Hlavní navigace

Zítra máte poslední možnost sjednat si penzijní připojištění postaru

29. 11. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: www.sxc.hu
Od příštího roku se mění výše státního příspěvku, možnost využití daňové úlevy i příspěvek zaměstnavatele. Informujte se o nastávajících změnách včas.

Podmínky penzijního pojištění se v roce 2013 mění. Účastníci, kteří chtějí získat státní podporu, budou muset sáhnout hlouběji do kapsy, snižuje se částka pro využití daňové úlevy a naopak zaměstnavatelé budou moci přispívat více než dosud.

Čtěte více: Speciál k důchodové reformě

Možnost uzavřít současné spoření končí

Penzijní připojištění se státním příspěvkem se v rámci třetího pilíře důchodové reformy mění na doplňkové penzijní spoření, které nabídne větší škálu investičních možností na principu podílových fondů. Reforma se nijak nedotkne stávajících smluv, ve srovnání s novými smlouvami jsou dokonce výhodnější. Možnost uzavřít smlouvu o penzijním připojištění se státním příspěvkem končí 30. listopadu 2012.

Od 1. prosince bude možná pouze smlouva o doplňkovém penzijním spoření

Sjednejte si penzijní připojištění s Garantovanou penzí

GarantovanáPenze.cz přináší nabídky všech devíti penzijních fondů působících na českém trhu. Ke každému fondu je k dispozici komentář nezávislého odborníka, kterým je Dalibor Z. Chvátal, šéfredaktor serveru Měšec.cz.  Sjednáte-li si penzijní připojištění prostřednictvím GarantovanáPenze.cz, získáte bonus 500 Kč. Bonus je pro každého. Automaticky a bez hvězdiček.

Toto je P.R. sdělení

Změna není v poskytování státního příspěvku, ale v garanci návratnosti vkladu (nezáporný výnos, účastníci vloženými prostředky ručí za investice fondu) a v možnosti výběru výsluhové penze (polovina naspořených prostředků po patnácti letech spoření). Na druhou stranu si účastník nového systému bude moci zvolit, jak mají být vložené prostředky investovány –
konzervativně (především státní dluhopisy), vyváženě – s menším podílem akcií, či dynamicky –
s významnějším podílem akcií. Rozdíly jsou shrnuty v následující tabulce.

Smlouvy uzavřené Do 30.11.2012 Od 1.12.2012
Garance návratnosti vkladu ANO NE
Možnost výsluhové penze ANO NE
Možnost předčasného ukončení smlouvy  po 12 měsících spoření po 24 měsících spoření
Fond může investovat do rizikovějších instrumentů NE ANO

Přechody mezi fondy

Jelikož se stávající penzijní fondy musely transformovat na penzijní společnosti, bylo nutné na přechodnou dobu pozastavit přechody mezi jednotlivými fondy. Od března do listopadu nešlo přejít k jinému fondu. To bude možné až od 1. prosince 2012. Avšak pro účastníky penzijního spoření se státním příspěvkem případný přechod k jiné penzijní společnosti zřejmě nebude výhodný. Museli by nejprve přestoupit ze své penzijní společnosti (takzvaného transformovaného fondu) do fondu účastnického a vzdát se současných podmínek (garance vkladů, možnost výsluhové penze) a následně přejít k jinému účastnickému fondu u jiné penzijní společnosti.

Čtěte také: Od příštího roku bude umožněn odchod do předdůchodu. I pro OSVČ

Státní příspěvek

Státní příspěvek bude v roce 2013 poskytován na dosavadní smlouvy o penzijním připojištění i na nově založené smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Pro jeho využití bude ale nutné měsíčně spořit alespoň 300 korun (dosud stačilo 100 korun). Naopak se zvyšuje maximální měsíční státní příspěvek na 230 korun. Při tisícikorunové měsíční úložce bude možné získat od státu až 2760 korun (12×230 korun).

