Vývoz zboží do 3.země

Dobrý den,
měla bych dotaz na otázku DPH k vývozu zboží.

Česká fyzická osoba - podnikatel, plátce DPH (autobazar) prodal ojetý automobil izraelské firmě. Faktura je s českým DPH (autobazar nakoupil od plátce s automobil s DPH - uplatnil si odpočet DPH), a protože v době prodeje automobilu se nevědělo, zda to půjde na vývoz a jestli je izraelská firma plátce DPH, firma poskytla jen jakési jejich IČ, český plátce DPH odvedl s datem zdanitelného plnění DPH v květnu 2018 - při prodeji.

Izraelská firma si nakonec sama automobil převezla do Izraele, dle celního prohlášení ze Slovinska opustil automobil EU dne 2.7.2018.
Nyní izraelská firma chce po českém plátci vrátit DPH.

Jaký je postup?
Nemá to řešit sama izraelská firma přes celníky?

Děkuji

Sarka1
19. 7. 2018 15:38

Odpověď

Dobrý den,

z popisu situace se domnívám, že dodavatel (autobazar) uskutečnil zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku (tj. dodání automobilu) a správně uplatnil daň z přidané hodnoty na výstupu, kterou odvedl.

Aby mohlo být uplatněno případné osvobození od daně z přidané hodnoty při vývozu zboží, musely by být splněny podmínky vyplývající z ustanovení § 66 odst. 1 a násl. zákona o DPH (zákon č. 235/2004 Sb.). Autobazar by zejména musel (jakožto vývozce) učinit celní prohlášení, jímž by projevil vůli, aby bylo zboží propuštěno do celního režimu vývoz. Ze zadání rozumím, že toto celní prohlášení autobazarem učiněno nebylo, přičemž vývozní formality si zajišťoval izraelský odběratel.

Z tohoto důvodu se domnívám, že není možné po autobazaru požadovat jakékoliv vrácení daně z přidané hodnoty z dotčeného plnění.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).