Hlavní navigace

Názory k článku Zmatky u daňového zvýhodnění na dítě. Které dítě počítat jako první?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 3. 2017 3:33

  PetrS (neregistrovaný) 95.129.245.---

  To je zase rada, volat na ministerstvo :-) Účelem je zmást klienta? Jak byste poradil v domácnosti, kde jsou trvale dvě děti každé jiného z partnerů plus jedno společné, navíc si každý z nich může uplatnit i své další dítě, které má ve střídavce s bývalým partnerem?

  Nevím, školy nemám, ale těžko lze uplatnit druhé a třetí dítě, když současně nemám to první, ne? Poradil bych pánovi, ať si to namaluje :-) Ona to zas taková věda nebude. Má domácnost s přítelkyní, dvě děti jsou jejich společné. Tři děti měli jen půl roku, v lednu měli jedno.

  Celý rok vychovávali jen AG - 12x první dítě, uplatní si libovolný z partnerů.
  BE měli od února - 11x souběžně druhé dítě, uplatní si libovolný z partnerů.
  EL střídavka a dohoda s bývalkou, že za 1-6 uplatňuje ona - 6x souběžně se dvěma společnými je to třetí dítě, uplatnit si může pouze pán, protože nejsou manželé.

 • 22. 3. 2017 10:40

  Úředník (neregistrovaný) 89.190.54.---

  V tom druhém půlroce musí děti postoupit z 2. a 3. místa na 1. a 2. Jinak to ADIS vyhodnotí jako chybu. Tedy 1. dítě musí být využito celých 12 měsíců, druhé dítě 11 měsíců a třetí dítě 6 měsíců. Je přitom zcela jedno, které dítě bude na té či oné pozici a jak dlouho

 • 22. 3. 2017 11:48

  ucetnimalafirma (neregistrovaný) ---.ji.cz

  Měla jsem ve své praxi případ, kdy paní uplatňovala 2 děti 6 měsíců ( 7-12) u zaměstnavatele. První půlrok je uplatňoval manžel neboť byl zaměstnán. Paní má dvě zaměstnání takže si podala daňové přiznání za celý rok ( veškeré příjmy a 2 děti uplatněné 6 měsíců). Nato ji povolali na FÚ k opravě s vysvětlením, že pokud neuplatňovala daňové zvýhodnění po celý rok na jedno dítě, pak nemá tudíž jedno dítě s nárokem jako druhé, ale dvě děti s nárokem jako na první. Ve finále rodina neuplatnila první a druhé dítě ale dvě první děti takže na tom byla bita. Paní měla štěstí že nemusela zvýhodnění na děti vracet, neboť zálohové bylo vyšší než potom skutečné.
  Váš případ to ale zřejmě nebude, vy máte jedno dítě celý rok, tudíž je první, druhé máte 11 měsíců, je tudíž druhé, ale dítě uplatňované šest měsíců, může být z pohledu správce daně bráno ne jako třetí ale druhé.
  Nejlépe zajít na Finanční úřad ke konkrétní pracovnici a domluvit se přímo s ní.

 • 22. 3. 2017 12:41

  Zdenka (neregistrovaný) 188.120.194.---

  Nyní jsem dle konzultace s FU udělala přiznání. Paní má z předešlého manželství ve střídavé péči 2 děti a to třetí má jen ona sama celý rok.
  Pořadí dětí musí být= to co je uplatněno 12 měsíců na prvním pořadí, další dvě jsou na druhé a třetí pozici.
  Jako příloha přiznání písemná dohoda mezi partnery.
  Jinak zákonorádce bych hnala....k odpovědnosti za zmršené zákony.

 • 22. 3. 2017 12:53

  humanbeing (neregistrovaný) 90.181.170.---

  No a já mám případ, že jedno dítě mělo po dobu 7 měsíců průkaz ZTP/P, kde je dvojnásobná sleva, takže ho samozřejmě dávám na druhé místo, ale první dítě studovalo jen 8 měsíců (pak už není nárok). A paní na FÚ tvrdí, že to ZTP/P musí být na prvním místě, když je po celý rok, což by bylo finančně velice nevýhodné....

 • 12. 4. 2017 12:09

  Pavlíček (neregistrovaný) ---.92.broadband6.iol.cz

  O peníze jde sice až na 1.místě, ale jestli to tvrdí paní na FÚ, tak to musí být pravda. Pokud to náhodou pravda není, tak vám nezbyde nic jiného než odvolávat se až k ministrovi, případně soud. Žijeme totiž v právním státě :-) (jak někteří tvrdí), v němž každý nese důsledky za své jednání :-))) (kromě poslanců, úředníků a jiných vykonavatelů státní moci :-((( ).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).