladem zaměstnavatele. Zákoník práce v § 104 odst. 3 definuje, že je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům ochranné pracovní prostředky, oděvy, čistící prostředky, ale také ochranné nápoje. Ochranné nápoje se poskytují ve smyslu nařízení vlády č. 361/2007 Sb.

V případě rozlišení, komu je nutné zajistit ochranné nápoje a kdo si v tropických dnech vystačí pouze s pitnou vodou, se vychází z tříd práce podle energetického výdaje. Za mimořádně teplý den se považuje den, kdy nejvyšší teplota venkovního vzduchu dosáhla více než 30 stupňů Celsia.

Třídy práce v příkladech

Třída práce
Třída práce Druh práce
I Práce v sedě, administrativní práce, práce na počítači, laboratorní práce
II a Lehká manuální práce rukou, řízení dopravních prostředků, kusová práce, pokladní
II b Práce vstoje, zapojení obou rukou – dělnické profese, svářeči, lakýrníci
III a Údržba strojů, mechanici, práce ve stavebnictví, skladníci, řezníci na jatkách, pekaři..
III b Tradiční výstavba, foukači skla, práce na lisu v kovárnách, zemědělství
IV a Práce s lopatou, břemena o váze 25 kg, lesnictví, strojní kování
IV b Práce v hlubinných dolech, lomech, ruční práce v zemědělství
V Transport těžkých břemen, výkopové práce, ruční ražba v dolech

Nárok na ochranný nápoj mají zaměstnanci, kteří vykonávají druh práce třídy II b a vyšší, pokud jsou překračovány maximální přípustné operativní teploty.

Čtěte také: Není pití jako pití – některé může zaměstnanci podrazit nohy

Sekretářka na vodě, dělník na minerálce

Z výše uvedené tabulky je tedy zjevné, že zatímco v případě administrativního pracovníka teoreticky postačuje přístup k pitné vodě, u náročnějších zaměstnání, jako třeba u řidičů nebo dělníků, by se poskytování ochranných nápojů mělo stát v podstatě automatickou záležitostí. 

Ochrannými nápoji zákon rozumí různé minerální vody, iontové nápoje či různé vody s obdobnými mikrobiologickými, fyzikálními a chemickými požadavky. Pro názornost, například profese řidiče (třída IIb) vyžaduje balenou minerální vodu slabě mineralizovanou, balenou pramenitou vodu nebo balenou kojeneckou vodu. Pokud podnikatel působí ve stavebnictví a zaměstnává dělníky (třída IIIb), mají jeho zaměstnanci nárok na přírodní minerální vodu středně mineralizovanou nebo na vodu s podobnou celkovou mineralizací.

Čtěte také: „Kancelářským krysám“ stačí voda z kohoutku, dělníci mají nárok na minerálku

Za porušení povinnosti hrozí pokuta

Podcení-li zaměstnavatel zajištění pitného režimu, případně ochranných nápojů, hrozí mu pokuta až ve výší 1 milionu korun. Pokud pak podnikatel nezajistí pro své zaměstnance pitný režim, může dostat až dvoumilionovou pokutu. 

Při tropických teplotách je pro lepší výkon zaměstnanců možné vedle povinného zajištění pitného režimu sáhnout i po dalších opatřeních. Zaměstnavatelé mohou posunout nebo zkrátit pracovní směnu. V případě povinného dress codu je možné jeho rozvolnění. V některých firmách není výjimkou například poskytnutí zmrzliny nebo chlazených nealkoholických piv. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).