Hlavní navigace

Z bankovního úředníka pekařem a naopak? Klidně, změna je život

19. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: http://www.isifa.com
Radikální obrat v profesním životě vůbec nemusí být na škodu. Obavy z toho, že bude člověk zaměstnavatelům pro legraci, jsou úplně zbytečné.

Pouze desetina personalistů dává při výběru nových zaměstnanců jednoznačně přednost lidem, kteří se celoživotně soustředí na jedinou profesi. Naopak pro více než pětinu HR specialistů jsou kandidáti, kteří v průběhu kariéry dokázali změnit profesi, atraktivnější. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu mezi zaměstnavateli.

Změny profese v průběhu kariéry jsou výhodou

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Změna profese je zaměstnavateli často vnímána jako ukázka flexibility. 

68 % personalistů kariérní zvraty v životopisech lidí prakticky vůbec neřeší. Důležitý je pro ně fakt, zda daný uchazeč splňuje v daném momentu kvalifikační požadavky na obsazovanou pozici. Dalších 22 % specialistů na lidské zdroje pak chápe jako plus, když kandidát v průběhu své kariérní dráhy změnil zaměření. Vítají u něj, že se nebojí změn a dokáže na sobě pracovat, což je v dnešních nestabilních podmínkách trhu hodnocenou devizou. Část specialistů zodpovědných za nábor přitom u takových uchazečů oceňuje také nezanedbatelný přesah zkušeností a celkově širší záběr.

Většině firem záleží především na tom, jak uchazeči splňují kvalifikační předpoklady a zda jsou schopni požadovanou práci dobře zastávat. Vpřípadě některých náročných profesí jsou možnosti pozdějšího vstupu omezené, v řadě oborů a zaměření však neexistují příliš velké bariéry. Lidem, kteří se ke změně odhodlají, mohou posun výrazně usnadnit dostupné kurzy a školení, komentuje výsledky průzkumu Tomáš Ervín Dombrovský, analytik provozovatele portálu Jobs.cz s tím, že zájem o průběžné doplňování kvalifikace ze strany lidí i firem tomu zcela odpovídá.

Kdo doplňuje kvalifikaci, ten má náskok

Svolní ke změně jsou i samotní zaměstnanci. 64 % lidí, kteří odpovídali na serveru Jobs.cz, možnost změnit své profesní zaměření vítá. Především uvádějí, že by je nebavilo pracovat celý život v jedné profesi. Dalších 13 % lidí se změnám nebrání, ale dávají přednost příbuznému a co možná nejbližšímu zaměření. 17 % respondentů by profesi změnilo jen ze zdravotních nebo jiných vážných důvodů. A jen 3 % z nás si totální změnu profese vůbec nedokážou představit.

Změny zaměření během kariéry jsou poměrně rozšířené, pouze 28 % lidí pracuje v oboru, který vystudovali na střední nebo vysoké škole. A 57 % lidí naopak již má nebo si hledá uplatnění ve zcela jiném oboru. Zbylých 15 % pracuje v oborech příbuzných jejich dřívějšímu studiu. I proto je dobré si neustále doplňovat kvalifikaci. Dobrou volbou jsou třeba vzdělávací rekvalifikační kurzy. Ty jsou vhodné pro všechny, kteří chtějí změnit svoji profesi nebo začít podnikat. Absolventi rekvalifikačních kurzů získávají osvědčení, které nahrazuje školní vzdělání a může být například jedním z podkladů při předkládání žádosti o vydání živnostenského listu.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).