Hlavní navigace

Zvýšení DPH, solidární daň a omezení paušálů schváleno

13. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Sněmovna dnes schválila zvýšení DPH na 15 a 21 procent, sedmiprocentní solidární daň pro „bohaté" a další vládní úsporné návrhy. Konečné slovo bude mít senát.

Sněmovna dnes schválila kritizovaný balíček vládních opatření. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že jeho strana udělá vše pro to, aby senát předlohu zamítl. Pro schválení návrhu bude vláda ve sněmovně potřebovat nejméně 101 hlasů, aby senátory přehlasovala.

Čtěte také: Kalouskova opatření už mají podobu zákona. Podívejte se, co všechno vás čeká

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Vládní úsporná opatření 

Návrh obsahuje opatření, která mají zabezpečit scházející finance do státního rozpočtu. Jedná se především o tyto změny:

  • solidární zvýšení daně – jedná se o sedmiprocentní daň pro lidi s příjmem nad cca sto tisíc korun
  • zrušení stropů pojistného na veřejné zdravotní pojištění pro roky 2013 až 2015
  • omezení výdajových paušálů
  • zvýšení daně z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta
  • zrušení tzv. zelené nafty – původní návrh byl zmírněn. Vracení části spotřební daně skončí o rok později a vratka je pro příští rok snížena ze 60 na 40 procent
  • sjednocení dávek spojených s bydlením – příspěvek na bydlení v současné době stát vyplácí rodinám nebo jednotlivcům, pokud 30 procent jejich příjmu nestačí na vládou stanovené náklady na bydlení a pokud mají v bytě trvalý pobyt (pro Prahu je stanoveno 35 procent). Podle návrhu zákona mají mít nárok na příspěvek jen ti, kteří na bydlení dávají alespoň 50 procent příjmů. Počet příjemců těchto dávek tak může podle předpokladů klesnout až na polovinu.

Čtěte také: Jak se dotknou Kalouskova opatření zaměstnanců?

Omezení výdajových paušálů

Stávající výše výdajových paušálů bude zachována i nadále. Ovšem u činností spadajících do paušálů ve výši 30  nebo 40 procent bude absolutní výše odpočtu omezena mezním příjmem stanoveným ve výši dvou milionů korun. Tyto fyzické osoby si tak ve výdajích uplatní maximálně 600 nebo 800 tisíc korun.

školení účto leden 23 Kučerová

V případě, že se OSVČ rozhodne pro využití paušálních výdajů, přijde o některé slevy. Jedná se o daňové zvýhodnění na vyživované dítě a slevu na manžela či manželku s žádnými nebo jen nízkými příjmy.

 Čtěte také: Máme návod, jak u nových výdajových paušálů nepřijít o některé slevy

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).