Hlavní navigace

Poradna: Ztratil jsem daňové doklady, hrozí mi od finančáku sankce?

22. 7. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Ztracené či nenávratně zničené daňové doklady mohou podnikateli udělat pár vrásek na čele. Zapotit se navíc může při kontrole ze strany finančáku.

Nevíte si rady? Zkuste na diskuzním fóru Podnikatel.cz specializované poradny, které pomůžou zodpovědět vaše otázky. Zde je výběr nejzajímavějších té­mat.

Ztracené daňové doklady

Chci se zeptat, jak postupovat v případě, kdy nemohu předložit FÚ daňové doklady. Při stěhování zřejmě skončily, nevím kde. Nenašla jsem je. Účetnictví mi vedl účetní, dle něj jsem i podávala daňové přiznání, ale evidence dokladů za dva roky mi chybí.

Z Vašeho dotazu usuzujeme, že daňová kontrola již probíhá. Pokud jste podávala daňová přiznání, jsou jistě i na FÚ. Problém bude se ztracenými doklady. Váš účetní by mohl mít zálohu daňové evidence, na základě které byste mohla požádat o opisy dokladů. Jestliže nebudete mít k dispozici ani to, pokusila bych se dát dohromady alespoň příjmy. Finanční úřad by potom mohl doměřit daň s využitím výdajů procentem z příjmů. V opačném případě bude daň vyměřena dle pomůcek, které si sám obstará. Příslušné sankce Vás neminou. 

Kdy začínám být povinen k dani?

Chtěl bych začít nabízet své služby, a to tvorbu internetových prezentací a aplikací. Vyčetl jsem po internetu, že když nepřesáhnu za období 12-ti měsíců 1 milion korun, jsem neplátce daní. Je to tak? Potřebuji pro tuto činnost živnostenský list? Nebo něco dalšího?

Předpokládáme, že své služby budete nabízet soustavně a opakovaně. Nejde tedy o jednorázovou činnost, pro kterou by nebylo živnostenské oprávnění potřeba. Z pohledu povinné registrace je důležitý § 94 zákona o DPH: osoba povinná k dani, se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, jejíž obrat za nejvýše 12 kalendářních měsíců přesáhne částku 1 000 000 Kč, se stává plátcem od prvního dne třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém překročila stanovený obrat.

Ovšem hovoří se zde o tuzemsku. Upozorňuji, že od roku 2010 se prvním poskytnutím služby do zahraničí stáváte plátcem DPH.

Vedlejší činnost a konec v zaměstnání

Při zaměstnání jsem si přivydělávala manikúrou. Teď jsem v zaměstnání skončila a hledám si nové, protože manikúra mě u nás ve vesnici zase na plný úvazek neuživí. Na úřadu práce, kam jsem se přihlásila, mi ale řekli, že nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jsem z toho docela v šoku. Proč na to nemám nárok?

Vedlejší výdělečná činnost se po ukončení zaměstnání stala hlavní výdělečnou činností. A podnikatel samozřejmě nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Více v článku: Končíte v práci, při které jste si jako OSVČ přivydělávali? Na peníze z pracáku zapomeňte

Sociální a zdravotní pojištění u studenta

Chtěla bych se zeptat, jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění, když jsem studentka a platí ho za mě škola. Mám ho platit ještě jednou, nebo nějak doplácet?

Pokud pro školu nepracujete, samozřejmě za Vás nic neplatí. To jen jako student nejste povinna platit minimální zdravotní pojištění. Plátcem pojistného je stát. Jiná situace nastává v případě studentských brigád. Tam záleží na druhu uzavřeného pracovního poměru. Jestliže podnikáte, jste jako studentka OSVČ vedlejší. Více v článku: Jak na studentské prázdninové brigády nejvýhodněji?

školení červen 22 - tip do článku

Termíny pro platbu pojištění

Jsem OSVČ a platím měsíčně zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Protože budu mít v srpnu volno, chtěla bych vědět, do kdy mám zaplatit zálohu na zdravotní pojištění za srpen a do kdy sociální pojištění v srpnu za červenec?

Případné volno nemá vliv na povinnost platit zálohy. OSVČ hlavní zkrátka nemá nárok na žádné úlevy. Záloha na sociální pojištění je splatná nejpozději do 20. dne následujícího měsíce a na zdravotní pojištění do 8. dne následujícího měsíce, tj. ve Vašem případě měsíce srpna.

Ptejte se redakce

Otazník, vykřičník, otázka, dotaz, anketa

Stále nenacházíte odpovědi na vaše otázky? Zeptejte se redaktorů business serveru Podnikatel.cz, kteří rádi dotazy zodpoví. Položit nový dotaz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).