Hlavní navigace

Změny v oblasti kategorií účetních jednotek od roku 2025

3. 4. 2024
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Novela zákona o účetnictví, která by měla být účinná od roku 2025, by měla přinést hned několik změn. Pokud účinnosti nabude dle předpokladu od 1. 1. 2025, měly by se v zákoně o účetnictví objevit změny pro kategorie účetních jednotek.

Novela zákona o účetnictví, která by měla nahradit dosavadní znění starého zákona o účetnictví, a to již od příštího roku, by měla kromě modernizace účetnictví také pozměnit některé ze zažitých účetních metod, snížit administrativní zátěž a zajistit kompatibilitu s mezinárodními účetními předpisy. 

Jednou z novinek, kterou zákon o účetnictví přinese, je úprava stávajících pravidel pro zatřídění účetních jednotek do příslušných kategorií.

Co se dozvíte v článku
  1. Účetní jednotky a kategorizace účetních jednotek
  2. Zatřiďování účetních jednotek do příslušné kategorie
  3. Kritéria pro zatřídění účetních jednotek dle stávající právní úpravy
  4. Aktuální limity pro jednotlivé kategorie
  5. Navrhované změny od roku 2025

Účetní jednotky a kategorizace účetních jednotek

Účetní jednotky definuje zákon o účetnictví. Účetními jednotkami mohou být právnické a fyzické osoby, dále zahraniční právnické osoby a zahraniční jednotky, organizační složky státu a účetní jednotky bez právní subjektivity.

Content First

Od roku 2016 se v zákoně o účetnictví objevuje pojem tzv. kategorizace účetních jednotek. Aktuálně se dle zákona o účetnictví rozlišují čtyři kategorie účetních jednotek, a to mikro účetní jednotky, malé účetní jednotky, střední účetní jednotky a velké účetní jednotky.

Zatřiďování účetních jednotek do příslušné kategorie

Stávající účetní jednotky již jsou zatříděny do příslušné kategorie. Nové účetní jednotky se zatřiďují při jejich vzniku podle příslušných kritérií, a to na základě předpokladu. U stávajících účetních jednotek se vychází z informací vykázaných v účetní závěrce, a to z hodnoty aktiv, hodnoty ročního obratu a průměrného počtu zaměstnanců.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).