Zvýšení státního příspěvku od roku 2013

Daňové zvýhodnění a příspěvek zaměstnavatele


Autor: www.sxc.hu

Příspěvky účastníka se pro daňové účely nově sníží až o 12 000 korun. 

Od základu daně bude možné ve zdaňovacím období odečíst příspěvek v celkovém úhrnu nejvýše 12 000 korun zaplacený poplatníkem na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem nebo doplňkové penzijní spoření. Dosud se však příspěvky poplatníka snižují o 6000 korun, nově o 12 000 korun. Znamená to, že od roku 2013 by bylo nutné pro využití daňové úspory měsíčně spořit více než 1000 korun. Dosud stačila částka převyšující 500 korun (pro využití maximální výše nezdanitelné částky 18 000 – 6000 = 12 0000 Kč).  

Naopak po spuštění důchodové reformy budou moci zaměstnavatelé přispívat zaměstnancům o 6000 korun více. Příspěvek zaměstnavatele na penzijní pojištění je daňově uznatelný, pokud je jeho poskytování upraveno v příslušném předpise zaměstnavatele, tj. v kolektivní smlouvě, vnitřním předpise, pracovní nebo jiné smlouvě. Může se jednat i o různé výše příspěvku pro jednotlivé kategorie zaměstnanců, například podle rozdílnosti práce z hlediska její rizikovosti, obtížnosti nebo namáhavosti. 

U zaměstnanců se bude jednat o příjem osvobozený podle § 6 odst. 9 písm. p zákona o daních z příjmů až do částky 30 000 korun (dosud 24 000 korun). Jedná se o částku v úhrnu za celé zdaňovací období, může se tedy jednat o pravidelný měsíční příspěvek až do výše 2500 korun nebo o příspěvek zasílaný v několika částkách, případně i jednorázově dle možností zaměstnavatele.

Čtěte také: Přispějte rodiči k důchodu, budete mít slevu na pojistném

Ukončení smlouvy o penzijním připojištění v roce 2012

Řada účastníků spoření v souvislosti s nastávajícími změnami počátkem roku 2012 přešla k jinému fondu, případně ukončila stávající smlouvu a založila smlouvu novou. Při vyplacení odbytného nastávají účastníků jisté povinnosti v podobě takzvaného dodanění uplatněné daňové výhody. Podávají daňové přiznání, kde zdaní své dosud uplatněné daňové úlevy podle § 10 zákona o daních z příjmů.

V § 15 odst. 5 zákona o daních z příjmů se píše, že pokud poplatníkovi jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem nebo penzijní pojištění zaniklo bez nároku na penzi, jednorázové vyrovnání nebo jednorázové plnění z penzijního pojištění a současně bylo poplatníkovi vyplaceno odbytné nebo jiné plnění související se zánikem penzijního pojištění, nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká. Příjmem podle paragrafu 10 ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo, jsou částky, o které byl poplatníkovi v příslušných letech z důvodu zaplacených příspěvků na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem nebo penzijní pojištění základ daně snížen.

A co příspěvky zaměstnavatele, budou stále daňově uznatelné? S ohledem na skutečnost, že zákon o daních z příjmů neobsahuje ustanovení, které by explicitně řešilo zmiňovanou situaci, nemá předčasné ukončení smlouvy vliv na daňovou uznatelnost v minulosti zaplacených příspěvků zaměstnavatele na penzijní připojištění svých zaměstnanců, popř. příspěvku na pojistné na soukromé životní pojištění. Ujistil server Podnikatel.cz Jan Molín, daňový poradce společnosti MIVO. Na rozdíl od příspěvků zaměstnavatele, které by případně zaměstnanci ze svého účtu životního pojištění pravidelně kupříkladu měsíčně vybírali. Tady by de facto docházelo k skrytému odměňování.

Čtěte více: Nová finta u soukromého životka do nákladů zaměstnavatele? Zapomeňte na ni

ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).